A pandémia-helyzet miatt Veszprém 2021-es költségvetését a képviselők nem nyilvános ülésen vitatják meg az idei esztendőben. A tervezetet a polgármester február 15-én, hétfőn, online terjeszti a közgyűlés elé véleményezésre.
Porga Gyula polgármester a tervezetről tartott pénteki sajtótájékoztatón elmondta, a 2021-es költségvetést a visszafogottság, a biztonság és az innováció jellemezheti.
A visszafogottságot a bevételek csökkenése indokolja, ami a kiadási oldalon is érezteti hatását. Mint mondta, a 2021-es költségvetés-tervezet biztonságos, hisz úgy van előkészítve, hogy a lehető legrosszabb is kalkulálva lett. Azért biztonságos, mert a város minden alapfeladatát ugyanabban a minőségben el tudja látni, mint a korábbi években-mondta. Kiemelte, idén nem kellett összevonni, sem létszámot csökkenteni egyetlen városi intézményben sem.
Az innováció azért jellemzi a 2021-es tervezetet, mert olyan beruházásokat is tartalmaz, amelyek hosszútávon alapozhatják meg a város jövőjét. A polgármester klasszikus példaként említette a 2023-as EKF-pályázathoz tartozó épületfejlesztéseket, melyek mindegyike hosszútávon a városi működési költségcsökkentés irányába mutatnak - hangsúlyozta.
A számokról szólva kiemelte,
a 2021-es költségvetés-tervezet 46 milliárd forintról szól, melynek 66,4%-a beruházásra és fejlesztésre van elkülönítve, míg a fennmaradó 33,6%-ot működési kiadásokra kalkulálták.
- Jól látható, hogy lényegesen több jut fejlesztésre, mint működésre, ennek oka, hogy sok olyan forrás érkezett a városba, melyet idén kell elkölteni - mondta. A működési bevételeknél 2,4 százalékos csökkenéssel kalkulálnak, többek közt a terembérletekből, teraszbérletekből és az iparűzési adóból adódó elmaradások miatt.
Nemcsak fejlesztésekkel, hanem jelentős vagyongyarapodással is számol a költségvetés az idei évben. A volt piarista gimnázium épületét az egyháznak értékesíti a város, míg a Balaton bútorgyár egykori területe, a néha Szakszervezetek háza és a volt húsáruház kormányzati segítséggel kerül az önkormányzat tulajdonába. A jövőben tervek közt szerepel az egykori Kiskuti Csárda és vasútállomás melletti, Magyar Máltai Szeretetszolgálat tulajdonában álló volt posta épületének megvétele is.
A polgármester úgy látja, ez egy „nullás költségvetés”, hisz a tervek szerint arányban lesznek a kiadások és bevételek, de utóbbiak alakulásának függvényében akár markáns módosítások is várhatók év közben.
- Most alacsony, biztonságos és visszafogott költségvetéssel számolunk, de bízunk benne, hogy az év folyamán olyan támogatásokra is juthat pénz, amelyeket szerettünk volna, de most nem tudtuk betervezni- mondta Porga Gyula. Hangsúlyozta: a 2023-as évi terveket semmilyen módon nem befolyásolja a rendkívüli helyzet, az általuk meghatározott költségvetés mellett az előkészületek biztonsággal zajlanak.
Az elfogadott és végleges költségvetést az önkormányzat február 25-én hozza nyilvánosságra.