Kár is lenne, ha a feledés homályába vesznének ezek a régi szép mesterségek. Elődeink hagyományai mögött elképesztő tudás és érték lakozik: megpatkolni egy tojást, kipingálni egy mézeskalács huszárt vagy esetünkben elkészíteni egy lovas hintót grillázsból igazi türelemjáték, de a végeredmény egy művészi alkotás. Tulajdonképpen magunkat fosztjuk meg az élménytől, hogy alkotó emberek lehessünk, pedig elszántsággal bárkiről kiderülhetne, hogy van annyi kézügyessége, amennyi az alkotáshoz szükséges.
Tökéletes példája ennek a veszprémi (M) Grillázs párosának története. Magyar Mariann és Koczor Lajos ugyanúgy nem gondolta, hogy egyszer grillázskészítők lesznek: mindketten más szakmában helyezkedtek el, Lajos villamosmérnök, Mariann a logisztika területén dolgozik, a cukrász képzést is csak azután végezte el, hogy belevágtak a grillázskészítésbe.
„Egy kedves rokon néni hívta fel a figyelmünket erre a hagyományos magyar édességre, az alapokat tőle tanultuk meg 2009-ben. Majd miután az első próbálkozásaink kevésbé voltak sikeresek, egy veterán cukrász segített bennünket. Ő mutatta meg az olvasztás, a masszakészítés és a gyors formázás titkát, hogy vizezett deszka helyett érdemes száraz lapon dolgozni” – mesélik. Kezdetben főleg ismerősöket ajándékoztak meg a tortákkal, aztán ahogy idegenek is megtalálták őket, belevágtak a vállalkozásba. S bár ma már rutinosan készítik a szebbnél szebb tortákat, utólag azt mondják, csoda, hogy az első kudarcok után nem adták fel. „Amikor ott állsz a márványlap fölött, amire centi vastagon ráragadt az előzőleg megolvasztott cukor, és nem akar lejönni, akkor azért elgondolkodsz. De nem hagytuk abba, hónapokig kitartóan gyakoroltunk, mire véglegesítettük a technikánkat.”
Lajos és Mariann szerint a grillázskészítésben az egyik legizgalmasabb maga a kreatív folyamat és az egyénre szabhatóság. Ahogy a szlogenjük is szól, grillázstorta minden alkalomra adható – nemcsak esküvőre, ahogy az hagyomány volt, hanem születésnapra, ballagásra, a nyugdíjba vonulás megünneplésére is –, a formáknak pedig csak a fantázia szab határt. Vannak sablonokkal, gipszformákkal készített tortáik – ilyenek főként az állatfigurák – és kérhető tőlük épített, darabokból összeragasztott egyedi termék is. E torták nagy részét a többszintes esküvői alkotások, virágkosarak jelentik, de például készítettek rendőrsapkát, tartályos kamiont, rénszarvast, Minion figurát is. Az igazán különleges kérések között pedig szerepelt esküvői traktor és hal húzta csónak is horgászpárnak.
Egy-egy alkotás egyébként nem kevés időt vesz igénybe: a tervezés Lajos feladata, ő az, aki megálmodja és elkészíti a tortához szükséges formákat, kitalálja az összeállítás folyamatát, Mariann pedig a díszítésért felel. Egy cicát akár három óra alatt elkészítenek, de egy bonyolultabb esküvői torta 20-24 órát is igénybe vesz. Nem csoda, hogy cukrászdában nem árulnak grillázst, és kevesen foglalkoznak vele (országosan kb. néhány százan), az meg különösen ritka, hogy fiatal páros vág bele – Mariannék Veszprém megyében csak pár grillázskészítőről tudnak.
De, mint mondják, abszolút megéri az örömért, amit a vásárlók arcán látnak, amikor átadják nekik a tortákat. „Sokszor előfordul, hogy annyira tetszik nekik, hogy nem is akarják összetörni. Pedig ennek épp az a célja: a hagyomány szerint ahány darabra törik a torta, annyi boldog év vár a párra. Ilyenkor van, hogy valaki kettőt rendel, egyet dísznek. De olyan is akadt, hogy az esküvő előtt sírva hívott a menyasszony, mert az esküvő helyszínén figyelmetlenül vették ki a tortát az autóból és összetört egy emelet. Éjjel újraépítettük, de azóta mindenkinek szólunk, hogy mire figyeljenek szállítás közben” – mesélik.
Nagy műgonddal elkészített alkotásaikat pedig nem csak a fogyasztók értékelik. 2010-ben indultak először a Magyar Grillázs Szövetség által rendezett Grillázs Majálison, ahol hal alakú, horgászos tortájukért rögtön ezüst érmet nyertek. A következő években többször is megfordultak a majálison, illetve a Farsang Kupán, ahonnan rendre arany éremmel térhettek haza, köszönhetően annak is, hogy igyekeztek mindig valami meglepővel előrukkolni, vagy az alapanyag, vagy a szín, vagy a geometriai forma tekintetében. 2013-ban pedig, amerikai tartózkodásuk alatt, a San Diegóban megrendezett Sugar Art & Cake Competiton-re is beneveztek egy több mint tíz kilós tortával – a grillázst nem ismerő amerikaiakat sikerült is levenni a lábukról és szintén arany érmet elnyerni Újdonság kategóriában.
2015 óta már nem járnak versenyekre, főállásuk és a rendelések mellett nem igen van idejük. Az újdonságkeresés azonban továbbra is jellemző rájuk. Korábban próbálkoztak csípős, gyümölcsös és diabetikus ízesítéssel; ma nyolc ízt használnak: mogyorósat, diósat, mandulásat, szezámmagosat, kókuszosat, mákosat, napraforgósat és tökmagosat. Kis lapokban ezeket a grillázsokat a Bakony Expón lehet kóstolni, de szeretnék, ha kisebb üzletekben is elérhetők lennének, akár különféle szezonális ízesítéssel is. Ahhoz, hogy ez magvalósítható legyen, saját grillázsműhely kialakításába kezdtek. „A fő vonal továbbra is a tortakészítés lenne, és megmaradna a kézműves stílus, de kis grillázs szeleteket is tudnánk forgalmazni Veszprém környékén, a Balaton-parton, amelyek így a környékbeli vásárlók mellett akár az EKF programra érkező turistákhoz is eljuthatnának.”
Fotók: (M) Grillázs
A cikk eredetileg az Ecoport magazin 2022/1 számában jelent meg.