Kezdetnek érdemes a szelektív hulladékgyűjtés alapjait elsajátítani, vagyis külön gyűjteni a papírt, a műanyagot és az üveget. Ezzel már kész az első lépés a tisztább, újrahasznosíthatóbb elemekből álló környezetért. Ebből következik, hogy amit tehetünk, hasznosítsunk újra. Arckrémes üvegtégelybe ültethetünk virágot, vagy ugyanígy egy bébiételes üvegből is lehet fűszertartó.
A bevásárláskor keletkező hulladékot csökkenthetjük, ha egy vászontáskába pakolunk, nem pedig nylonzacskóba, esetleg papírba, bár az még mindig a környezetbarátabb választás. Ezért, ha mégsem visszük magunkkal kedvenc vászontáskánkat, akkor inkább a papírt válasszuk! Az elhasználódott, elnyűtt ruhákat még fel tudjuk használni takarításra, esetleg, ha jó a kézügyességünk, kreatív célokra. A megunt darabokat pedig érdemes kidobás helyett elajándékozni, mert van olyan dolog, ami nekünk már felesleges kacat, másnak meg igazi kincs lenne.
A smink eltávolításához érdemes és praktikusabb, hogy ha pamutkendőt használunk, míg a körömlakk leszedéséhez organikus vattakorongot érdemes választani. Ugyanígy a természetes anyagokat részesítsük előnyben a hajkefénél is, mivel a bambusz hajkefénél jobbat keresve sem találhatunk. Az egyik leggyorsabban megújuló forrás, ami emellett antibakteriális, gombaölő, így mindig egészséges a használata. Ha már itt tartunk, akkor a borotvák tekintetében is olyat keressünk, amik nem eldobhatóak, maximum csak a fejet kell cserélni, ha a penge elhasználódik. Ezzel is kevesebb szemetet termelünk.
Ha szeretjük a gyertyákat, főleg az illatgyertyákat, akkor érdemesebb a természetes anyagokból készültet választani. Érdemi különbség nincs, de mégis praktikusabb és a természetre is kedvezőbb hatással van. A világítással, vagyis annak a mértékletes fogyasztásával is óvhatjuk a környezetünket, sőt, ha az izzókat LED-re cseréljük, még a pénztárcánk is hasznát látja. Tehát ha nincs rá szükség, kapcsoljuk le!
Ugyanez igaz a légkondira és a fűtésre egyaránt. Nem szükséges, hogy télen 27-28 fok legyen a lakásban, a 24 is éppolyan meleg, míg nyáron nem kell jégveremmé változtatni a szobákat ahhoz, hogy komfortosan érezzük magunkat a melegben. Pár fok, de óriási különbség az energiafelhasználásban. Ugyanez igaz a töltőkre is. Ha nem használjuk, húzzuk ki nyugodtan, nem nagy fáradság.
Ha valami tönkre megy, nem kell azonnal újat venni, meg kell javítani, de legalábbis érdemes megpróbálni. Ugyanez igaz a ruhákra is, lehetőleg legyen jó minőségű, mert akkor tovább tart, nem kell újat venni, így nem termelünk hulladékot.
Végül pedig, spóroljunk a vízzel. Igen, sok jön a csapból, de annak meg is van az ára és jobb, ha nem termelünk felesleget. Épp ezért zuhanyzás közben is figyeljünk erre, sőt fogmosás közben is érdemes elzárni a csapot, hogy ne pazaroljuk. Ugyanez igaz a csöpögő wc-re és csapra is. Hosszútávon sokkal olcsóbb egy szakembert hívni, mint évekig fizetni a haszontalanul kicsöpögött vizet.