Az elmúlt években a kormány együttes támogatásával komoly munka indult el a szakmunkás képzés javítására, melynek a legünnepibb pillanata mindig a mesteravatás. Az ideális képzés feltételei adottak, s idővel Európa legfejlettebb szakmunkás képzése épülhet ki, addig azonban még több finomításra van szükség – fejtette ki köszöntőjében Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oktatási és képzési alelnöke.
Jelenleg 8000 nagy, valamint kis-és középvállalkozás vesz részt a programban, akik hajlandók fogadni a képzések során a szakmunkás-jelölteket, ezt a számot azonban 12-14 ezerre kellene emelni. Fontos pillére a programnak a szakképző centrumokkal való együttműködés is, valamint a pályaorientáció. Utóbbiakra még nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mivel erősen csökken a szakmunkásképzőt választók száma a gimnazistákkal szemben, ami már most szakemberhiányt eredményez.
Fenyvesi Zoltán, a Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke szerint nem szabad elfelejteni, hogy a gazdaság helyzete és a szakképzések óhatatlanul összefüggnek. Veszprém megye gazdasága pozitív képet mutat: míg 2014-ben még 9470 regisztrált munkakereső volt, 2015-re ez a szám már 9000 alá csökkent, a legfrissebb adatok szerint pedig mindössze 2,6%-os a munkanélküliség. Mindeközben az ipari termelés és az export folyamatosan nőtt, leginkább az autóiparban és a szerszámgyártásban, de feltörőben van a szolgáltató szektor is.
A nagyobb központok viszont már egyenesen munkaerőhiánnyal küzdenek. Ennek ellensúlyozásában nagy segítséget jelent, hogy Veszprém és Pápa mellett Ajkán is nyílt állami szakképző intézmény, ami elősegítheti a szakember-utánpótlást a vállalatoknál, s így elkerülhető, hogy azok kivonuljanak Magyarországról.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke úgy látja, ehhez elengedhetetlen, hogy újra tiszteletet ébresszenek az emberekben a munka, a szakma és a mesterek iránt. „Sajnos még mindig a „tanulj fiam, hogy ne kelljen dolgozni” elv él sok családban. A most végzett mesterek feladata, hogy példát mutassanak a pályaválasztás előtt álló fiataloknak, kiválasszák maguk mellé a jó eszű, tehetséges diákokat, akik szakemberként megállhatják a helyüket, és hogy visszaadják a szakma tekintélyét” – emelte ki.
Hagyomány, hogy a mesteravató ünnepségen a mestervizsga bizottság elnöke és egy mester is szót kap. Pap Tamás pincér mestervizsga bizottság elnök az élethosszig tartó tanulás fontosságáról beszélt, méltatva a mesterjelölteket, amiért munka mellett, felnőttként is újra iskolapadba ültek. A vendéglátóipari mesterek ráadásul egy olyan szakmában bizonyítottak, amelyet évekig félresöpörtek, csak az utóbbi évek forradalma változtatott ezen.
Paidl Péter pincér mester szerint ma már szerencsére megbecsülés és anyagi biztonság várja a szakembereket, akik mesterlevelük megszerzésével azt is bizonyították, hogy nyitott, pozitív szemléletű emberek, akikből jó vállalkozók válhatnak.
Az ünnepélyes mesterlevál-átadón a frissen avatott mesterek esküt tettek, hogy szárnyaik alá veszik a szakmát tanuló fiatalokat a gyakorlati képzőhelyeken, a legkiválóbbak pedig emlékplakettet vettek át.