A projekt az Európai Unió támogatásával, valamint az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával tud megvalósulni – előbbi kifejezett célja is a versenyképesség növelése és új munkahelyek megteremtése Európa-szerte. Ezzel összhangban a magyar kormány is a teljes körű foglalkoztatottság megteremtésére törekszik. Mindez csak úgy lehetséges, ha az egyes szereplők – a civilek, az állami szervek, a gazdasági szféra szereplői – közösen gondolkodnak és összehangolják az erőforrásaikat – emlékeztetett Takács Szabolcs, a Veszprém Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja.
Ez a fajta partnerségi együttműködés ma különösen fontos, hiszen a munkáltatóknak egyre nagyobb problémát jelent a szakképzett munkaerő megtalálása. Veszprém viszonylag stabil gazdasági háttérrel jelentkezik, a helyi vállalkozások jelentős fejlődésen mentek keresztül a rendszerváltás óta, a megyében pedig az országos átlagnál alacsonyabb, 4,2 százalékos az álláskeresők aránya. Hiányoznak azonban azok a magasan képzett szakemberek, akik megfelelnek a jelenlegi elvárásoknak, és akik képesek a vállalkozások fejlődését továbbra is garantálni – mondta el Brányi Mária alpolgármester.
A paktum célja, hogy ezen változtassanak: hidat kell teremteni, amelyen keresztül a munkaadók és a munkavállalók egymásra találhatnak.
A kormányzati, önkormányzati, gazdasági- és foglalkoztatás-fejlesztési érdekképviseleti szereplők összefogása révén a helyi kis-és középvállalkozások, nagyvállalatok kézzelfogható segítséget kapnak a működésükhöz és fejlesztéseikhez szükséges munkaerőigények kielégítésében, a munkavállalókat pedig abban támogatják, hogy a képességeiknek megfelelő pozíciót tudják betölteni.
A 2016-2020 között megvalósuló projektbe a tervek szerint mintegy 659 főt vonnak be a Veszprémi járás területéről – közülük 288 fő áll majd munkába a projekt végén, valamint további 150 fő képzését oldják meg a munkáltatói igényekre alapozva. A megvalósítás sikerességét képzési, átmeneti bér- és járuléktámogatási lehetőségekkel kívánják megalapozni, a lebonyolításhoz szükséges szakmai segítségről pedig a Magyar Államkincstár Veszprém Megyei Igazgatósága gondoskodik – tájékoztatott Máhlné Pályi Beatrix irodavezető.
A programra a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 963 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyertek el a partnerek, mely a foglalkoztatás növelésére, az infrastrukturális fejlesztésekre és a szegénység visszaverésére is lehetőséget ad.
A paktum első lépése már meg is történt: július 18-án a felek a Támogatási Szerződés aláírásával megkezdték a projekt megvalósítási szakaszát. Az első és legfontosabb feladat most egy megvalósítási stratégia kidolgozása, ami alapján fel tudják építeni a projektet – fejtette ki Ferenczy Gábor, a Pro Veszprém Nonprofit Kft. ügyvezetője. Emellett a későbbiekben a munkaerő kereslet- és kínálat hatékony összehangolása érdekében egy Paktumirodát is felállítanak, valamint a szakterületen érintett szereplők bevonásával részletes munkaerő-igény felmérést készítenek, de az álláskeresők felkészültségét is megvizsgálják.