A favicon
Természetesen megint egy számítógépes kifejezés a favicon, ami a Favorites Icon összevonásából használatos a mai szakzsargonban. Ez nem más, mint a böngészőnk ablakainak fülein megjelenő icipici ikonok, melyekkel könnyebben tájékozódhatunk a nyitott oldalak „fülein”.
Miért használják a weboldalak?
Használatával könnyebben különbözteti meg a böngésző a megnyitott oldalakat egymástól. Nagyon sok rendszeres internet használó kezeli úgy a böngészőjét, hogyha egy új oldalt nyit meg, egyszerűen új fülön, vagy új oldalon nyitja meg (ctrlT). Ha túl sok fület nyitunk, akkor egy idő után nem lehet kezelni a rengeteg megnyitott oldalt, de a böngészésünkben – esetleg a keresésünkben – segítségünkre lehet a favicon. Ha a weboldalunkra jellemző, jól megjegyezhető favicont használunk, akkor a felhasználó könnyebben megjegyzi a weboldalunkat, könnyebben megtalálja a sok nyitott oldal között.
Korábban nem volt ennyire színes a favicon választék, a fájlformátum egységes arculatot mutatott. Ekkor még csak a webszerver gyökérkönyvtárában kellett elhelyezni favicon.ico néven a kezdetleges kis faviconunkat. Napjaink modern böngészői azonban lehetőséget nyújtanak arra, hogy szinte bármilyen formátumú kép, gazdagabb illusztrációval használható legyen pl.: PNG vagy GIF fájlok formájában (akár animáltakat is), így nagyobb eséllyel fog minket a felhasználó azonosítani.
Milyen legyen a kinézete?
Szinte bármilyen formában, alakzatban gondolkodhatunk, a lehetőségek végtelenek lehetnek. De ha építeni szeretnénk a weboldalunkat, akkor a weboldalunk logójának egészét vagy legalábbis, hogy mivel foglakozik a weboldalunk, annak egy árulkodó részletét érdemes favicon-ként használni (például a gmail faviconja a gmail borítékja).
A mérete már sokkal behatárolhatóbb, mert mindössze 16 x16 pixel lehet maximum, ez fér el azon a pici helyen, amire szinte minden ember rácsodálkozik, hogy akkor ez a favicon? Érdemes számításba venni, hogy ha kisebbet töltünk fel, vagy ha nem egyforma a képecske oldalaránya, akkor is 16 x16 pixelként jelenik meg, vagyis jelentősen torzulhat a favicon.
Hogyan készíthető el egy jó favicon?
Lehetünk kreatívak, akár rajzolhatjuk képszerkesztővel magunk is. Elég csak a paint-et megnyitni, és onnantól kezdve csak a remegő kezeink állíthatnak akadályokat elénk.
Használhatunk hozott képet, ábrát is, csak annyi a munka vele, hogy méretezzük át a fentebb említett 16 x 16 px méretűre.
Számos weboldal áll rendelkezésre, ahol szerkeszteni is lehet favicont, de a már meglévőket kiválasztva használhatjuk is.
Amennyiben egyéb kérdés is felmerül az internetes témák világában, nem igazodnak el kellően a kifejezésekben, vagy úgy érzik kell egy kis plusz a weboldaluk látogatottságának növeléséhez, keressék fel bátran a White Elephant Média munkatársait és weboldalukat, ahol a blogbejegyzések között olvashatnak hasznos információkat is.