Ha tágabban vizsgáljuk, a tévében és a közösségi médiában (Facebook, Instagram) minden nap ugyanaz megy. Valószínűleg ez az oka annak is, hogy napjainkra újra reneszánszukat élik az „offline játékok”. Ennek egyik kiemelt, máig megunhatatlan szegmense a társasjátékok csoportja. A mobilról és a tévé mögül kinézve felüdülés rájönni, hogy mennyi lehetőség van a szabadidő eltöltésére.
A napokban ugyan még a vénasszonyok nyara csalogat kinti tevékenységekre, de hamarosan itt a szürke, ködös, esős, igazi ősz. Barátokkal, barátnőkkel, családdal, -vagy a későbbiekben a részletezendő társasjáték délutánon megismert idegenekkel- játszott játékok mindenképp kimozgatják az embert a dióhéjból. Remek alkalom arra, hogy megismerjük magunkat különböző szituációkban, és közelebb kerüljünk az emberekhez. Adódik a kérdés: rendben, ma nem mobilozok este, hanem áthívok néhány ismerőst és kipróbálunk valami újat. De melyiket a sok közül?
Elég csak a veszprémi játékboltokat végig járni, hogy a bőség zavara –és izgalma-törjön ránk, ha nem tudjuk, melyiket emeljük le a polcról. Ebben lehet segítségünkre az a 3 blog, amely alapján e sorok írója is elindult, mikor arra gondolt, a Monopoly, a Torpedó és Gazdálkodj Okosan már nem elég. Ajánlhattunk volna többet is, de ez a három társaság ad annyi mankót, hogy a végén bőven tudni fogjuk, legközelebb merre legyen az előre.
A Fun With Geeks egy bájosan furcsa közösség, ahol mindenkit szeretettel látnak, akit érdekelnek a társasjátékok, a videojátékok, a szerepjátékok vagy épp a geek világ egyéb csodái. Ez egyben magyarország legnagyobb társasjátékos közössége.
Ide kattintva lehet belemerülni, hogy mit, mikor, kivel és hogyan:
A Mit Játsszunk vlogot egy szimpatikus pár, Győri Zoli és Réka vezeti évek óta. Lejátszási listájukban tematikára bontva kaphatunk tippeket arról, hogy mit vegyünk, ha csak ketten játszanánk, és mit válasszunk akkor, ha kaland, stratégiai, vagy épp a legszebb játékot keressük:
A d3meeples az egyik legújabb csatorna a témában. A videókban olyan különlegességek szabálymagyarázatát is megtalálhatjuk, mint a Piroska és a Farkas (!), vagy a tegnap feltöltött egyedül is játszható Sagrada. A csatorna átmenetileg szünetet tartott a tartalomgyártásban, de az utóbbi időben gyakrabban kerülnek fel ajánlók és magyarázatok:
A társasjátékok szabályrendszerét és játékmenetét persze nem lehet megtanulni 10 perces videókból, és nem is annyira élvezetes. Egy-egy játékért néha 10-15 ezer forintot is elkérnek a boltban, ami elsőre soknak tűnik, de ha jól választunk, hosszú évekre, évtizedekre szóló befektetésnek örülhetünk.
Aki azonban előbb inkább játszana, és csak utána döntene, van egy jó hírünk! Veszprémben havi rendszerességgel tart közösségi társasjáték délutánokat a Családi Társasjáték Egyesület. Esetenként 200-250 embernek. Az ingyenes eseményeken részt vevő játékmesterek több tucat játék szabályát fejből tudják, így a legnagyobb erősségük, hogy a szabálytanulás óráit percekre csökkentik. Legközelebb november 3-án a Hangvillában lehet őket elcsípni.