Retró Veszprém: ilyenek voltak az elmúlt évtizedek
2019. április 10. 4:00
Visszautaztunk az időben, amikor még Moszkvicsok pöfögtek az Óváros téren, édességbolt üzemelt a Kossuth utcán és filmet forgatott nálunk Makk Károly. Retró Veszprém életérzés a javából, a Fortepan archívumából válogatva.
A Találkozzunk az óránál! szállóige akkor még egészen más helyszínt jelölt volna. (Fotó: 1958, adományozó: Krasznai Gyula)
Az 1960-as években még merőben máshogy festett az Óváros tér. A pékség helyén például cipőket vásárolhattunk, ekkora sétáló tömeg pedig ritkán foglalhatta be a teret, ahol akkoriban főleg az autósoké volt a terep. A macskakövek pedig amúgy sem kopoghattak a cipőtalpunk alatt, hiszen ahogy az a későbbi, 1976-os fotón is jól látszik, bitumenes út volt itt. (Fotók: 1962, adományozó: Karabélyos Péter; 1973, adományozó: Inkey Tibor)
A régi üzletekből mára nem sok maradt meg, de van, ami azóta is fennáll. A Rákóczi Ferenc utcában található Fekete Sas patika például már az 1950-es években is működött. (Fotó: 1950, adományázó: Karabélyos Péter)
Két-három évtizeddel később még mindig számos szakbolt volt ugyanitt. (Fotó: 1983, adományozó: Lechner Nonprofit Kft. Dokumentációs Központ)
1960-ban még Makk Károly is forgatott nálunk, a Fűre lépni szabad című filmet. Makláry Zoltán és Páger Antal kettőse mögött jól látszik a Tűztorony. (Fotók: 1960, adományozó: Kotnyek Antal)
Makk többször is járt itt egyébként, például a Veszprémi Tévé Találkozók alkalmával. A talákozónak helyszíne volt a Veszprémi Vegyipari Egyetem és az egykori Dimitrov is. (Fotó: 1969, adományozó: Rádió és Televízió Újság)
A kedvenc veszprémi helyeink úgy látszik, nem változnak. (Fotó: 1960, adományozó: Inkey Tibor)
Bérletet vegyenek! (Fotó: 1961, adományozó: Hunyadi József)
Bár a buszpályaudvar azóta sem sokat változott, a flotta ma már egészen máshogy fest. Azért ha egy-egy napra ismét csatasorrendbe állnának ezek a régi Ikarusok, valószínűleg erősen megugrana a buszozók száma. (Fotó: 1966, adományozó: Lechner Nonprofit Kft. Dokumentációs Központ)
Talán itt sem kell sokáig gondolkodni, hogy ez a vasútállomás (anno Nagyállomás) épülete. (Fotó: 1962, adományozó: Nagy Gyula)
A Budapest út és a 8-as számú főút találkozása. Ilyen nyugalom sincs ma már. (Fotó: 1961, adományozó: Magyar Rendőr)
Hirdetőtáblák, fák és Trabantok. Három dolog, amit már biztosan nem látunk az Óvári Ferenc utcában. (Fotó: 1983, adományozó: Lechner Nonprofit Kft. Dokumentációs Központ)
A Nehézvegyipari Kutató Intézet (NEVIKI) büféje. Akár egy klasszikus film díszlete is lehetne. (Fotó: 1961, adományozó: Bauer Sándor)
Amikor még játszótér is volt a Színházkertben. (Fotó: 1965, adományozó: Kovács László Péter)
Zsuzsi szobra is vándorolt az idők során az Óváros téren belül, ahogy a talapzata is egészen más volt. (Fotó: 1968, adományozó: Péterffy István)
Egy régi kedvenc: az Erdei vendéglő. (Fotó: 1964, adományozó: Németh Tamás)
A legnagyobb változáson egyértelműen a Kossuth utca esett át. (Fotók: 1966, adományozó: Herth Viktória, Bodó Emma felvétele)
A fényképészek ma is népszerűek, de igen más körülmények között. Filmtekercset se hozzájuk megyünk előhívatni - nem mintha lennének még filmtekercsek a háztartásokban. (Fotó: 1966, adományozó: Herth Viktória, Bodó Emma felvétele)
Amikor a tejet még nem a szupermarketben, hanem a tejboltban vettük meg. (Fotó: 1968, adományozó: Herth Viktória, Bodó Emma felvétele)
Ma már a Hoffer Ármin sétányra sem ismernénk rá. Az Édességboltnak azért biztos sok lurkó örülne ma is. (Fotó: 1968, adományozó: Herth Viktória, Bodó Emma felvétele)
A Benedek-hegy örök kedvenc lesz mindig, de legelésző kecskékkel aligha fogunk már ott összefutni. (Fotó: 1962, adományozó: Inkey Tibor)
A Hotel szebb napokat is megélt már. (Fotók: 1967, adományozó: Bauer Sándor)
Éljen május elseje! A figyelmesek kiszúrhatják az új buszokat... (Fotó: 1980, adományozó: Joó Sándor)
Vajon hová tűntek a régi rajzolt plakátok? (Fotó: 1963, adományozó: Nagy Gyula)