Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Jelentős nemzetközi halkutatásban segített a Pannon Egyetem oktatója

2017. január 26. 12:11
Egy nemzetközi kutatócsoport az Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának a lapjában január 23-án közölte szingapúri és barcelónai kutatók közös munkáját arról, hogyan befolyásolja a korai fejlődés során kifejtett hőkezelés a halak ivarát. A cikket Orbán László professzor, a Pannon Egyetem címzetes egyetemi tanára levelező szerzőként jegyzi.

A kísérleteket zebradánión, a hallal dolgozó kutatók „fehér egerén” végezték. Megállapították azt, hogy az egyedfejlődés során a megemelt hőmérséklet bizonyos (u.n. ellenálló) családokban nem változtatja meg az ivarok arányát, míg más (u.n. érzékeny) családokban a hímek aránya ugrásszerűen megnő.

Amikor a kutatók egy ’DNS csip’ segítségével összehasonlították a genetikai hímek és a (hővel indukált) „új hímek” heréjében megnyilvánuló génkészletet, nem találtak jelentős különbségeket.

Ugyanakkor a hőkezelt családokban kétféle nőivarú egyedet találtak. Míg az úgynevezett ‘rezisztens ikrások’ képesek voltak teljesen ellenállni a hőhatásnak, találtak olyan egyedeket is, melyeknek az ivarszerve petefészek formájú volt, de a gének expressziós mintázata a hímekéhez hasonlított. Ez felveti annak lehetőségét, hogy a zebradánió ivarszervének átprogramozása nem fokozatos, hanem szintfüggő, azaz ‘minden vagy semmi’ típusú folyamat, melyhez hasonlót eddig gerincesekben nem írtak le.

ZebradánióZebradánió

Nem tudjuk, hogy a vadon élő zebradánió vagy más halfajok populációiban előfordulnak-e jelentős számban ilyen hőhatásra különösen érzékeny családok és részlegesen átprogramozott ikrások. Amennyiben igen, akkor elképzelhető, hogy újra kell gondolnunk az általános felmelegedésnek a halak ivarára kifejtett hatásával kapcsolatos eddigi feltételezéseinket.

A Pannon Egyetemen bíznak benne, hogy Orbán professzor úr hamarosan személyesen segítheti majd az egyetem Georgikon Hal Laboratóriumában folyó munkát Keszthelyen.

vehir.hu
további cikkek
A Balaton-felvidék a világ egyik legjelentősebb földtani öröksége lett A Balaton-felvidék a világ egyik legjelentősebb földtani öröksége lett Nagy elismerést kapott a magyar természeti örökség, hiszen a Nemzetközi Földtudományi Unió (IUGS) a világ legjelentősebb földtani helyszínei közé választotta a Bakony–Balaton-felvidék egyedülálló vulkáni képződményeit. Ez a döntés egyúttal a régió jelentőségét is hangsúlyozza, amely nemcsak a tudományos közösség, hanem a természetbarátok és turisták körében is kiemelt figyelmet érdemel. 2024. szeptember 2. 12:03 MINDEN NAP TARTOGATHAT EGY HEURÉKA PILLANATOT Ecoport magazin MINDEN NAP TARTOGATHAT EGY HEURÉKA PILLANATOT Az agykéreg működésének nemzetközi hírű tudósa, a Brain Prize díjazottja, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Hosszan tartana felsorolni dr. Freund Tamás érdemeit, de anélkül is kijelenthetjük: az egyik legmeghatározóbb hazai tudós. Talán azért is, mert a mai napig nem csillapodott a tudomány iránti szeretete, és ezt másoknak is igyekszik átadni, de ugyanennyire fontosnak tartja felhívni a figyelmet a művészet, a léleknemesítő tevékenységek fontosságára is. Zenéről, a felfedezés öröméről, a tudomány becsületéről és hitről beszélgettünk vele. 2020. december 26. 11:51 Víztisztításon dolgoztak Víztisztításon dolgoztak A Pannon Egyetem (Veszprém) és az újdelhi TERI (The Energy and Resources Institute, India) 2016. július 1. és 2019. június 30. között, Magyar-Indiai Ipari Kutatás-fejlesztési Együttműködési Pályázat keretében sikeresen valósította meg a „Felszíni vizekben és ipari szennyvizekben található alacsony koncentrációjú antibiotikum és fenol származék szennyeződések enzimatikus bontása módosított membrán bioreaktorral” című, TÉT_15_IN-1-2016-0094 azonosítószámú projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal finanszírozásában, 28 745 933 Ft támogatási összegből. 2019. július 24. 15:39 „Nanométeres skálájú megfigyelésekből globális következtetések” „Nanométeres skálájú megfigyelésekből globális következtetések” A Pannon Egyetem a GINOP-2.3.3-15-2016-00009 azonosító számú pályázat keretében egy elektronmikroszkópos laboratórium létrehozására nyert támogatást. Pósfai Mihályt, a Széchenyi-díjas professzort, a Pannon Egyetem oktatóját kérdeztük az új laboratóriumról, az új műszerekről, hasznukról… 2019. május 31. 9:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.