Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Ha jégeső, már csak borsónyi esik az égből

2019. december 5. 12:42
Az országos jégkármérséklő-rendszer 2018-as bevezetés óta kisebb méretű jégszemek esnek az égből, ezáltal tízmilliárd forintot tudtak megspórolni a magyar gazdák.

A talajgenerátoros jégkármérskéklő-rendszer működéséről és számairól tartott sajtótájékoztatót csütörtök délelőtt Sövényházi Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke.

Mint mondta, az országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 darab talajgenerátorból álló rendszer 2018-as bevezetése óta sikerült mérsékelni a kialakuló jégszemek méretét, ezáltal preventív módon csökkenteni a jég-károkat. A becslések szerint több tízmilliárd forintos kártól sikerült megvédeni a mezőgazdaság mellett a lakossági és önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokat és eszközöket, ipari létesítményeket. Csak a magyar gazdák 10 milliárd forintos kártól menekültek meg 2018 és 2019 között.

A rendszer generátorai működés közben ezüst-jodid tartalmú hatóanyagot égetnek el, ami feláramlással a felhőkbe jut, ott csökkentve a kialakuló jégszemcsék méretét.

Sövényházi beszélt arról is, hogy az elmúlt évek időjárását elemezve azt a döntést hozták, hogy az országos jégkármérséklő-rendszer védekezési időszakának kezdetét idén május 1-jéről április 15-re hozzák elő, ugyanis napjainkban már április második felében is számítani lehet heves, akár jégesővel kísért zivatarok kialakulására. A védekezési időszak szeptember végéig tart.

Sövényházi Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke tartott sajtótájékoztatót december 5-én VeszprémbenSövényházi Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke tartott sajtótájékoztatót december 5-én Veszprémben

-Miután 2018-ban az elmúlt 30 év legzivatarosabb tavasz végének és nyarának voltunk elszenvedői, országos szinten átlagosan 113 napon adtunk ki a generátorkezelőknek riasztást. A generátorok országos átlagban 344 órán keresztül üzemeltek. Ebben a mutatóban Baranya megye volt a csúcstartó majdnem 460 órával, a lista végén pedig Győr-Moson-Sopron megye szerepel 231 órával. Veszprém megyében átlagosan 302 üzemórával működtek a generátorok, ami 53-50 nap riasztást jelentett 2018-ban és 2019-ben- mondta.

A NAK megyei elnöke kiemelte azt is, hogy az összes bejelentett mezőgazdasági káron belül a jégkárok aránya 2018-ban és 2019-ben 13% alatt maradt országosan, míg 2015-2017 között ugyanez a szám átlag 32% volt. A statisztikák szerint a rendszer használata nélküli utolsó 3 év átlagához viszonyítva ez az arány 60%-kal csökkent.

Idén a jégkár arány a zivatarkárokon belül a 2018-as mintegy 50%-ról 44%-ra csökkent, ugyanez a szám 2015-2017-ben több mint 84% volt. A zivatarkárok ezzel ellentétben közel kétszeresére növekedtek. 2018-ban 45,5 ezer hektár, 2019-ben 85 ezer hektár kár keletkezett.

Hangsúlyozta, nincs olyan technológia, amellyel teljes mértékben kiküszöbölhető ez az időjárási jelenség. A határainkon túlról érkező, jéggel teli zivatarfelhők, illetve szupercellák ellen sem most, sem a jövőben nem tudnak védekezni, azt azonban garantálni tudják, hogy a NAK által választott legmodernebb és leghatékonyabb, talajgenerátoros jégkár-mérséklő rendszerrel a lehulló jégszemek mérete kisebb lesz. A rendszer bevezetése óta ha esett, az jellemzően borsó, cseresznye, egy-egy esetben dió nagyságú volt. A korábbi években jóval nagyobb, akár ököl nagyságú jég is előfordult.

Illusztráció. Fotó: Pixabay.comIllusztráció. Fotó: Pixabay.com

2019-ben az április közepétől szeptember végéig tartó 169 napos védekezési szezonban országosan 101 napon kaptak riasztást a generátorkezelők. Veszprém megyében 48 darab talajgenerátor létezik.

A leghatékonyabb generátorkezelőket a kamara oklevéllel és pénzzel is jutalmazza. Idén a megyében a nemesvámosi Kiss Norbert volt a legjobb kezelő, akitől megtudtuk: átlagosan a riasztástól számított 15 percen belül visszajelzett, és működésbe hozta a rábízott generátort.

Ge. Á.
Kovács Bálint
további cikkek
Ukrajna EU-csatlakozásával nincs ami megvédje a magyar gazdákat Ukrajna EU-csatlakozásával nincs ami megvédje a magyar gazdákat Ukrajna európai uniós csatlakozása és annak agrárpolitikai következményei voltak terítéken azon a szakmai konzultáción, amelyet csütörtök délelőtt tartottak Veszprémben. A rendezvényen felszólalt Ovádi Péter országgyűlési képviselő, valamint Sövényházi Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Veszprém megyei elnöke is. A szakértői fórum a kormány által elindított konzultációsorozat részét képezte, amelynek célja, hogy a magyar lakosság tényszerű információk birtokában formáljon véleményt Ukrajna gyorsított EU-integrációjáról, különös tekintettel annak mezőgazdasági és élelmiszeripari hatásaira. tegnap 16:10 Új magyar repülőtér és ferihegyi gyorsvasút is épülhet gazdaság Új magyar repülőtér és ferihegyi gyorsvasút is épülhet A kormány a múlt héten döntött egy új gyorsvasúti kapcsolat kiépítéséről a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a Nyugati pályaudvar között, továbbá egy új cargo repülőtér építéséről. Mindkét beruházás koncessziós formában valósulhat meg, előbbi 1 milliárd, utóbbi 0,4-1 milliárd euró értékben - jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. 2025. június 5. 8:38 Megkezdődött a kitermelés a somogyi „feketearany-bányában” gazdaság Megkezdődött a kitermelés a somogyi „feketearany-bányában” Fontos olajmezőre bukkantak a MOL szakemberei Somogysámson térségében, ahol az olajvállat már el is kezdte a kitermelést – számolt be róla az Index. 1250 méter mélyen találták a Som-8 jelű kutat, amiből naponta 1400 hordó kőolajat termelnek ki. Az újonnan felfedezett olajmező számos előnyt jelenthet, többek között jelentősen csökkenhet az ország importfüggősége, illetve Magyarország energiaellátása számára is stabil tényező jelenthet. 2025. június 3. 16:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.