Ahogy arról portálunk egy videós anyagban beszámolt a nyáron, az EKF program közösségi tervezésbe vonta be a Jutasi úti lakótelepen élőket, hogy megkérdezzék, milyen lakótelepen élnének szívesen, és milyenen nem. Az itt található Kálvin János park fejlesztése szeptember óta téma az EKF, az Agóra és a környékbeliek körében. Ezekről többször élő fórumot is tartottak az utóbbi időben. Az egyik fontos meglátás, hogy bővülhetne a hőközpont melletti gördeszkapálya környezete, akár bővítéssel, akár új eszközökkel, de mindenképp anélkül, hogy fát vágnának ki- olvasható az Agóra honlapján.
Mivel a beszámolók szerint a közösségi tervezési alkalmakon alig, vagy egyáltalán nem vettek részt a pályát használó fiatalok, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program kérdőívet indított a múlt héten arról, hogy milyen jövőt szánnának a jelenlegi gördeszkapályának. A leírás szerint a projektnél felmerült, hogy megnagyobbítják a jelenlegi aprócska területet, de az is, hogy egy újat hoznak létre közvetlenül mellette. Ötlet szintjén az is megjelent, hogy egy úgynevezett „pumptracket” (pumpapályát), mászófalat, parkour pályát, graffiti falat, közösségi leülős részt vagy utcakönyvtárat is építenének.
Akármi is lesz a projekt kimenetele, nem csak a világban, hanem országosan is számos jó példát látni arra, hogy milyen egy jó gördeszkapálya. (Megj.: ahogy a honlapon is olvasható, a tapolcai is felmerült mintaként, amit e sorok írója is tapasztalatból megerősít, hogy jó, de ezzal kapcsolatban mindenképp fontos kiemelni, hogy nem kifejezetten gördeszkásoknak, hanem BMX-eseknek és görkorcsolyásoknak alkalmas sportolásra, - utóbbiakból pedig alig vannak néhányan a városban.)
A témával kapcsolatban a szcénában mozgó és azt jól ismerő helyi gördeszkabolt, a Stég tulajdonosát, Jassek Balázst kérdeztük, szerinte milyen parkra lenne szükség Veszprémben. Szerinte a jelenlegi Kálvin János park fejlesztése egy alacsonyabb költségvetésből megoldható, de véges dolog. „Veszprém a több, mint 30 éves gördeszkás múlttal és a 20 éves aktív lobbizás mellett, megyeszékhelyként és az ország egyik régi deszkás városaként ennél sokkal többet érdemelne”- nyilatkozta portálunknak. Mint mondja, a számos „borzalmas” példa mellett itthon is akadnak jól kivitelezett pályák. Ilyen például a pici, de jól használható óbudai, és az ennél magasabb szintű szentendrei. Szegeden most épül egy ígéretes beruházás.
„Azt el kell fogadni, hogy egy játszótér építő vagy beton gyártó cég nem képes gördeszka parkot építeni. Csak az erre specializálódott cégek tudnak ilyet csinálni, mert ezek gyakorló, aktív gördeszkásokból állnak és ilyenekkel alkotják meg a pályát- a tervezéstől az utolsó simításig”- mondja Jassek Balázs, aki úgy látja, itt lenne az idő nagyobbat álmodni és olyat építeni, amiből a jövőben a sport és a Veszprém városa is sokat profitálhat.
Címlapfotó: Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros Facebook-oldala.