-Az elmúlt évek bizonyítják, hogy az agráriumban soha nem látott fejlődés tapasztalható. Az ország más pontjaihoz hasonlóan a veszprémi választókerületben és Nemesvámoson is pozitív példák mutatják mindezt- kezdte a csütörtök délutáni sajtótájékoztatót Ovádi Péter fideszes parlamenti képviselő Nemesvámoson, ahol a helyi önkormányzat a Vidékfejlesztési Minisztériummal számos fejlesztést mutatott fel az elmúlt években. Ovádi példaként említette az 50 milliós támogatással épülő hűtőházat és a 110 millió forintos útfejlesztési beruházásokat.
-Fontos, hogy az önkormányzatok és az agráriumban dolgozók fejlődése továbbra is töretlen legyen. Ez azonban veszélybe kerülhet, hisz az Európai Bizottság 2020 után 15-20%-kal csökkentené az agrárium és a vidék támogatását azért, hogy az elvont forrásokat – a gazdák pénzét - a migrációra költse. A forrásmegvonás nem csak az veszprémi térséget, hanem az ország más pontjain élőket is érzékenyen érintené- mondta.
Kijelentette, a gazdákat megillető pénz továbbra is hozzájuk kell kerüljön, és nem szabad engedni, hogy a pénzt a migráció költségeinek fedezésére fordítsák.
Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára elmondta, 2010 óta a magyar mezőgazdaság az egyik legjobban fejlődő gazdaság az Európai Unióban. Fejlődésében szerepet játszott, hogy az ágazat és a kormányzat szorosan együtt tudott működni.
-Egy modern, versenyképes, digitális és precíziós technológiákkal dolgozó, generációváltás útjára lépő fejlett, erős, jövedelemtermelő képességében megerősödő mezőgazdaság építése a cél Magyarországon.
Az Európai Bizottság javaslata azonban kihívás elé állítja ezeket a terveket.
Az EB javaslata hátrányos, hisz Magyarország tekintetében a földalapú támogatások 16%, és a vidékfejlesztési programban lévő források 26%-kal csökkennének 2020 és 2027 között-mondta.
Magyarországon 5 millió hektáron 170 ezer termelő és állattenyésztő alól kihúzni a talajt vállalhatatlan javaslat, hisz a támogatások a magyar érdekeknek kevésbé kedvező oldalon, a migráció támogatásánál jelentkeznének.
Szavai szerint példa értékű a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kiállása a javaslat ellen, mely tudatosítja a társadalomban a közös fellépés fontosságát.