Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 9. Erhard
2025. április 9. Erhard

Bélflóra karbantartása az immunrendszer optimális működéséhez

2020. november 18. 4:00
Az ősz és a tél amúgy is az influenza és megfázásos megbetegedések időszaka, most pedig még rajtunk van a nyomás a koronavírus miatt is. Buda-Csiszár Kata dietetikus tanácsai arról, hogyan lehet a mindennapos étkezésünkkel erősíteni az immunrendszerünket.

Nagyon fontos a szervezetünk vitamin - és ásványi anyag ellátottsága, és hogy ezt biztosítsuk, elengedhetetlen a kiegyensúlyozott táplálkozás. De van még egy dolog, amire odafigyelhetünk, ez pedig a mikrobiota, más néven a bélflóra.

Mi is az a mikrobióta?

A mikrobióta a béltraktusban élő baktériumok, gombák, vírusok összessége. A bélflóra egyedi. Minden embernél kicsit más összetételű, hogy milyen arányban milyen baktériumtörzsekből áll a flórája.

Egyes kutatók szerint ezeknek a baktériumoknak száma annyi, mint a szervezet sejtjeinek a száma, mások szerint akár a sejtek számának tízszerese is lehet. Akármelyik is igaz, biztos, hogy nagy számokról beszélünk.

A mikrobióta nagyon fontos feladatokat lát el: vitaminokat állít elő, méreganyagokat választ ki, stimulálja és segíti az immunrendszer működését.

Ez a baktériumflóra persze akkor működhet csak megfelelően, ha egyensúlyban van. A flóra önmagában is egyensúlyra törekszik, de sajnos ez sok minden miatt megváltozhat.

Az egyensúly felborulásának oka lehet egy kívülről jövő fertőzés, egyes gyógyszerek hatásai, a nem megfelelő táplálkozás és a kor. Az évek előre haladásával könnyebben megbomlik a bélflóra egyensúlya.

Ha pedig felbomlik ez az egyensúly, az nemcsak emésztőrendszeri panaszok kialakuláshoz vezethet, hanem az immunrendszer nem megfelelő működéséhez, és bizonyos gyulladásos betegségek kialakulásához is.

Katatások összefüggést találtak a mikrobiota elégtelen állapota és például az elhízás, kettes típusú cukorbetegség, irritábilis bél szindróma között, hogy párat említsünk.

Mit nem szeret a bélflóra?

Az úgynevezett nyugati stílusú táplálkozás egyáltalán nem tesz jót a bélflórának. A sok késztermék és junk food , a túlzott állati eredetű fehérjefogyasztás, tehát a húsban és tejtermékekben (kivétel a savanyított tejtermékek, mint joghurt és kefir, amik jó hatásúak) túl gazdag étrend, illetve finomított szénhidrátok, cukros ételek fogyasztása felborítja ezt az egyensúlyt.

Ugyanígy káros a telített zsírsavak túlzott fogyasztása, amik szintén állati eredetű élelmiszerekben (húsok, tejtermékek) találhatóak.

Ezenkívül, ugye-ugye csak mindig ide lyukadunk ki: az egészségtelen életmódbeli szokások is számítanak. A dohányzás, túlzott alkohol fogyasztás és a mozgásszegény életmód a mikrobiotára is hatással van.

Hogyan segítheted a bélflórát?

A helyes életmód kialakítása nagyon fontos. Ide tartozik a fizikai aktivitás, étkezés és a pihenés/stresszkezelés.

A bélflóra baktériumai szeretik a rostdús ételeket, ugyanis a baktériumoknak is ezek a rostok fognak táplálékul szolgálni.

Ezért fontos minél több zöldség és gyümölcs fogyasztása, teljes kiőrlésű gabonák választása a finomított helyett (vagy legalább fele-fele arányban) kevesebb hús és több száraz hüvelyes fogyasztása. A zsiradékok közül az olívaolaj előnyben részesítése és állati eredetű fehérjeforrások közül a halfélék fogyasztása. Ajánlottak még a savanyított tejtermékek illetve fermentált zöldségek.

Ezek az ajánlások egyeznek a mediterrán diéta ajánlásaival.

Szükség esetén támogathatjuk még a bélflórát probiotikum készítményekkel, amelyek jó baktérium törzseket juttatnak a bélbe, illetve prebiotikummokal, amik a baktériumok táplálékai.

További hasznos étkezési tanácsok olvashatók a cikk szerzőjének, Buda-Csiszár Katának a saját oldalán is.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
Aruna képe
Aruna képe
Aruna képe
Kétpercenként diagnosztizálnak valakit leprával: most Veszprém is segíthet! Április 12-én, szombaton 10 órakor a veszprémi Kolostorok és Kertekben jótékonysági futást illetve sétát rendeznek a leprabeteg gyermekekért. A nevezési díjjal támogathatjuk őket. Neked a cél – neki a kezdet, így hangzik a rendezvény mottója, melynek részleteiről a szervezet igazgatója, Riskóné Fazekas Márta mesélt. Szóba jött a lepra kezelésének lehetősége, előfordulása, és az is, hogy még mindig rengeteg tévhit kering a szóban forgó betegséggel kapcsolatban. 2025. április 5. 15:01
Képernyőkép 2025-03-17 085754
Képernyőkép 2025-03-17 085754
Képernyőkép 2025-03-17 085754
Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! ​A német élelmiszer-ellenőrző hatóságok riasztó eredményeket tettek közzé a dubaji csokoládék vizsgálata után. Az Észak-Rajna–Vesztfáliában tesztelt, Törökországból, az Egyesült Arab Emírségekből és Jordániából származó minták 96%-a nem felelt meg az előírásoknak. A német gyártású dubaji csokoládék sem szerepeltek sokkal jobban: 38%-uk megbukott a teszteken, és egy düsseldorfi vizsgálat kimutatta, hogy a tíz tesztelt termékből kettő magas penészméregszintet tartalmazott. 2025. március 17. 11:42
pexels-polina-tankilevitch-3873188
pexels-polina-tankilevitch-3873188
pexels-polina-tankilevitch-3873188
Visszavonulóban az influenza Visszavonulóban van az influenzajárvány Magyarországon; február második felében tetőzött - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). 2025. március 13. 15:55
8R0A1772
8R0A1772
8R0A1772
„Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” Dr. Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus neve az elmúlt időszakban igen felkapott lett: azt ígéri, egyszerű módszerekkel élhetünk sokkal egészségesebb életet, például napi fél kiló zöldséggel, mindennapi mozgással, jó minőségű alvásokkal, és természetesen az alkohol elhagyásával. Arra kértük a szakértőt, segítsen megérteni, miért jó az időablakos táplálkozás, vagy a reggeli hidegzuhany, és miért számít alvászavarnak, ha hetente egynél többször kimegyünk éjszaka pisilni. 2025. március 10. 22:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.