Magyarországon a 2014-2020-as fejlesztési időszakra vonatkozó, visszatérintendő uniós támogatások szétosztásának végrehajtását a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. vállalta, a bank feladata pedig, hogy a rendelkezésre álló forrásokat minél hatékonyabban és minél szélesebb körben értékesítse a vállalkozásoknak és a lakosságnak. Ezt a célt szolgálja az MFB pontok megnyitása, ahol a felhasználók szakértőktől kapnak tájékoztatást az egyes konstrukciókról.
Az elmúlt időszakban összesen 442 pontot hoztak létre, amelyet további 200 pont beüzemelése követ az OTP Bank vezette konzorcium segítségével – ebből 163-at – a régiónkban 36-ot – a bankintézet saját fiókjaiban alakítanak ki. A megyében elsőként Veszprémben, az átmenetileg a Dimitrovba költözött OTP bankfiókban nyílt MFB pont, a legmagasabb, 1-es számú kategóriában. Ez azt jelenti, hogy a ponton egy erre a célra kialakított pultnál, a legszélesebb kapacitással dolgoznak a szakértők, és a fejlesztési konstrukciók igénybevételéhez szükséges minden feladatot el tudják látni – mondta el Iváncsics István, az OTP Bank Észak-Dunántúli Régiójának ügyvezető igazgatóhelyettese. Ezen kívül még összesen 9 pontot alakítanak ki a megyében: Pápán, Várpalotán, Balatonfüreden, Tapolcán és Ajkán 2-es számút, míg Balatonalmádiban, Zircen, Sümegen és Devecserben 3-as számút, ahol már csak tanácsadás zajlik – tette hozzá Iváncsics.
Tárnok László, az MFB szenior szakmai támogatója a támogatások kapcsán megjegyezte, azokat összesen 5 célra lehet felhasználni: energiahatékonysági fejlesztésekre, K+F+I projektekre, a versenyképesség és a kapacitás bővítésére, infotechnikai fejlesztésekre, valamint foglalkoztatásbővítésre. A termékek legnagyobb előnye, hogy a kereskedelmi banki feltételeknél jóval kedvezőbb módon vehetők igénybe mind az önerő, mind a fedezeti elvárások tekintetében, így a támogatásokhoz korábban korlátozottabban hozzájutók előtt is jóval több lehetőség áll rendelkezésre.
Némedi Lajos alpolgármester hozzáfűzte: az új MFB pont megnyitásának két nagy előnye van. Egyrészt olyan vállalatok is forráshoz juthatnak, akik korábban kimaradtak, másrészt a pénzintézetek közeledésével, az ügyintézés egyszerűsödésével az ügyfelek hasznos időt takaríthatnak meg, amelyet a vállalkozásukra fordíthatnak.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint fontos, hogy meglássuk az ebben rejlő lehetőséget. A nagyobb vállalatok eddig is viszonylag könnyen csatlakoztak rá az EU-s forrásokra, a kisebb cégek azonban gyakran nem voltak elég tájékozottak és nem tudták megcélozni ezeket a forrásokat. Részben azért sem, mert sok cég még mindig arra vár, hogy majd vissza nem térítendő forráshoz fog jutni, ezek köre azonban egyre szűkül. Az MFB ponton is igényelhető, 0 vagy 1-2%-os kamatú, kombinált hitelek viszont itt vannak, és érdemes is kihasználni a bennük rejlő előrelépési lehetőséget, hiszen a mai gazdaságra fokozottan igaz, hogy aki lemarad, az kimarad.