Mindezek azért jöttek létre, mert az oktatók nem tiszta forrásból merítettek, nem értették meg a jóga valódi célját. Egy eredeti forrásból autentikus jógát tanult jógaoktatónak kötelessége, hogy javítson ezen az elferdült helyzeten és a tudatlanság helyett tiszta forrásból származó tudást adjon a jógázók, érdeklődők számára. Az élet a karmikus evolúció – a sok életen keresztüli megtapasztalásokkal való fejlődés – színtere, a jóga ennek gyakorlati útmutatója. A jóga a legmagasabb spiritualitás, egyben gyakorlati, alkalmazott tudomány is. A jógát komolyan, mélyrehatóan gyakorló a tökéletes spiritualitást szeretné elérni. Ezért a jógát naponta, céltudatosan, kitartóan, állhatatosan kell gyakorolnia.
Mindezeknek a tudatában egy hiteles jógaoktatónak a következő feladatokkal, küldetéssel kell rendelkeznie:
- segítse a karmikus evolúció folyamatát,
- segítsen a szenvedés megszűntetésében testi,-lelki,-szellemi, -szociális szinten,
- tanítsa és gyakoroltassa az ehhez szükséges információkat, jóga tanításokat.
A jóga tanítását önzetlenül kell szolgálnia, átadnia és nem saját egóját kiemelni és hízlalni. Elhatározása szívből jöjjön. A jógaoktató legyen példakép, „fény a sötétségben”. Saját jóga gyakorlásával mutasson példát, a jógát önmagában tisztán művelje és adja át. Ne azért oktasson, mert jól fizető szakma, ami egyre divatosabbá kezd válni. Ne azért oktasson, mert jó hírnévre tehet szert és exhibicionista hajlamát kiszolgálja.
Együttérző, szeretetteljes segítéssel, tanítással segítse az embereket, hogy a karmikus evolúciót minél hamarabb megvalósítsák. Teljes értékű önbizalom és stabilitás jellemezze, a megvalósításban céltudatos, tervszerű, kitartó legyen. A hiteles jógaoktató nem kételkedik a jóga tanításában; az ősi jógaszövegek tanításait ismeri és szem előtt tartja mind a mindennapi életében, mind a tanításában. Megértő, elfogadó, előítéletmentes és őszintén érdeklődik mások iránt. Pozitív, megoldást segítő, aki tiszteletet, megbecsülést és teljes bizalmat ad mindig, mindenkinek. Kedélyállapota ne befolyásolja a foglalkozás hangulatát, a jógaórán legyen mindig vidám, jókedvű, mosolygós, nyugodt, türelmes. Legyen fegyelmezett, önmagát irányítani képes. Egyforma bánásmódot alkalmazzon a gyakorlókkal. Tudatosan irányítsa gondolatait, szavait, cselekedeteit és azokat a szolgálat és ne az egó vágyképzetei uralják.
Kerülje a rosszindulat, irigység és féltékenység minden formáját életvezetésében. Folyamatosan képezze magát, ne ragaszkodjon, tudjon változni-változtatni önmagán. Tudatosan törekedjen a jóga céljainak megvalósítására mind a saját életében, mind a tanítás során.
Selmeciné Bogdán Ágota, minősített, vezető jógaoktató, Magyar Jóga Akadémia tanára
Fotó: Pexels
A cikk a portálunkat is kiadó Bakony-Balaton Média Kft. másik lapjában, az Ecoport magazinban jelent meg 2020 decemberében.