A konferencia célja az volt, hogy megvilágítsa, milyen lehetőségeket kínál a kormány a foglalkoztatás bővítésének és a vállalkozások számának növelése érdekében a Közép-dunántúli régióban. A Vállalkozz Magyarország! című program elsősorban a 18-30 év közötti, vállalkozó kedvű fiatalokat igyekszik megszólítani, hátszelet biztosít nekik, hogy önállóan megálljanak a lábukon és elindulhassanak a sikeres vállalkozóvá válás útján.
Ebben nyújt segítséget a projekt konzorciumi vezetője, a Széchenyi Programiroda, amely információt ad az aktuális fejlesztésekről és szakmailag segíti a pályázókat. A fiatalok képzéseken keresztül sajátíthatják el a legfontosabb jogi, pénzügyi, gazdálkodási, munkaszervezési és irányítási feladatokkal kapcsolatos ismereteket, a használható tudáson túl pedig akár 3 millió forintos alaptőkét is elnyerhetnek. A programba legalább 220 fő kerülhet be, a cél pedig, hogy minimum 130 vállalkozás induljon – tájékoztatott Schultz Zoltán ügyvezető igazgató.
Dr. Vitályos Eszter európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár arról beszélt, hogyan épül fel a támogatási rendszer. Mint mondta, Magyarország a híresztelések ellenére is a lehetőségek országa, és
akiben van bátorság, szorgalom, tudás és kreativitás, valamint elég kitartóan hisz az ötletében, az sikerre viheti az elképzelését. Önmagában mindez persze nem elég: a megvalósításhoz forrásokra, tapasztalatra és vállalkozói tudásra is szükség van.
Ebben segít a kormány programja, amely a 2014-2020-as fejlesztési ciklusra megítélt 12 ezer milliárd forintos támogatás több mint 60%-át gazdaságfejlesztésre fordítja, olyan vállalkozásokat támogatva, amelyek értéket teremtenek és hosszú távon képesek munkahelyet biztosítani.
Az államtitkár asszony beszámolója szerint a kormány kiemelt célja a 7 régió közti gazdasági egyenlőtlenségek csökkentése. Ezt támasztják alá a számadatok is: a most elfogadott tíz operatív program közül a legnagyobb összeg a Gazdasági és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében áll rendelkezésre, összesen 2700 milliárd forint. Kiemelt prioritásként kezelik a vállalkozások versenyképességének fejlesztését, növekedésük elősegítését, a munkanélküliek és az inaktívak foglalkoztatottságának megteremtését. A mikro-vállalkozások létrejöttét megcélzó Vállalkozz Magyarország! GINOP projekt mellett nagy hangsúlyt fektetnek a 25 év alattiak munkába állását segítő Ifjúsági Garancia Programra is, valamint a szakképesítéssel rendelkezők korai tapasztalatszerzését szolgáló gyakornoki program és az Út a munkaerőpiacra című projektekre is.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere az elmúlt uniós ciklus eredményeit ismertette. Elmondása szerint Veszprém gazdasági növekedését jól mutatja, hogy 2010 és 2015 között 16%-kal emelkedett a helyben megtermelt GDP, az ipar összkibocsátása pedig 40%-kal nőtt. Közvetlen gazdaságélénkítő hatással járt a Séd-völgy felújítása is, a munkanélküliség pedig 2%-ra csökkent.
Kiemelte:
míg az előző időszakban 10 milliárdos forrás állt a rendelkezésükre, a 2014-2020-as ciklusban 1,5 milliárddal nőtt ez az összeg.
Ennek legnagyobb részét, 3,2 milliárdot továbbra is gazdaságélénkítésre fognak fordítani, de nagyobb összeget szánnak a közlekedésfejlesztésre is, ami az ipar szempontjából különösen fontos. Mivel a régióban a gazdasági társaságok legfőbb problémáját a munkaerőhiány jelenti, ezért foglalkoztatási paktum megvalósítását tervezik 2 ütemben, amely minden szükséges tudással ellátja a fiatalokat, az önkormányzat alapítványa pedig további 80 millió forintos, kamatmentes kölcsönkeretet biztosít a vállalkozások eszközbeszerzésére és a munkaerő segítésére.
A nyitórendezvényen előadott Kovács Zoltán fejlesztési biztos is, aki a megyei TOP helyzetét vázolta. A megyében összesen 60 milliárd forintos forráskeret áll rendelkezésre, amelyet különböző felzárkóztató programokra fordítanak, melyekbe indirekt módon, az önkormányzati pályázatok révén tudnak bekapcsolódni a vállalkozások. Ezzel szemben a Széchenyi 2020-as GINOP programokban már direkt lehet pályázni: itt összesen 1420 milliárddal gazdálkodhatnak a vállalkozások, jelenleg pedig 85 pályázatból válogathatnak.
Az esemény második felében szó esett az Ifjúsági Garancia Rendszerről is, valamint gyakorlati példákkal is illusztrálták, miért érdemes fiatal vállalkozóként csatlakozni a programokhoz.