0°C
0°C

Kupadöntőbe jutott, naggyá lett a „kis Veszprém”

2022. április 23. 18:18
Fennállása legnagyobb sikerét érte el az Éles József vezette Fejér-B.Á.L. Veszprém, amely a férfi kézilabda Magyar Kupa szombat elődöntőjében három góllal legyőzte a Budakalász együttesét, így vasárnap este az aranyéremért szállhat harcba.

Azzal, hogy a két gigász, az elmúlt tíz kiírásban rendre finálét játszó Telekom Veszprém és a Pick Szeged már az elődöntőben összekerült a férfi kézilabda Magyar Kupa hétvégi győri négyes döntőjében, hatalmas lehetőség nyílt a Fejér-B.Á.L. Veszprém és a Budakalász gárdái előtt. A sorsolás szeszélyének köszönhetően ugyanis biztossá vált, hogy a két „kiscsapat” egyike vasárnap döntőzhet. Mindez azt is jelentette, hogy a megszokottól eltérően az igazán kiélezettnek ígérkező, ki-ki mérkőzésekre ezúttal nem a helyosztókon, hanem az elődöntőkben volt kilátás.

Érződött is a tét a csapatok játékán, idegesen, sok hibával és egy-egy kétperces kiállítással kezdett a két korábbi Építők-legenda, Éles József, illetve Csoknyai István legénysége. Az első gólra így több mint öt percet kellett várni – Éles Benedek jegyezte. Gyorsan jött Juric-Grgic válasza, de Éles révén megint a mieink kerültek előnybe. A folytatásban is hasonló mederben folyt a játék: több kisbüntetés is tarkította a találkozót, amelyen a Veszprém vezetett, de ellenfele rendre egyenlített (12. perc: 4-4).

Széles páros lábról hatalmas bombát zúdított Váczi kapujába, Borbély viszont fontos védéssel rukkolt elő a túloldalon. Az addig az előkészítésekben jeleskedő Fazekas is feliratkozott a gólszerzők közé, majd Tóth József talált be emberelőnyben. Tyiskov adott némi lendületet az övéinek góljával, de a Telekom-szurkolók buzdítását is élvező Fejér-B.Á.L. tovább fokozta a tempót, Tóth Péter után Tóth József zörgette meg ismét a hálót. Csoknyai István időt kért, ám az sem segített tanítványain. Éles újabb átlövésével és Borbély bravúrjával a félidő kétharmadához érve már öt volt közte (19. perc: 5-10).

Varjú főszereplésével kapaszkodtak a Pest megyeiek, de nem tudtak mínusz négynél közelebb jutni. Éles József időkérése után Fazekas pillanatai következtek, aki kétszer is kitűnő ütemérzékkel csent labdát, s mindkétszer eredményesen is fejezte be a gyors kontrát (24. perc: 8-14).

A félidőt végig kontrolláló Éles-csapat a hajrában több labdát is eladott, így visszajöttek mínusz négyre a fehér mezesek. Sőt, Juric-Grgic még közelebb hozhatta volna együttesét, de nagy helyzetben, a visszafutó Borbély mellett csak a kapufát találta el. Vajda viszont nem rontott a másik térfélen, beállítva a 11-16-os félidei állást.

Hári vette vállára csapatát a második felvonás elején, aki egy akciógól mellett három hetest is bevágott. Az önfeledt kézilabdát bemutató, taktikusan játszó bakonyiak hétre növelték előnyüket, a meccs legszebb gólját Fazekas jegyezte egy dupla „kínait” követően (36. perc: 14-21).

A Csoknyai-csapat aztán megmutatta, hogy nem véletlenül jutott el a legjobb négy közé a sorozatban. Varjú találatára még válaszolt Tóth József, amikor is Váczi védéseinek is köszönhetően 3-0-s sorozatot produkált az ellenfél.

19-22-nél Éles mester kért időt ingerülten, szavai pedig fel is rázták növendékeit, hiszen Hári és Kristóf gyorsan visszaállította az ötgólos differenciát. Kiss Bence és Tóth József pengeváltását párperces gólcsend követte, így 20-25-nél fordulhattak az utolsó tíz perce a felek.

A kisebb holtpontról Borbély tizedik védése után, Hári jóvoltából az Éles-csapat tudott elmozdulni. A hajrában öt-hat gól között ingadozott a differencia (56. perc: 22-28), a végig magabiztosabban, szellemesebben játszó Veszprém győzelme már nem forgott veszélyben, noha a végén háromra csökkent a különbség (27-30).

A Fejér-B.Á.L. tehát a papíron egyaránt esélyesebb Tatabánya és a Csurgó legyőzése után a Budakalászt is legyőzte, így bejutott a vasárnapi (20.00) fináléba, ahol a Pick Szegedet legyőző Telekom Veszprémmel találkozik majd.

Férfi kézilabda Magyar Kupa, elődöntő:
Budakalász–Fejér-B.Á.L. Veszprém 27-30 (11-16)
Győr, Audi Aréna, 3500 néző. Vezette: Altmár, Horváth M.
Budakalász: Váczi – Varjú 6, Sinkovits 4, Schmid, Mihalin, Juric-Grgic 5 (1), Holpert 1
Csere: Gjorgjeszki (kapus), Tyiskov 2, Koncz 1, Dávid, Kiss B. 4, Kovács D. 1, Fórizs 2, Maracskó 1
Vezetőedző: Csoknyai István
Veszprém: Borbély – Tóth P. 2, Széles 3, Bugyáki, Vajda 2, Fazekas G. 7, Hári 7 (5)
Csere: Éles B. 4, Tóth J. 4, Kristóf 1, Szmetán P.
Vezetőedző: Éles József
Kiállítások: 16, ill. 18 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 6/5

A másik elődöntőben:
Pick Szeged–Telekom Veszprém 27-30 (17-15)

Így értékelte a látottakat

Éles József, a Fejér-B.Á.L. Veszprém vezetőedzője:

Nem tudom, hogy a jelenlegi játékosaim meddig játszanak még együtt, de edzőként jobb csapatról nem is álmodhatnék. Ezek a fiatalok együtt nőttek fel, imádják egymást, még a levegőt is azonos ütemre veszik. A mai napon is a szívüket-lelküket kitették a pályára, amelynek meg lett az eredménye. Büszke és boldog vagyok, bízom benne, hogy vasárnap a Telekom Veszprém lesz az ellenfelünk a fináléban. Veszprém városa megérdemelné ezt a sporttörténeti csodát!

Éles Benedek, a Fejér-B.Á.L. Veszprém játékosa:

A találkozót megelőzően mindhárom edzőnk, Éles József, Fazekas Nándor és Danyi Gábor is azt mondta nekünk, hogy ne izguljunk. Annyit kértek, tegyünk meg minden tőlünk telhetőt, és akkor elérjük az álmunkat. Teljesítettük a kérést. Felszabadultan játszottunk, öröm volt minden másodperc, amelyet a pályán töltöttünk. Úgy fest, jövőre is a Fejér-B.Á.L. színeiben játszom!