Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Legyen az Instagram a mentális egészség platformja!

2022. január 21. 23:15
Bár a közösségi médiát előszeretettel szokás ekézni, ha okosan választjuk meg, mit vagy kit követünk rajta keresztül, sokat adhat a személyes fejlődésünkhöz és a lelki egyensúlyunk megtalálásához.

Tavaly szeptemberben nagy port kavart, amikor kiderült, a Facebook régóta tudott róla, hogy a tulajdonában lévő Instagram károsan hat a tinik mentális egészségére, jelentősen növeli a fiatalkori szorongás és a depresszió kialakulásának esélyét, illetve a tizenéves lányok testképét is torzítja. Maga a tény, hogy a képmegosztó app nem éppen támogatja a lelki egészséget, egyébként nem új keletű információ, már a brit Royal Society for Public Health 2017-es tanulmánya is hasonló megállapításra jutott.

De nem kell tininek lenni, hogy érezzük, az Instagram pörgetése milyen ijesztő mértékben képes befolyásolni a hangulatunkat és hosszabb távon az énképünket is. Az ismerősök és influenszerek dicsőséges pillanatainak látványa könnyen azt az érzetet keltheti bennünk, hogy mi sehol nem tartunk ehhez képest és kész csődtömegek vagyunk, főként, ha az önbizalmunk amúgy is hadilábon áll, kevésbé vagyunk elégedettek az életünkkel vagy csak szimplán túl sok stressz faktorral kell megküzdenünk.

Kép forrása: Mélylevegő Projekt Facebook oldalKép forrása: Mélylevegő Projekt Facebook oldal

A dolgon persze sokat segíthet, ha tudatosítjuk magunkban, hogy amit látunk, csak a felszín, egy netre felpakolt fotóalbum a jó élményekről, aminek köze nincs ahhoz, hogy napi szinten mit érez a másik. Még ennél is többet tudunk tenni magunkért, ha erősen megszűrjük, milyen tartalmakat fogyasztunk és kit követünk, és az ismerősök és vadidegenek életének alapos ismerete helyett inkább inspiráló történetekre vagy a személyes fejlődésünket segítő profilokra irányítjuk a figyelmünket. Mert a közösségi média lehet hasznos, sőt, hozzá is adhat az életünkhöz, mégpedig épp a mentális egészségre fókuszáló oldalak révén.

Az elmúlt években szinte trend lett, hogy pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek az Instagramon keresztül kezdtek el kommunikálni olyan fontos témákról, mint az önismeret, a depresszió, a helyes önértékelés, a belénk rögzült rossz megküzdési sémák, a gyerekkori traumák hatása vagy éppen a mérgező pozitivitás. A gyakran rajzokkal, színes grafikákkal illusztrált, tömören és közérthetően megfogalmazott posztok a szakemberek szerint elsősorban az edukációt szolgálják és nem helyettesíthetik a komolyabb pszichológiai tanácsadást vagy a terápiát – természetesen amennyiben erre szükség van. Ugyanakkor rengeteget segíthetnek abban, hogy erőt merítsünk a mindennapokban, empatikusabban forduljunk magunk és mások felé vagy éppen felismerjünk olyan mintázatokat, amelyekkel a saját életünket, jóllétünket, kapcsolatainkat és személyes fejlődésünket szabotáljuk, és amelyeken elgondolkodva, az önismeret útjára lépve elindulhatunk a jó irányba.

Ha szeretnénk egy kicsit tenni a mentális egészségünkért és értelmesen használni az Instagramot, érdemes figyelmet szentelni ezeknek a profiloknak (is). Inspirációnak íme három fiók, ami hasznos lehet – ha ezeket megtaláltuk, de még kutakodnánk, az algoritmus utána úgyis segíteni fog.

Mélylevegő Projekt

Talán az egyik legismertebb pszichológiai témájú oldal az Instagramon, amely alapvetően a fiatalokat kívánja megcélozni, mégpedig úgy, hogy a posztok szerzői is fiatalok: az oldalt három pszichológushallgató (azóta friss diplomás) és egy grafikáért felelős mérnök indította útjára 2020 tavaszán. A csapat célja, hogy egy olyan eszköztárat adjanak, amely segít megküzdeni a mindennapi stresszel, a szorongással. Mindezeken túl nagy hangsúlyt fektetnek a depresszióra, a mentális zavarokra, de általános pszichológiai ismeretterjesztést is végeznek az oldalukon, mindezt rengeteg példával, konkrét segítő gyakorlatokkal, támogató és gondolatébresztő üzenetekkel.

Knapek Éva

A klinikai szakpszichológus Évi elsősorban olyan témákkal foglalkozik, mint az önszeretet, az önbecsülés, illetve a különböző párkapcsolati nehézségek, amelyek sokszor épp az előzőekből fakadnak: egy-egy gyerekkori trauma miatt például alacsony az önbecsülésünk, bizalmatlanok vagyunk, nehezen kötődünk, amelyek mind-mind hatással vannak arra is, hogyan éljük meg a kapcsolatainkat. De beszél a gyászmunkáról, az érzelmi elfojtásról, a felelősségvállalásról és a változtatás sokszor nehézkes, de felszabadító mivoltáról is.

Lélekfestő

A fejlődés és az öngondoskodás szépségeiről és nehézségeiről, a test és a lélek összhangjáról, a különböző érzelmek fontosságáról beszél Szücs Renáta pszichológus is @lelekfesto nevű oldalán. Reni oldala leginkább talán azoknak nyújthat segítséget, akik már felismerték, szeretnének változtatni, önmaguk jobb verziójává válni, nagyon szeretettel fordulni maguk felé. Ez persze nem egyik pillanatról a másikra történik meg, hanem egy hosszú út, ahol el kell fogadnunk, hogy vannak buktatók, hogy egy ponton el fogunk fáradni, hogy a saját érzéseinkkel való szembenézés sokszor fájdalmas és hogy ez pont ugyanúgy egy gyógyulási folyamat, mint a nagyműtét utáni lábadozás. Az oldal tulajdonképpen ehhez a gyógyuláshoz ad mankót.

Bertalan Melinda
további cikkek
Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Hétvezér Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Valamit rosszul tudtunk a marketingről. Amikor már komplett tudományterületté nőtte ki magát a közgazdaságtanból az, hogy egy terméket megszerettessenek a vevőkkel és minden szelet csokoládé eladására külön stratégiát is alkotnak az irodaházak minimalista stílusában berendezett tárgyalóiban a marketingcsapat fiatalosan dinamikus tagjai, akkor az ember olyan értetlenül áll a dubai csoki népszerűsége előtt, mint John Travolta a Ponyvaregény mémmé vált jelenetében. Hiszen egy óriásplakáton sem köszön vissza, egy televíziós reklám sem szól arról, de még a Youtube-videók elején sem idegesít tizenöt másodpercen keresztül az a bejátszás, hogy milyen jó ez a tejcsokiba burkolódzó pisztáciakrémes tahinises – pirított török cérnametéltes – arab édesség-csoda. ma 15:49 Nem kérünk többet a „mai fiatalokból” Hétvezér Nem kérünk többet a „mai fiatalokból” De igen, a fiatalokból természetesen kérünk, és akkor most áttérek egyes szám első személyre, mert más nevében nem beszélhetek, de bizonyára nemcsak én tapasztalom, hogy a „mai idősek” – persze nem mindenki, de akkor maradok én is az általánosításnál – folyamatosan lenézik a fiatalabbakat. Teszik ezt úgy, hogy valószínűleg a maguk módján ők pont ugyanolyanok voltak fiatalon, mint a mostaniak. 2024. december 1. 21:12 Mit üzen az életed? – megjelent Buda László új könyve; interjú pszichológia Mit üzen az életed? – megjelent Buda László új könyve; interjú Dr. Buda László orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta. Vezetett egyetemi tanszéket, saját módszereket fejlesztett ki, mára a SzomatoDráma és az Ultrarövid Terápia óriási sikerrel működik. A Mit üzen a tested?, valamint a Mit üzen a lelked? nagysikerű könyvek után immár a trilógia harmadik része, a Mit üzen az életed? című kötet is megjelent. Ebben olyan módszerekkel, történetekkel, konkrét példákkal látja el az olvasókat, amelyeket megértve és elsajátítva lehetőségünk nyílik egy tudatosabb életre. Ezekről beszélgettünk a pszichiáterrel. 2024. november 27. 9:47 Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.