Hogyan készül a tinta?
Az 5% oldószerben és 95%-ban ioncserélt, vagyis sómentesített vízben feloldott festékoldatot nevezzük tintának. Az 5% határozza meg, hogy mennyit fizetünk a tintáért a nyomtatónkba.
Tehát mi lehet az 5%?
- Az 5%-ban benne lehet a butil-karbamid anyag, amely késlelteti a tintától átnedvesedett papír rostjainak újrakapcsolódását és zsugorodását, vagyis megakadályozza, hogy kunkorodjon a papírunk a nyomtatás közben.
- A ciklohexán egy szerves ragasztóként segít a tintának a műanyag felülethez tapadni, gondolunk itt például a fotópapírok felületére. A természetben a kőolaj tartalmaz ciklohexánt, így nem csoda, ha a vegyület magában színtelen és benzinszagú elegy. Laborban is előállítható, benzol és hidrogén reakciójából. Környezetbarátnak nem mondható, de hasznos vegyület, mert a gyógyászatban is használják.
- Ethoxilált acetilén-diolok a víz és a festék felületi nyomását befolyásolják, tehát felületaktív anyagok. Fontos, mert ha kicsi a nyomás, kifolyik a tinta a patronból, ha túl nagy, akkor nem jön ki a patronból.
- Etilén-diamin sav (EDTA), ez a kis szalag védi meg a tintapatron szórófejét a felhasználás előtt.
- Etilén-glikol, megakadályozza a nyomtatófejek eltömődését, lassítja a tinta elpárolását.
- Színeket adó vegyületek
A szín is fontos
A színezőanyagok különfélék lehetnek, most a teljesség igénye nélkül nézzünk néhány példát. Rézvegyülettel állítják elő a kéket, a réz-ftalocianin és kén keveréke például eredményezi a kék színt. Magenta – Reagens piros 23 festék, rezet tartalmaz, és a kontaktlencsében is megtalálható. Ha a tartrazint használjuk, akkor sárga színt kapunk. Ez egy mesterséges úton előállított vegyület, amelyet az élelmiszeriparban is felhasználnak, mint mesterséges színezőanyag (E102 adalék, asztmás rohamot, csalánkiütést, bőrgyulladást okozhat, kifejezetten a gyermekek a veszélyeztetettek).
Minőségbeli különbség: pigmentbázisú és a színezett tinta
- A pigmentbázisú tinták alapja a gyanta és a vízzel vegyített úgynevezett diszperzens adalék. Ezek a tintafajták hosszabb élettartammal rendelkeznek, és jobban ellenállnak az UV sugárzásnak. Általában fekete tintákhoz használják ezt a technológiát, szép és éles a nyomtatott (írott) kép. A nagyobb nyomtatógyártó cégek, mint a HP, Dell, Epson, stb. pigment bázisú fekete tintát használnak.
- A Színezett tinta előállítása nemcsak könnyebb, de olcsóbb is. A színek jóval élénkebbek, viszont kevésbé UV ellenállóak. Igen elterjedt a digitális nyomtatásban, de vigyázat! Lassabban szárad! Színezett alapú tintákat használ például a CANON.
A következtetés az, hogy míg nyomtatót csak egyszer veszünk, tintapatront elég rendszeresen. A nagy gyártók sokszor ár alatt adják el a nyomtatóikat, hogy a tintapatronokon profitot termeljenek. Mindezt a beépített chippel biztosítják, amelyet a nyomtató felismer, így tud dolgozni. Viszont ennek a chipnek a hiányában a nyomtatónk használhatatlan. Elvileg. Gyakorlatilag az utántöltött patronoknak köszönhetően lehetőségünk van arra, hogy valamivel olcsóbban juthassunk cserepatronhoz.