A program a „Foglalkoztatási együttműködés a Veszprémi járásban” című uniós forrásból megvalósuló projekt partnerség következő lépcsőfokaként született meg, de nem annak forrásából finanszírozzák – közölte Porga Gyula polgármester az esemény sajtótájékoztatóján. Akárcsak a paktumnak, a mentorprogram célja is az elmúlt évek legnagyobb kihívásának számító munkaerőhiány leküzdése. Nemcsak a vállalkozók, de Veszprém érdeke is az, hogy az itt tanuló fiatalok a térségben helyezkedjenek el.
Éppen ennek érdekében indítja útjára az önkormányzat három, helyi gazdaságban érdekelt céggel, a Veszprémi Szakképzési Centrummal és egy civil szervezettel közösen a „Veszprémben a jövőd” elnevezésű mentorprogramot, amely során a szakképzettséget szerző végzősöknek mentori közreműködéssel és ösztöndíjjal olyan támogató közeget biztosíthatnak, amely segíthet a pályakezdő fiatalok számára az első munkahellyel együtt járó esetleges elakadások leküzdésében. A program egyébként nem előzmény nélküli: Szolnokon már két éve sikerrel működik.
A tervek kivitelezésében döntő szerephez jut a Szakképzési Centrum, amely maga is elkötelezett abban, hogy minél több tanulót vonzzon be a szakképzésbe, magas színvonalú képzést nyújtson, illetve megakadályozza a diákok lemorzsolódását. Egy olyan környezet teremtése a cél, ahol a végzősök és a vállalatok között szoros kapcsolat alakul ki, és ennek hatására itt találnak munkahelyet – hangsúlyozta Schindler Lászlóné, a centrum főigazgatója.
- Hidat akarunk teremteni a fiatal munkavállalók és a munkáltatók között, de arra is meg akarjuk tanítani előbbieket, hogy maguk is tehetnek környezetük jobbá tételéért, hiszen az első munkahelyen szerzett tapasztalatok egész életünkre meghatározhatják a munkához való hozzáállásunkat – emelte ki Dörnyeiné Barabás Éva, az Életet Segítő Alapítvány elnöke, mely 1993 óta támogatja a hátrányos helyzetű munkavállalók elhelyezkedését. Ennek érdekében a mentorok irányításával a résztvevők csoportosan és egyéni találkozók formájában fejleszthetik majd személyes és szakmai kompetenciáikat.
Kugler Gyula, a Bakonykarszt Zrt. vezérigazgatója szerint ahogy 2008-at megelőzően nem gondoltuk volna, hogy a munkaerő megtartásáért kell majd küzdeni, úgy olyannyira nem volt sejthető pár éve, hogy hiányt fogunk majd szenvedni a szakképzett fiatalokból, de a helyzet ma mégis csak ez. Erre különböző válaszokat lehet adni: például a robottechnológia fejlesztését. Vagy, ahogy a 20 éve jelenlévő JOST Hungária Bt. teszi, nagyobb hangsúlyt lehet fektetni a házon belüli kollégák segítésére, és például tanműhelyek révén megfogni a fiatalokat, hogy a gyakorlati képzőhelyeken megszerzett tudást ne külföldön, hanem garantáltan idehaza kamatoztassák. Valamit muszáj tenni, mert mindent a robotok sem fognak megoldani.
Ráadásul a munkavállalók elöregedő korfát mutatnak, Y, Z generációsok alig találhatók a hazai ipari cégeknél. A mentorprogram arra is jó lehetőséget teremt, hogy integráljuk őket a munka világába és összehangoljuk a különböző generációkat – vélekedett Kajdon Attila, a Pannontej Zrt. vezérigazgatója.
A felek szándékuk megerősítését együttműködési megállapodás aláírásával is megerősítették.
A program a tervek szerint 2018 májusában veszi kezdetét, a részt vevő vállalati partnerek pedig várják azokat a 2018-ban szakképzettséget szerző diákok jelentkezését, akik CNC gépkezelő/gépi forgácsoló, lakatos, hegesztő, szerelő, gépszerelő, villanyszerelő, gépész, víz- és csőhálózat szerelő, sajtkészítő, pék, cukrász vagy szakács területek valamelyikén zárják tanulmányaikat.