A gyár teljes körű átalakítása 2004 óta több ütemben zajlik, a jelenlegi ciklusban 110 milliárd forint értékben fejlesztettek: bővítették az ammóniaüzemet, elkészült az új granuláló és a hozzá kapcsolódó csomagolóüzem. 2017 nyaráig további fejlesztések várhatók: új salétromsavüzemmel, dolomitőrlővel, valamint egy semlegesítő üzemmel gazdagodik majd a cég.
A fejlesztéseknek köszönhetően 170.000 tonna ömlesztett műtrágya tárolására alkalmas raktár jött létre, a savüzem kapacitása napi 1800 tonnára nőtt, elkészült egy napi 1500 tonna kapacitású ammónium-nitrát semlegesítő üzem, a Pétisó gyártására alkalmas granuláló üzem napi kapacitása 2000 tonna. A csomagolóüzemben napi 2400 tonnát tudnak feldolgozni, és egy 2,7 megawattos turbina generátorral is gazdagodott a gyár.
A fejlesztések csütörtöki avatóünnepségén Bige László elnök-vezérigazgató köszönetet mondott a Nitrogénművek dolgozóinak, „nélkülük ezeket a beruházásokat nem tudtuk volna végrehajtani.” Kijelentette: a Nitrogénművek olyan cég, ahol a pályakezdőként megérkező munkavállalók teljes pályafutásukat eltölthetik, és innen mehetnek nyugdíjba – az ilyen vállalati kultúra ma már nemcsak Magyarországon, de Európában is ritkaságszámba megy.
Az 1931-ben alapított állami vállalatot a rendszerváltás után a MOL és a Norsk Hydro működtette, és 2002-ben adták el a céget, ami ekkor vált családi vállalkozássá a Bige-család révén. Az új tulajdonosok úgy látták, hogy a cég virágzásának egyetlen módja az innováció: „az elmúlt 14 évben minden egyes nap arról szólt a menedzsmentben, hogy hol, mibe fogunk beruházni”. Mára a Nitrogénműveknek „már csak a neve maradt a régi, minden más szinte teljesen új”. A beruházásokat kompromisszumok nélkül végezték el: mindig a legjobb, leghatékonyabb technológiát vásárolták meg, mert nem létezik versenyképesség középszerű technológiával.
A cég 13 országba szállít, 2017-től évente már 1,47 millió tonna Pétisót adnak el, felerészben belföldön, felerészben exportra.
Dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszternek a föld és a munkahely jutott eszébe a vállalatról: a föld, amit a Pétisóval tesznek termékennyé, és a magyar munkaerő, aminek értő kiaknázása ma fontosabb, mint valaha. "A péti Nitrogénművek a legek vállalata, Magyarország legnagyobb műtrágyaipari komplexuma, 100% magyar tulajdonú vállalatként itthon piacvezető, hatezer termelőt ér el termékeivel" - fogalmazott a miniszter. A Pétisó 1932 óta világmárka, a hírneve ma is kötelez. Ezt a hagyományt kell követni, és közben a 21. század elvárásainak is meg kell felelni. A technikai fejlesztések, a robottechnológia megjelenése mellett több mint 200 új munkahely jött létre a beruházásoknak köszönhetően - hívta fel a figyelmet Seszták. Kijelentette: statégiai fontosságúnak, követendő példának tartja az olyan cégeket, mint a Nitrogénművek, mert az megmutatja, hogy lehet nemzetközi sikereket elérni a magyar ipar hagyományaira építkezve.
Kontrát Károly, a térség parlamenti képviselője is gratulált a hatalmas beruházáshoz. Nemcsak a beépített berendezések, gépek, technológiák és az elkészülő termék világszínvonalúak - mondta -, hanem az itt dolgozó munkások, technikusok, mérnökök is.