A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara hagyományos, minden évben megrendezett gazdasági fórumára neves, elismert szakembereket hívnak minden alkalommal, akik a jelenlegi gazdasági helyzetet ismertetik az eseményen résztvevő érdeklődőkkel. A rendezvény lehetőséget ad arra is, hogy az előadások után a vállalkozók problémájáról, tapasztalataikról beszélgessenek.
Ez alkalommal a meghívott vendégek közt szerepelt és előadott dr. Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézet kutatóprofesszora valamint dr. Zúgó Liliána gazdasági elemző, az Európai Bizottság magyarországi képviseletében.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta, hogy színvonalas előadásokkal készültek a mai napra is, ahol arról a gazdaságról kaphatunk tájékoztatót, amiben mi is jelenleg élünk. Ez a fórum lehetőség egy közösség erősödésére, hiszen ahogy a gazdaság is egy autonóm módon működő közösség, amiben egymásra vagyunk utalva, úgy ez az esemény is segítséget és követendő példát tud nyújtani a vállalkozóknak. Egy gazdasági közösségnek olyan értékek mellett kell kiállnia, melyek a működésükhöz, a családunk jövőjének jólétéhez nélkülözhetetlenek.
Dr. Inota András A magyar gazdaság helyzete és kitörési lehetőségei címmel tartott előadásában elmondta, hogy jelenleg számos gazdasági stratégiai kérdésről lehet beszélni Magyarország és az Európai Unió viszonylatában. Két fontos kérdés rejlik ebben a témában. Az egyik, hogy hogyan áll Magyarország teljesítménye Közép-Európával összehasonlítva, illetve, hogy hogyan tartható fenn a folyamatos fejlődés?
Az előrejelzések szerint Magyarország gazdasága fenntartható pályán van. Gazdaságunk export- és importfüggő. A társadalmi termékek rendkívül pozitív irányba mozdulnak el, de a növekedés még így is lassú. Tekintélyes lemaradásban vagyunk az Európai Unió új országaihoz képest. 2015-ben sikerült az országnak a 2008-as év szintjét elérni.
A gazdasági növekedés elemei közé sorolandó a fogyasztás, a beruházás és az export. A fogyasztás az elmúlt néhány évben jelentősen nőtt. A külföldön dolgozó magyarok hazautalásai is a fogyasztáshoz kapcsolhatók, és nem a beruházásokhoz. Ez problémát jelent, de nem csak nálunk, hanem a többi érintett országban is. A fogyasztással ellentétben a beruházásokkal sokkal nagyobb probléma van, hiszen 20%-kal csökkentek az értékek. Ez a deficit a mai napig jelen van. A beruházások értéke függ a rendelkezésre álló pénztől, amit az Európai Uniótól kapunk. A vállalatok alacsony tevékenysége, ami a bizonytalan intézményi környezettől és a kilátástalan jövőtől alakul ki, is hozzájárul a beruházásokkal való problémához.
Az igazi probléma mégiscsak a felerősödött vagyoni különbségekből eredeztethető. Ehhez kapcsolódik a foglalkoztatás problémaköre. A munkanélküliek száma még soha nem volt ilyen alacsony, mint napjainkban. Szám szerint 500.000 magyar dolgozik külföldön és emellett nagy számmal vannak jelen a közfoglalkoztatottak is. Ezek nem magyarázhatóak a bérkülönbséggel, súlyosabb okai vannak. Dr. Inota András szerint a közmunka akkor működne jól, ha képzés is kapcsolódna hozzá.
A délelőtt további részében Dr. Zúgó Liliána hazánk uniós gazdaságban betöltött szerepéről tartott előadást, majd kérdés-válaszok formájában folytatódott a gazdasági fórum.