Ilyen esetben lehetnek hasznosak az ingatlan statisztikák, amikből némi türelemmel és időráfordítással hasznos információkra tehetsz szert.
Hol találhatsz ingatlan statisztikákat?
A logikus válasz a Központi Statisztikai Hivatal honlapja lenne, de aki járt már ott, az tudja, hogy könnyen el lehet veszni a táblázatok rengetegében. Ráadásul a sok-sok adat közül nem is biztos, hogy megtalálod pontosan azt, amire az adott pillanatban szükséged lenne. Éppen ezért érdemesebb az ingatlanokkal foglalkozó cégek weboldalain szétnézni, ahol célirányosan kigyűjtik neked a házak, lakások négyzetméter árait, valamint azok változásait területi bontásban.
Ezek után már jóval gyorsabban megtalálhatod azokat az adatokat, amik segíthetnek eldönteni, hogyan árazd be a lakásodat, de azt is, hogy megéri-e az adott ingatlan az árát, ami a hirdetés alapján már a szívedhez nőtt.
Ha még mindig tanácstalan vagy azzal kapcsolatban, hogy hol keresgélj, akkor az Ingatlannet.hu egy jó kiindulási hely lehet a számodra, ahol egyéb hasznos infókat is találhatsz a kiszemelt környékkel kapcsolatban.
Mire jók az ingatlan statisztikák?
Az ingatlan statisztikák jól jöhetnek, ha lakóingatlan vásárlása előtt állsz, és a legjobb árat szeretnéd megtalálni egy adott területen. A már említett honlapon a térkép böngészését például színkódok teszik áttekinthetőbbé, így első ránézésre láthatod, hogy melyik az a környék egy adott városban vagy megyében, ami jó lehet neked a négyzetméter árakat illetően.
Az ingatlan statisztikák akkor is segítenek, ha eladó vagy, de nem tudod, hogy mi az a nagyjából reális ár, amit a vevők még hajlandóak kifizetni azon a környéken, ahol élsz. Persze az ismerőseid biztosan ellátnak hasznos tanácsokkal, mert tudják, hogy a szomszéd mennyiért adta el a lakását, ha azonban az ügylet nem a közelmúltban történt, akkor nem biztos, hogy sokat ér az ilyen segítség.
Ha naprakészebb szeretnél lenni, akkor érdemes mélyebb elemzéseket használnod, amikben ingatlantípus (téglaépítésű, panel, stb.) szerint is keresgélhetsz. A szórás megmutatja, hogy körülbelül milyen maximális és minimális árral számolhatsz a szóban forgó kategóriában, így a „meglepetésfaktort” akár teljes mértékben ki is küszöbölheted.
És igen, a statisztikák unalmasak, de ha ingatlanokról van szó, akkor sok esetben hasznosak, ezért nem árt időt szánni a böngészésükre. Különösen azért, mert egy lakás hosszú távú befektetés, vagyis bőven megéri az erőfeszítést.