A diákszövetkezetek mintájára a jövőben megalakulhatnak az idősek rugalmas foglalkoztatását lehetővé tevő közérdekű nyugdíjas szövetkezetek. Az Origo szerint a nyugdíjasok várhatóan már júliusban munkába állhatnak, a Világgazdaság pedig azt írta, hogy egy miskolci szövetkezet már benyújtotta a működéshez szükséges papírokat a cégbíróságra, azon keresztül augusztustól dolgozhatnak a nyugdíjasok.
Mi lesz a haszna a nyugdíjas szövetkezeteknek?
A nyugdíjasoknak korábban, a nyugdíj folyósításának veszélyeztetése nélkül csak korlátozott lehetőségük volt kiegészítő jövedelemhez jutni. A jövőben, a munkaerőpiac legmegbízhatóbb és korából fakadóan legnagyobb tapasztalattal rendelkező korosztálya szervezett formában juthat az elvárásainak megfelelő munkalehetőséghez. A jelenlegi munkaerő-piaci helyzet és a kapcsolódó közvélemény-kutatás is alátámasztja a jogszabályt kezdeményezők és elfogadók álláspontját, miszerint az aktív nyugdíjasok munkavállalási lehetőségeit ki kell bővíteni, továbbá figyelembe kell venni a korosztályi sajátosságokat.
A 2017. július 1-től megalapítható un. "Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek" biztonságos körülmények közötti munkavégzési lehetőséget fognak nyújtani a nyugdíjasok számára. A megbízhatóságot az iskolaszövetkezetekhez hasonló szövetkezeti keretek jelentik, ahol a munkavégzést vállaló tag munkakörülményei és megállapodott jövedelme is erősebb védettséget élvez az egyéni érdekérvényesítési lehetőségekhez képest.
A megrendelők a jelenlegi iskolaszövetkezetekkel szerződő cégek lesznek. A Meló-Diák milyen szinten fog szerepet vállalni?
A Meló-Diák alapítója és támogatója az első országos kezdeményezés, a Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezeti Hálózatnak, mely terveink szerint augusztusban már minden megyeszékhelyen ügyfélszolgálattal és széles munkaerő kínálattal várja az érdeklődőket. A Meló-Diák az elmúlt 30 év szövetkezeti és szolgáltatási tapasztalatával azt szeretné elérni, hogy a nyugdíjas szövetkezeti forma a következő időszakban elterjedjen és jeltős alternatív eszköze legyen a munkaerőhiány kezelésének.
Azt gondoljuk, hogy nem kizárólag az iskolaszövetkezetekkel elégedett megbízók keresik majd ezt a szolgáltatási formát, a vagyonvédelmi cégektől kezdve az egészségügyi szolgáltatókon át az adótanácsadókig, élet számtalan területén meg fog telepedni ez a szolgáltatási forma.
Mekkora igény mutatkozik a nyugdíjas munkaerő iránt a régióban?
Kutatásainak szerint az aktív, 65-70 év közötti nyugdíjasok 30%-a szívesen végezne olyan testhez álló munkát, mely heti néhány nap elfoglaltsággal jár, tekintettel van az életkori sajátossagaira, eltérő terhelhetőségére, valamint használhatja az élete során felhalmozott szakmai tapasztalatokat. Számításaink szerint a Szomszédok Nyugdíjas Szövetkezeti Hálózat az idei évben 10-15 ezer nyugdíjasnak tud munkát ajánlani, 2018-ra ez a szám elérheti az 50 ezer főt országosan.
Veszprémben mikortól állhatnak munkába a nyugdíjasok?
Terveink szerint július második felétől konkrét elérhetőségekkel és lehetőségekkel jelentkezik az egész Észak-Dunántúlon működő "Északi Szomszédok" Nyugdíjas Szövetkezet, a szélesebb munkaválaszték szeptemberre várható!
Címlapfotó: Origo