Télen a szokásosnál is kevesebbet mozognak az emberek, a magyarok meg pláne. Míg a hazai lakosság csupán 20%-a volt elhízva 40 évvel ezelőtt, addig ez a szám ma nagyjából 45% és 50% közé tehető. Ennek pedig nem feltétlenül kellene így lennie.
A téli napokon nyilván nehéz mozgásra motiválni magunkat, egyenesen erőszaknak érezzük, hisz hamarabb sötétedik, és sokkal kényelmesebb otthon, a fűtött négy fal között teát szürcsölgetve kémlelni a hóesést. Ehhez még hozzájön az is, hogy a tél a fejekben sokszor a lelassulás és a karácsonyi evészetek időszaka. Miután az ünnepek alatt felszedett zsírpárnákat reggelente a tükörben vizsgálgatjuk, gyakran megjelenik az igény e felesleg lefaragására.
Mi mást is tehetnénk ekkor, mint nekiállunk sportolni? Bár való igaz, hogy a karcsúsítás 70%-ban az étrenden múlik, a fennmaradó 30%-ot mégis erőfeszítéssel kell hozzátennünk, hogy az egész kerek legyen, és a kívánt eredményt kapjuk.
Az erőnlét és a testkompozíció javulása mellett persze nem elhanyagolható az a „mellékhatás” sem, hogy testünk sokkal ellenállóbb lesz az olyan nyavalyák ellen, mint a mostani influenza-járvány. Így amellett, hogy megfelelően felvértezzük magunkat a réteges öltözködés és a vitaminok nagy adagban való fogyasztásának képességével, a sportolással is sokat tehetünk saját egészségünkért.
Forrás: Thinkstock
Nem hiszi? Mutatunk néhány indokot, hogy még ma elkezdje, ha eddig még nem tette. Nyilván nem a mínusz 10-ben, de íme a hidegben való edzés előnyei:
Több kalóriaégetés
Ahogy szervezetünk a tél miatt „fűtésre” kényszerül, sokkal több kalóriát kénytelen elégetni, mintha azt a fűtött edzőteremben tenné. Ehhez persze a megfelelő bemelegítés is szükséges, hogy ne tegyünk nagy kárt ízületeinkben. A ruházat sem elhanyagolható. Ma már nem kell mindenáron a legmárkásabb sportszergyártókhoz ragaszkodni, számos hipermarketben lehet találni közel profi minőséget, olcsóbban.
Erősebb szív
Amellett, hogy testünk folyamatosan fűteni próbál minket, a szívünk is gyorsabban kénytelen pumpálni. Ha télen is sportolunk, ez hosszútávon mindenképp javunkra válik, hisz a kinti mozgás erősíti a szívizmokat.
Jobb hidegtűrés
Ehhez sok magyarázat nem szükséges. A rendszeres hidegben való mozgás hatására testünk jobban hozzászokik az alacsonyabb hőmérséklethez, így talán idővel nem is fogunk a mínuszok miatt szenvedni.
Boldogságfokozás
Bizonyos hormonok szintje a mozgás hatására emelkedik, ide értve a pozitív stressz hormonokat, ez pedig segít az immunrendszer erősítésében amellett, hogy még a hangulatunk is pozitívan változik. A végén még el is kezdjük élvezni a fagyos reggeleket!
Amire figyeljünk!
Ha már sikerült rávenni magunkat arra a korábban elképzelhetetlen tevékenységre, amelyet téli edzésnek hívunk, nem árt odafigyelnünk néhány apróságra.
Mint mindenben, a fokozatosságra és a saját testünk reakcióira való odafigyelés is rendkívül fontos, akár biciklizésről, vagy hosszútávfutásról van szó. Ha most ismerkedünk a hideg évszakban való sportolással, érdemes először magunkra és képességeinkre figyelni. Mennyit bírunk? Biztos, hogy most is gond nélkül lefutok 3 kilométert? Ha okosan döntünk, számos későbbi fájdalomtól kímélhetjük meg magunkat.
A futás előtti bemelegítés mellett különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás, még akkor is, ha hidegben kevésbé érezzük magunkat szomjasnak. Fontos, hogy télen is megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot igyunk (természetesen nem alkoholt, hiába melegít). Ha izzadással járó testmozgást végzünk, a napi 2 liternél többet kell innunk, hogy a keringés, az izmok és a szövetek ellátása megfelelő legyen. Alapszabály: szomjazni télen sem szabad!
Nem a hidegben fázunk meg
A hiedelmekkel ellentétben nem attól fogunk megfázni, ha pár fokban, sportruhában merészkedünk ki az utcára. Ilyenkor a kimelegedés, és az vezethet megfázáshoz, ha a sport befejezését követően is a hidegben maradunk. A hőtermelés ekkor már nem véd minket, így célszerű egyből fedett és fűtött helyre visszamenni.