Minden nemzet hadereje a hivatásos katonákon túl a felkészült és sokoldalú tartalékos erőkön nyugszik, hangzott el szerdán a Jutasi úti toborzóirodában tartott sajtótájékoztatón, ahol Soós Gyula alezredes, a veszprémi toborzó központ igazgatója és Barta Sándor ezredes, az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ parancsnokhelyettese részletezte az önkéntes katonai szolgálat legfrissebb tudnivalóit.
Soós Gyula rávilágított, a magyar haderő az utóbbi időszakban jelentős fejlesztéseken esik át, ugyanakkor az országnak szüksége van olyan önkéntesekre, akik támogatják a honvédség munkáját ésveszélyhelyzetben sem riadnak vissza a segítségnyújtástól.
A sorkatonaság felfüggesztése óta felnőtt egy generáció, amely nem rendelkezik személyes tapasztalattal a honvédelemről, ez most a program révén megváltozhat.
A katonai vezetők kiemelték, az ország egyik legnagyobb és legbiztosabb munkáltatójaként a honvédség stabil megélhetést tud kínálni akár átmenetileg, akár hosszabb távon is.
Ennek érdekében indították az önkéntes katonai szolgálatot, amelyre jelen esetben kifejezetten azokat a fiatalokat várják, akik érdeklődnek a haderő iránt, élethelyzetük pedig úgy alakult, hogy érettségi után idén nem jutottak be felsőoktatási intézménybe, nekik lehet egy mentőöv a katonai szolgálat.
A jelentkezés feltételei azonban nincsenek érettségihez kötve, csupán a 18. életévet kell betöltenie az érdeklődőnek, minimum általános iskolai végzettséggel kell rendelkezni, valamint büntetlen előéletűként, erkölcsi bizonyítvány birtokában lehet beadni a jelentkezést augusztus 31-ig.
A sajtótájékoztatón megtudtuk, megfelelő számú jelentkező esetén (minimum kb. 20 fő) szeptember 15-től indul a kiképzés napi 8 órában a lakhelyhez legközelebbi helyszínen. A kiképzés két két ciklusból áll, elsőként egy kéthónapos felkészítésen vesznek részt a kadétok, ahol 5 hét alapkiképzés után 2 hét lövész szakalap kiképzés is vár még rájuk.
Ezt követően kezdődik a kiképzés második ciklusa, amely már 4 hónapot ölel fel. Az önkéntes katona itt már több lehetőség közül választhat:
- A további szolgálati idejére az ÖKSZ program keretében marad a Területvédelmi köteléknél.
- A további kiképzését az ÖKSZ program keretében egy „műveleti” besorolású katonai szervezetnél folytatja.
- Az első ciklus befejezését követően szolgálati viszonyt vált (szerződéses, ÖMT, ÖVT), mellyel egyidejűleg kikerül az ÖKSZ programból.
Azaz akár arra is van lehetőség, hogy valamely műveleti besorolású katonai szervezetnél folytatja, ahol különböző katonai szakterületek tudományában és képességeiben mélyedhet el. Ilyen például az ejtőernyős kiképzés, búvár kiképzés, speciális lövész kiképzés, vagy éppen a különleges katonai gépjármű, harcjármű, munkagép vezetésére és kezelésére történő felkészítés. Ezen kívül a veszprémi "Sziklában" is van lehetőség elhelyezkedni annak, aki a speciális területet érzi magához közelebbinek.
A sajtótájékoztatón kiemelték, már az alapkiképzés első két hónapjában kapnak juttatást a jelentkezők, ez akkor a mindenkori minimálbérnek felel meg (bruttó 167.000 Ft.), ezt követően a második, négy hónapos kiképzés során ez az összeg a garantált bérminimum összegére emelkedik (bruttó 219.000 Ft.). Ezen juttatásokon kívül utazási költségtérítést, napi egyszeri meleg étkezést és katonáknak járó vásárlási kedvezményeket, szükség esetén szociális támogatást is biztosít a honvédség.
Kiemelték, azt önkéntes katonai szolgálat ideje alatt bármikor lehet jelentkezni szerződéses katonának is, illetve műveleti, vagy területvédelmi tartalékosnak is.