Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Szelektált szeretet

2021. március 8. 21:35
Egymásért aggódó ifjak és nagyszülők mellett generációs érdekellentétek motiválják napjainkban a korosztályok közötti kapcsolatokat. Az idős a mára koncentrál, a fiatal a távlataiért is aggódik. Időnként ebből ered az egymás iránti türelmetlenség. Természetesen a fiatalok most is szeretik az időseket, az idősek a fiatalokat: legalábbis a sajátjaikat…

Ha majd túl leszünk a pandémián, érdemes lesz felújítani a Veszprémi Önkormányzat és a Veszprémi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületének „Mesél a múlt” című közös pályázatát. Ebben diákok írtak nagyszüleik, idős ismerőseik életútjáról, annak tanulságairól. Több pályamű azzal fejeződött be, hogy most ismertem meg igazán a nagyapámat, nagyanyámat és azt a kort, amiben ők éltek. Hogy ki mit látott igazi értéknek az elődök életében, nagyon eltérő volt. A múltidéző azonban közelebb hozta egymáshoz a generációkat. Az első sikerek után évről évre megismételték a pályázatok kiírását és nem csökkent az érdeklődés. A Vetési Gimnáziumból évente 15-20 diák is jelentkezett, ebben nagy része volt Kocán Béla tanár úrnak, aki nemcsak lelkesítette diákjait, hanem tanácsokkal is bőven ellátta a krónikásokat. Pályáztak a Lovassy Gimnázium diákjai, a Padányi Gimnázium több tanulója és rendszeresen érkezett az előző generációkról szóló írás a Báthoriból is. A szubjektív megközelítés jócskán kiegészíthetné a szociológusok Y, Z vagy más korszakokra bontott elemzéseit.

Csak néhány példa arról, hogy ki mit tartott a legnagyobb értéknek az elődei életében, munkásságában: a lista első helyére a helytállást és az újrakezdés képességét írnám. Háborús emlékek elevenedtek meg a történetekben. Volt, akinek a romos házát kellett két kezével újraépítenie, másnak pedig egyedül felnevelnie négy gyermekét. Volt nagypapa, aki arról mesélt, hogy amikor udvarolt a nagymamának, minden reggel friss süteményt tett az ablakába… Sokszínű történetek, amelyek derűt és tanulságot hoztak az utódok életébe.  Röviden szólva, ha vége a járványnak, rendezniük kell a generációknak egymás között a vélt vagy valós ellentéteiket, feszültségeiket. Többet kell tudnunk egymásról, egymás életéről, tapasztalatairól. Ez nagyon hasznos lehet mindkét generáció számára. Érdekes személyes élményem volt például, amikor négy középiskolás fiúval Kositzky tábornok, legendás vadászrepülő házi múzeumában jártunk. A tervezett félórás látogatásból másfél óra lett. Nagy élmény volt számukra a találkozás. A fiúk vacsoránál másról sem beszéltek, hogy olyan emberrel találkoztak, aki a nagy magasságokban, a felhők fölött is tudta, mikor mit kell tennie. Az egyik srác összegezte az élményt: a tábornok úrtól azt is megtudtuk, hogy mi a különbség a bátorság és a vakmerőség között…

Szóval volna mit tanulnunk egymástól. A fiatalok hoznák az új technikát, az idősebbek a bölcsességet, tapasztalatokat. Persze ebben is van már előrelépés, a két veszprémi gimnázium diákjai számítógépes ismereteket tanítottak a nyugdíjasoknak. Annyi módja van a közeledésnek, a feszültségoldásnak, annak, hogy ne legyen ilyen szelektív a szeretet, a figyelem a generációk között, mint most, a járvány idején.  Hogy derűsebb legyen a befejezés, elmondom, hogy a gasztronómiai szokások is beilleszthetők a sorba. A minap felhívott az egyik unokám, aki az Erasmus program keretében éppen a Lisszaboni Egyetemen tanul, és azt kérdezte, hogy mivel pácolom a húst a cigánypecsenyéhez, mert a német és olasz lakótársával a hagyományos ételeikkel lepik meg egymást. Természetesen azt is megkérdezte, hogy beoltottak-e már és hogy mi a helyzet otthon. A válasz után arra gondoltam, hogy akár a gasztronómiai hagyományok is közelebb hozhatják egymáshoz a generációkat…

Barta Éva
további cikkek
Derű a borúban – shoppingolás politikai beütéssel Derű a borúban – shoppingolás politikai beütéssel Diáklányok kis csoportjával futottunk össze. – Vásárolni megyünk a turiba – mondja az egyik. A másik finnyásabb, ő korrigál: a second hand üzletbe. – Jó, jó – jegyzi meg a barátnőm –, de azért ezt nem kell ám nagydobra vernetek... Hirtelen egységesen reagált a kis csapat, mondván, hogy ők erre büszkék. Ezzel az újrahasznosítást segítik. Úgy látszik, eredményes volt a külföldi és hazai sztárok akciója, akik sorra bemutatták, hogy milyen értékeket, különlegességeket találtak a már megunt ruhák boltjában. 2022. július 1. 14:40 Variációk vendégcsalogatásra - A siker titka a kreativitás is Variációk vendégcsalogatásra - A siker titka a kreativitás is Mi legyen a veszprémi vasútállomás nem éppen vendégcsalogató büféjéből, amiről azt mondják, hogy a rozoga külső mögött kimondottan ízletes, hagyományos ételek készülnek? Lehetne (a nem ennyire) meghökkentő külsővel akár múlt idők ízeit, hangulatát visszahozni, vagy a kor ízlését kísérő stílusban kiszolgálni a siető utast… 2022. május 24. 4:00 Március Március Két év Covid-halogatás után Resti Kornél újra berúgta az Utas ajtaját, ledobta széles karimájú, zsíros kalapját, malaclopóját leterítette a szófára, ráült, és belekurjantotta az összetett csendbe: -Úgy meginnék még egy fél liter jó bort! Bor volt bőven, még whisky is, aztán elkezdődött a varázs. Molnár Sándor írása 2022. április 1. 13:30 Kiszórjuk, ami bánt, fáj vagy már felesleges Kiszórjuk, ami bánt, fáj vagy már felesleges Eljött a virtuális nagytakarítás ideje. 2022. március 29. 11:53

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.