Olvasóink már minden bizonnyal kitalálták, hogy amiről cikkünk szólni fog, az az 5 leghatásosabb jóga pozíció, ami segíthet enyhíteni az izületi gyulladás okozta kellemetlen tüneteket. A legújabb kutatások szerint ez a fajta testmozgás képes jelentős javulást hozni az ebben a betegségben szenvedők életminőségében.
A jóga segít létrehozni a test és lélek harmóniáját. Nem csupán erősítő és nyújtó gyakorlatokból áll, légéstechnikájával magába foglalja a relaxációt, meditációt is, így igen hatékonyan oldja a felgyülemlett stresszt. Már önmagában ez a stresszoldó hatása is nagyon hasznos, ha ízületi bántalmakban szenvedünk, emellett stabilizálja, megerősíti az ízületeket. Ez azért fontos, mert ha az ízületben részt vevő csontok megfelelően rögzülnek a jó helyükön, elkerülhető azok végeinek felületi kopása.
Fontos azonban tudni, nem minden pozíció jó a beteg ízületeknek: azok a gyakorlatok, ahol fél lábon kell állni, kifejezetten károsak lehetnek. Fokozatosan terhelve, óvatosan végezzük a jógagyakorlatokat, ha kellemetlen szúró fájdalmat érzünk, ne erőltessük az adott pózt. Olyan oktatót kell találnunk, aki megbízható és folyamatosan felügyeli, hogy megfelelően végezzük-e a gyakorlatokat.
A bevezető után jöjjenek tehát az ízületeket segítő jóga pozíciók:
#1 Széktartás
Álljunk meg csípőszéles terpeszben, majd emeljük fel kezeinket a fejünk fölé és egyenes derékkal guggoljunk le úgy, mintha csak egy székre akarnánk leülni. Tartsuk ki ezt a pozíciót egy hosszú lélegzetvételnyi ideig úgy, hogy belégzésnél és kilégzésnél is legalább 6-ig számoljunk el. Figyeljünk arra, hogy térdünk ne kerüljön előrébb a lábfejünknél, így ne ma térdízületet, hanem a csípőt terheljük. Ez a gyakorlat az egész testre kihat, a csípő erősítése mellett megdolgoztatja a combokat, vádlikat is.
#2 Híd
Feküdjünk le hanyatt a jógamatracra, és hajlítsuk be a térdeinket. A lábunk vállszélességű terpeszben legyen, talpaink a földön helyezkedjenek el. A karjainkat nyújtsuk ki magunk mellett. Emeljük meg a fenekünket, és nyomjuk a sarkunk felé úgy, hogy a vállainkra és sarkainkra nehezedünk. Előnye, hogy erősíti az inakat és a fenékizmokat, és dolgoztatja az ínszalagokat. Ha ezek túl lazák, az általában térdfájást okoznak.
#3 Magas kitörés
Lépjünk ki előre az egyik lábunkkal. Érdemes a gyakorlatokat először mindig a jobb állapotban lévő oldallal kezdeni. Az elől lévő lábunkat hajlítsuk be, a hátul lévő lábunkat nyújtsuk ki úgy, hogy a lábujjunkon támaszkodunk. Csípőnket törzs- és farizomból tartsuk meg. Két karunk legyen nyújtva a fülünk mellett. Lélegezzünk mélyeket, majd cseréljük meg a lábunkat és végezzük el a pozíciót a másik oldallal is. Előnye, hogy stabil pozícióban erősíti a fenék, a comb és lábszár izmait, ezek pedig mindig javítják a térd működését.
#4 A harcos
Lépjünk előre az egyik lábunkkal úgy, hogy a lábujjaink egyenesen előre nézzenek, másik lábfejünket pedig fordítsuk rá merőlegesen oldalra 90°-kal. A tenyerünket felfelé tartva emeljük fel a karjainkat. Az elől lévő lábunk behajlítva, támadóállásban van. Azonos oldali kezünket tegyük a hátul lévő lábunkra, és hajoljunk hátra a másik karunkkal a fejünk fölött átívelve érintsük meg a hátunk mögötti falat, miközben arcunkkal a mennyezet felé fordulunk. Ennek a pozíció segít megerősíteni a térd működését befolyásoló izmokat: a combizmot, a fenékizmot és az inakat.
#5 Sasállás
Alapállásból a bal lábat vigyük át a jobb térd fölött és akasszuk be a jobb vádlink mögé (nem baj, ha nem sikerül, csak törekedjünk rá), majd a felül lévő láb oldali kezet hozzuk alulról. Belehelyezzük könyék hajlatnál a jobb kezet, majd összefonjuk a karokat, kézfejek egymással szembe néznek. Végül megpróbálunk beleülni, belemélyíteni a pózba. Gerincünk maradjon egyenes, inkább ne üljünk bele a jógapózba, ha nem tud egyenes maradni a gerincoszlop. Vegyünk 3-4 lassú, mély lélegzetet, majd bontsuk a tartást, tárjuk jól szét a kezeket, mintha egy szárnycsapást szeretnénk végezni. Cseréljük a kezeket-lábakat és végezzük el újra a gyakorlatot. A póz előnye, hogy a térdek behajlítva biztonságban vannak, a lábak összecsavarása pedig erősíti a belső comb- és vádli-izmokat. Térdfájósok csak rövid ideig tartsák ki ezt a pózt!