Persze nem jelenthetjük ki, hogy mármost az óvszer vagy a gyógyszer a tökéletes lehetőség minderre. Hiszen mindannyian különbözünk, így az igényeink és a kényelmi fokozataink is mások. Van, aki az óvszerre esküszik, vannak, akik a gyógyszer elkötelezett hívei. Lássuk, hogy melyiknek milyen előnyei és hátrányai vannak.
Az óvszer
Az előnyei közé tartozik, hogy bárki használhatja, mivel a felhelyezése nem igényel szakértelmet, csak be kell tartani a legalapvetőbb szabályokat az óvszer felhúzásakor. Jó hír az allergiások számára, hogy már antiallergén kiszerelésben is elérhetőek, így őket sem akadályozza semmi a biztonságos élvezetben. A legfőbb érv a gumióvszer mellett, hogy a körültekintő használat következtében majdnem 100 százalékos védelmet biztosít mind a teherbeesés, mind a nemi úton terjedő fertőzésekkel szemben. Arról nem is beszélve, hogy bárhol kapható, már a legelső drogériában vagy hipermarketben, sőt a szemben lévő kisboltban is beszerezhető.
Hátrányai közt kell említenünk, hogy elvesz a szex élvezeti értékéből, hiszen valamilyen szinten mégis egy mesterséges anyag áll a 2 ember között, nincs meg a bőrkontakt. Ez sokakat zavar, bár már megszületett az úgynevezett „real feel” tulajdonságú óvszer is, sőt megjelent a színen az önnedvesítő óvszer is. Több millióan esküsznek rá, míg sokan hárítanak. Nekik való inkább a fogamzásgátló tabletta.
A fogamzásgátló tabletta
A másik legnépszerűbb alternatíva az óvszer mellett. Előnyként kell megemlítenünk, hogy ezzel a módszerrel napi egyszeri gyógyszerbevétellel letudjuk a nem kívánt terhességgel kapcsolatos védelmet, ha kellő pontossággal alkalmazzuk. Ebben az esetben pedig majdnem 100 százalékos a védettség, amit nyújt. Ez a védekezési mód inkább stabil kapcsolatokban jellemző, ahol nem feltétlenül kell tartani a nemi úton terjedő betegségektől.
Hátránya, hogy az első hónapokban kiegészítő védekezési mód ajánlott, hogy felálljon a teljes védettség. Mivel mégiscsak gyógyszerről beszélünk, ezért akadnak mellékhatásai. Ezek igaz nem mindenkinél jelentkeznek, de akiknél igen, ők gyakran letesznek az alkalmazásáról. A nőgyógyász havi vagy 3 havi adagot írhat fel, tehát annyi időnként elkerülhetetlen a szakorvos felkeresése, legalább egy recept erejéig.
Egyéb módok
A fentieken túl azért más lehetséges védekezési módok is léteznek, mint amilyen a hormontartalmú, vagy éppen hormonmentes spirál. Ezt a méhbe kell felhelyezni. Olyan nők esetében alkalmazható, akik már szültek. A hüvelygyűrű is hormontartalmú módszer, amit 3 hétre kell felhelyezni a hüvelybe, majd 1 hét szünet következik, amíg lezajlik a menstruáció.
A helyi hatású készítmények, mint a hüvelykúp, vagy a spermicid gélek, hagynak némi kétséget a hatékonyságuk felől. A pesszáriumot ritkán használják, míg a fogamzásgátló injekció még gyerekcipőben jár népszerűség tekintetében.