Mióta Veszprém elnyerte az Európa kulturális fővárosa címet, egyre gyakrabban hangzik el az a kifejezés: kulturális és kreatív ipar. Elsőre talán nem egyértelmű a kapcsolat a kultúra és az ipar között, hiszen amíg az első fogalom a különböző művészeti ágak ernyőjét jelenti, addig a másik, azaz az ipar a gazdaság mozgatórugója, a közgazdaságtan kézzel fogható megnyilvánulása a mindennapokban.
Mégis, a legújabb európai trendek azt mutatják, igenis megfér egymás mellett a kultúra és az ipar, mi több, a különböző művészeti ágak már-már meghatározó mozgatórugói lettek az innovációnak, az előremutató fejlődésnek az iparban is.
Mindezek kiegészülve a kreativitással, azaz az alkotókészséggel, egy valódi XXI. századi gazdasági modellt rajzolnak fel, amelynek – ahogy mondani szokás – csak a képzelet szab határt.
Valami ilyesmi gondolatmenet szülte meg az Európa Kulturális Főváros program egyik zászlóshajójának számító digitális élményközpont koncepcióját is.
A CODE-ról, azaz Center of Digital Experiences munkanévre hallgató beruházásról a bejelentésekor már mi is részletesen írtunk.
Röviden összefoglalva, egy olyan kiállítóteret álmodtak meg Veszprémbe, a volt szikvíz-parkoló területére, ahol a képzőművészet legnagyobb alakjainak alkotásait vonultatják fel, úgy, mint Van Gogh híres napraforgóit, vagy éppen Klimt vászonra vitt csókját. Az attrakcióban azonban van egy csavar, és itt jön a képbe a kreativitás. Ugyanis a digitális technológiának köszönhetően ezek a képek nem maradnak mozdulatlanok, megelevenednek a képernyőkön, vetítővásznakon. Van Gogh példájánál maradva, a Csillagos éjen látható égi fényfoltok az ilyen múzeumokban valóban elkezdenek pislákolni, felfényleni, mozogni a festő által létrehozott sajátos színek között.
Amellett, hogy egy ilyen központnak a turisztikai vonzerejét a legnagyobb attrakciókhoz lehet hasonlítani – ezáltal képbe is került az ipar egyik konkrét ágazata, a turizmus – edukatív jelentősége is van. Ugyanis a képzőművészet iránt kevésbé érdeklődők számára az újszerű formátumon keresztül élvezhetővé, befogadhatóvá teszi a klasszikus képzőművészeti alkotásokat, a múzeum által közvetített kulturális, művészeti tartalmakat.
A digitális élményközpont ötlete nem az EKF-től származik, ugyanakkor kiválóan közvetíti a program egyik fő üzenetét, ami a kreatív és kulturális ipar fellendítését hivatott megteremteni.
Az EKF program számos vonatkozásban rajzolja át Veszprém és a térség kulturális arculatát, a főleg történelmi tradíciókra alapozó kiállítások, vagy éppen épített örökségek ki fognak egészülni a digitális élményközponttal és az ehhez hasonló attrakciókkal.
Hogy ez mennyire lehet rentábilis üzleti modell, illetve mennyire fér meg az olyan nagy múltú városokban, mint amilyen Veszprém is, amely 1000 éves történelemre tekint vissza, arra jó példa Párizs, Bordeaux, Lipcse, Barcelona, vagy éppen Tokió esete. A közös ezekben a városokban, hogy mindenhol működik egy CODE-hoz hasonló digitális élményközpont.
Az alábbiakban ezekből mutatunk ízelítőt, mi várható Veszprémben is hamarosan.
L'Atelier des Lumieres – az első digitális művészeti centrum Párizsban
Párizs egyik régi vasöntödéjének a falai közt alakították ki, az egyik legérdekesebb multimédiás bemutatót, ahol az ismert művek a nézők körül 360 fokban elevenednek meg. Ehhez persze nagy segítség az épület közel 10 méteres belmagassága, amit kreatív módon alakítottak át erre a funkcióra. Az épület falait, oszlopait és 3300 m²-es padlóját, mintegy 120 projektorral és egy speciálisan adaptált hangrendszerrel szerelték fel. Az első digitális kiállítás Klimt aranykorszakát, azon belül is a festő legnépszerűbb művét, A csókot állította a középpontba.
Bassins de Lumières - Bordeaux
A bordeaux-i digitális múzeum az egyik legfiatalabb ilyen jellegű interakítv kiállítótér. 2020-ban nyílt meg, méretében pedig még nagyobb monumentalitást képvisel, mint a párizsi. Ötször akkora, mint ami a francia fővárosban van, ez nem is csoda, hiszen korábban tengeralattjáró bázisként funkcionált az épület.
Mori Building Digital Art Museum teamLab Borderless - Tokió
A japán múzeum a legelső volt a világon a digitális múzeumok sorában 2018-ban. 10 ezer négyzetméteres alapterületén 520 számítógép és 470 projektor garantálja az élményt.
Kunstkraftwerk, Lipcse
Lipcsében szintén egy egykori ipari komplexumot alakítottak át digitális múzeummá. Egy 1992-ben bezárt erőmű falai közt működik a német centrum.
IDEAL, Barcelona
A spanyol digitális múzeum mindig is a kultúra közvetítője volt, 1917-től 1985-ig ugyanis moziként működött. 2019-től nyitott újra, mint effajta múzeum.