2023. március 26.
//
Emánuel névnap

A Petőfi Szalon legújabb szalonbeszélgetésén a nézőtéri munkába engedtek betekintést

A Veszprémi Petőfi Színház februári beszélgetésén Laky Árpádné és Gosztolai Marika nézőtéri felügyelőket faggatta Kellerné Egresi Zsuzsanna igazgatóhelyettes.

Hétfő este a Petőfi színház előcsarnoka érdeklődőkkel telt meg, sokan voltak kíváncsiak a dolgozókra, akik akkor mennek munkába, mikor más szórakozni indul. A nézőtéri dolgozók nyugdíjasként tevékenykednek, vagyis életük során egy másik szakmával foglalkoztak.

Laky Árpádné a postán dolgozott, igaz, akkor is szoros összeköttetésben állt a színházzal, ma pedig már a nézőtéri csapat vezetője. Hobbija a tánc, a Tímár Lajos által vezetett népek táncának nagy művelője, ebből ízelítőt is kaphattunk a Petőfi Szalon legvégén. Laky Árpádné mesélt a munka szépségeiről, például, hogy minden előadást többször is megnézhet, de számára a legfontosabb akkor is a néző, és boldogsága.

Gosztolai Marika egészen kivételes: a színház előírása alapján hetvenéves korig maradhatnak a kollegák, mert számos nehézség adódik, amit életkorukból adódóan nem biztos, hogy meg tudnak ugrani. Gosztolai Marika átlépve a bűvös számot mégis maradhatott a társulatnál, hiszen fizikai állapota korát meghazudtoló. Ahogy a színházban nem sokan tudták, Marika nemzetközi szinten elismert atléta, ezen belül is dobó: diszkoszvető és súlylökő, olimpiai ezüstérmes korosztályában, de mint elmondta, nem hagyja abba a versenysportot addig, amíg nem lesz a másodikból első.

Mint kiderült, hétvégén is egy világversenyen bizonyíthat, hiszen Portugáliába repül az Európa-bajnokságra. Bejárta már a világot, versenyzett Svédországban, Dániában, Brazíliában, kedvencei közé pedig Új-Zélandot és Olaszországot, Anconát sorolta, utóbbi helyen szólt először neki a magyar himnusz.

A nézőtéri felügyelők meséltek nehézségekről, akadályokról is, de elmondásuk szerint kiváló csapatban dolgoznak, így nincs számukra legyőzhetetlen akadály.

Szabó Eszter
Szalai Csaba

További cikkek

'Már akkor is többféle Petőfi volt, amikor élt'
'Már akkor is többféle Petőfi volt, amikor élt'
A Pannon Várszínház január végén mutatta be Háy János Én vagyok én című szerepjátékát, mely Petőfi Sándort, Haverját, és Szendrey Júliát hozza karnyújtásnyira a közönség elé. A Vándorfi László rendezésében színpadra állított darab már országhatáron túlra is ellátogatott, hiszen meghívást kapott a brüsszeli Liszt Intézetbe. A sikeres előadást most a veszprémi közönség ismét láthatja, hiszen március végén hatszor is játszák. A rendezővel, Vándorfi Lászlóval, a Szendreyt alakító Kárpáti Barbarával, valamint a Petőfit megformáló Szelle Dáviddal beszélgettünk.
A kultúra folyton újra remixeli önmagát
A kultúra folyton újra remixeli önmagát
Temesvár a különböző nemzetiségek békés együttélésére építette fel 2023-as Európa Kulturális Fővárosa programját, és ezt az a népi motívumokat a modern táncba olvasztó mozgásszínházi produkció is szépen megmutatta, amit az Agórában láthatott a közönség szombaton.
Petőfiről a kulisszák mögött
Petőfiről a kulisszák mögött
A Veszprémi Petőfi Színház a napokban mutatta be a színházuk névadójáról szóló előadást, a Petőfifjút. A költő születésének kétszázadik évfordulója alkalmából most majdnem minden kulturális intézményben Petőfiről van szó. Nézzük, hogyan dolgozta fel az életművét a Veszprémi Petőfi Színház. Videónkban bepillantottunk az alkotói folyamatba, de a közönséget sem hagytuk kérdések nélkül.
Szálinger Balázs: Kétféle Petőfi van
Szálinger Balázs: Kétféle Petőfi van
Az idei évben nem csupán az Európa Kulturális Fővárosa címet ünnepeljük, de Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját is. Ennek apropóján a Pannon Várszínház meghívásos drámapályázatot hirdetett Petőfi Karaffa-drámatöredékének befejezésére. A sok nagynevű író közül Szálinger Balázs története nyert, szombat este pedig bemutatják a várva várt darabot. Ennek kapcsán kérdeztük az írót.
Petőfi élete színpadon
Petőfi élete színpadon
A Veszprémi Petőfi Színház névadójáról készült előadás, Petőfi kétszázadik születésnapja alkalmából. A Petőfifjút Szomor György állította színpadra.