2023. március 26.
//
Emánuel névnap

Bementünk a bevásárlóközpontba és műanyag zacskók nélkül jöttünk ki

Végéhez közeledik a műanyagmentes július, viszont a kezdeményezés üzenete nem köthető naptári dátumokhoz. Cikksorozatunk végén megnéztük, hogy átlagemberként milyen egyszerű szabályokat kellene betartanunk, valamint hogy milyen segítségre számíthatunk a multinacionális bevásárlóközpontoktól mindebben.

A „műanyagmentes július” névre keresztelt kezdeményezés Ausztráliából indult még 2011-ben, majd vírusként terjedt el a világban, és tavaly már 170 ország – köztük Magyarország is – csatlakozott ehhez a civil megmozduláshoz. Az ereje pedig pont abban rejlik, hogy személyes berögzült szokásaink minimális megváltoztatásával, a mikrokörnyezetünkben tehetünk a globális környezetvédelem érdekében. Tehát nem kell kihajóznunk az óceánokra és fókákat vagy bálnákat megmentenünk, csupán a műanyagok felhasználásában és elhelyezésében kell tudatosabbnak lennünk. Ez pedig könnyen megvalósítható New York-tól Tokión át Veszprémben is.

Márpedig műanyagot mindenhol és mindennap használunk. De ahogy korábbi cikkünkben dr. Domokos Endre egyetemi docens is mondta:

a műanyag nem ellenségünk, csak meg kell tanulni együtt élni vele.

A legnagyobb környezetterheléssel az egyszer használatos, általában csomagolásoknak, vagy bevásárlószatyornak használt műanyagok járnak.

Az Earth Policy Institute kutatása szerint évente 1 billió műanyagzacskót gyártanak világszinten, aminek 80%-át Európában használják. Ez azt jelenti, hogy percenként 2 millió műanyagzacskót vesznek az emberek a Földön.

unsplash.comunsplash.com

A magyarországi statisztikák is megdöbbentő számokat mutatnak. A greenfo.hu-n közölt kutatási adatok szerint, naponta hazánkban 1 millió műanyag táskát vásárolunk, amelyeknek az átlagos használati ideje mindössze 20 perc és 90%-át csak egyszer használjuk.

A nagyobb multinacionális áruházláncoknak tehát nagy felelőssége van abban, hogy üzletpolitikájukkal hogyan befolyásolják vásárlóik környezettudatosságát. Megkerestük a két legnagyobb Veszprémben is megtalálható áruházláncot, hogy saját üzleteikben milyen intézkedéseket vezettek be a fenntarthatóság érdekében?

A válaszok reményre adnak okot, hiszen mindkét multi esetében a kizárólag marketingszagú környezettudatos akciók helyett komoly stratégiákat és hosszú távú célkitűzéseket fogalmaztak meg.

Tényszerűen, az egyik multinál a sajátmárkás termékek csomagolását kizárólag újrahasznosítható, vagy újra felhasználható műanyagokból tervezik elkészíteni, ennek határidejét pedig 2025-ben határozták meg magukkal szemben, miközben tájékoztatásuk szerint folyamatosan vonják ki azokat a csomagolásokat, amelyeket alkalmatlanok bármiféle újrahasznosításra. Ezen kívül a műanyag bevásárlószatyrokat is gyorsan lebomló műanyagokból készítik, bár ezek valódi lebomlásáról és annak veszélyeiről már korábban írtunk.

Barát, vagy ellenség? Tombol a műanyagmentes július - vehir.hu

Világnapok és prevenciós hónapok jönnek-mennek a fejünk felett, idén júliusban viszont mintha tényleg megmozdult volna valami az emberekben. A „Műanyagmentes július" kapcsán már számos érv elhangzott pro és kontra, de hogy mi a realitás, és hogy itt Veszprémben hogy állunk, azt most induló cikksorozatunkban igyekszünk megválaszolni.

Hajas Bálint

További cikkek

Az EP megszavazta a dízel-és benzinüzemű új autók értékesítésének 2035 utáni betiltását
Az EP megszavazta a dízel-és benzinüzemű új autók értékesítésének 2035 utáni betiltását
Az Európai Parlament keddi strasbourgi plenáris ülésen jóváhagyta a tagállami kormányokat tömörítő Európai Tanáccsal elért megállapodást az új személygépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normák felülvizsgálatáról, ennek értelmében 2035-ig fokozatosan meg kell szüntetni a dízel- és a benzinüzemű új autók értékesítését az EU-ban, és minden új gyártású autónak kibocsátásmentesnek kell lennie.
Egy indiai fiatalember Veszprémből próbálja meg jobbá tenni a világot
Egy indiai fiatalember Veszprémből próbálja meg jobbá tenni a világot
Van egy Veszprémben élő és a Pannon Egyetemen tanuló indiai fiatalember, aki Magyarországon töltött idejét nem csak az egyetemi előadókban, vagy a város valamelyik szórakozóhelyén tölti, hanem formabontó akcióival igyekszik ráirányítani a figyelmet sokak számára fontos témákra, miközben a magyar fiataloknak is szeretne segíteni. Vishal Kaushik most egy országkörüli bicikliútra indult a magyar télben, nem csak saját határainak feszegetése miatt.
Egy új környezettudatos megoldás lehetőségeit vizsgálja Veszprém, ami minden háztartást érintene
Egy új környezettudatos megoldás lehetőségeit vizsgálja Veszprém, ami minden háztartást érintene
A sütőolaj felhasználási lehetőségei nem érnek véget a rántott hús elkészítésekor. Akár biogázként, vagy biodízelként is használható, ehhez viszont némi környezettudatos odafigyelésre van szükség. Veszprémben most ebben az irányban történhet előrelépés, amiről Kovács Áron, önkormányzati képviselő beszélt portálunknak.
Egy környezetvédelmi kalandor „napelemes pillangójával” érkezett Veszprémbe
Egy környezetvédelmi kalandor „napelemes pillangójával” érkezett Veszprémbe
Szeptember elején egy érdekes jelenség tűnt fel a magyar utakon. Bár a történet középpontjában álló Tesla Model X autó önmagában még nem jelent kuriózumot, de azon a napelemes lakókocsin, amit vontatott magával már jóval több tekintet megakadt. A „Solar Butterfly” azaz „napelemes pillangó”névre hallgató projekt egy magyar származású svájci feltaláló és környezetvédelmi kalandor, Louis Palmer fejéből pattant ki, amivel világ körüli útra indult, érintve Magyarországot, benne a fővárost, Százhalombattát, Győrt és Veszprémet is.
Kerülhessenek közelebb a fenntarthatósághoz a hátrányos helyzetű fiatalok is!
Kerülhessenek közelebb a fenntarthatósághoz a hátrányos helyzetű fiatalok is!
Ünnepélyes keretek között újította meg hétfőn a Pannon Egyetem és a Hallgatói Önkormányzat együttműködését a Veszprém Városi Hátrányos Helyzetű Fiatalok Egyesületével, valamint a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikummal.