Norilszk száznyolcvanezres város Oroszországban, túl az Urálon. Télen egy-két óráig van világos, hónapokig egyáltalán nincs. Kilenc hónap hó, a hőmérséklet általában -20 fok alatt. Mennénk ugye, csak hát az utazási korlátozások…
A helyben lakók nem hivatásos önsanyargatók, hanem a világ egyik legjobban elszennyezett területén színesfémet termelnek ki. Új innovatív üzletáguk a Bitcoin bányászat. A Bitcoin az a fizetőeszköz, amit nem nyomtatnak, nem vernek, hanem „kiszámolnak”. Kiszámolnak óriási számítógépekkel, ami hatalmas áramfelvétellel történik. A Bitcoin előállítására jelenleg több villamos energiát fordítanak a világban, mint Magyarország teljes áramfogyasztása. Készül a Bitcoin Kínában, sokszor közvetlenül egy mocskos szénerőmű mellett, de széles e világban, kicsiben és nagyban, garázsban vagy irodában.
Norilszkban azért készül, mert ott olcsó az áram és a Bitcoin termelésnél keletkező hőt egyszerűen ki lehet engedni a nagy fagyos szibériai éjszakába.
Mire és miért jó igazából a Bitcoin? Én nem tudom. Ha Önök tudják, kérem feltétlen árulják el! Ami biztos, hogy praktikus és széles körben használt fizetőeszköz a fegyver és kábítószer kereskedelemben és sok egyéb sötét üzletben.
A végére egy találós kérdés: melyik volt az első társadalmi szervezet, amelyik Bitcoinban fogadott el támogatást?
Megfejtés, nem fejjel lefelé:
a Greenpeace.
Őrület? Őrület!!