Az orvostudomány fejlődésével egyre több párnak nyílik meg a lehetőség, hogy szülővé válhassanak. Maguk az eljárások is egyre fejlettebbek, csakúgy mint a körülmények és az alkalmazott műszerek. Amint a kiolvasztott embriót visszaültetik az anyaméhbe, a terhesség további része és a szülés is már a hagyományosan úton teherbeesett nők várandósságához hasonlítható, és ugyanúgy zajlik. Az azonban, hogy sikeres-e egy adott beültetés, több tényezőtől is függhet.
Hogyan történik a kiolvasztás és a beültetés?
Először az anyának kell hormon készítményeket szednie, hogy sikeres legyen a tüszők és ezáltal a bennük lévő petesejtek érése is. A leszívott petesejteket mesterséges körülmények között megtermékenyítik a szakemberek, amik hamarosan embriókká válnak. Van, hogy 10-15 petesejt is megérik, ilyen esetekben azokat amiket nem ültetnek vissza azonnal az anyaméhbe, lefagyasztják és -196 Celsius fokon tárolják egészen addig amíg nem döntenek további sorsukól.
Eközben a beültetés miatt az anyát folyamatosan monitorozzák, és megvárják a legmegfelelőbb pillanatot a beültetéshez, amikor egy katéter segítségével beültetik az embriókat. Amikor fagyasztott embriót olvasztanak aki, akkor a több órányi lassú kiolvasztás után az embriót egy tápoldatba helyezik, majd megvizsgálják őket, ugyanis csakis tökéletes és hibátlan minőségű embriókat használnak fel.
Min múlhat a siker egy-egy eljárás során?
Nem minden esetben sikerül elsőre a sikeres terhesség egy lombikprogram során. Amíg Amerikában 35-45%-a sikerrel zárul az eljárásoknak, addig Európában ez a szám kb 10%-al alacsonyabb. Több dologtól is függhet hogy sikerül-e beavatkozás.
Befolyásoló tényező az anya életkora. 40 éves kor felett fokozatosan csökken a beavatkozás sikeressége. Ebben a korban már ha a terhesség meg is valósul, akkor is nagyobb a kockázata annak, hogy a magzat genetikailag károsodott és a szülésnél előforduló esetleges szövődmények gyakorisága is magasabb.
Az eljárás sikeressége függhet a kiolvasztás menetétől is. A nem megfelelő kiolvasztásnál könnyen károsodhat az embrió, amit már van, hogy nem is használhatnak fel. Függ attól is, hogy mennyi embriót ültethetnek vissza. Hazánkban ez 3 darabra korlátozott, ami egy ciklusra értendő, kivételes esetekben engedélyezett a 4 embrió beültetése.
Miért lehet jobb a fagyasztott embrió?
Egy angliai kutatás szerint azok a babák, amelyek fagyasztva voltak, és nem azonnali beültetés során kerülhet az anyaméhbe, egészségesebben születnek. Azzal magyarázták ezt, hogy ők több időt töltenek az anyaméhben, és a világra jövetelükkor nagyobb a súlyuk. A mesterséges megtermékenyítések előtt stimulálják a női szervezetet, míg a felolvasztott kis fagyibabák beültetése előtt nem. Leginkább a fejlett a technológiának köszönhető, hogy ma már sikeresebbek a fagyasztott embriók beültetésével létrejött várandósságok.
Bátran keresse a TamTraCo szakembereit esetlegesen felmerülő kérdéseivel.