A képzőművészeti élet hagyományos színtereinek - galériák, kiállítóterek, múzeumok, műtermek és vásárok - sajátos atmoszférája a művészeti közegben kevésbé jártas befogadók számára sokszor nehezen értelmezhető. A bevásárlóközpontban életre hívott művészeti kezdeményezés azonban arra tesz kísérletet, hogy közelebb vigye a kultúrát, művészetet a mindennapok világához.
Az október 28-án nyíló tárlaton a HybridCycle a Veszprém-Balaton 2023 - Európa Kulturális Fővárosa projekt támogatásával megvalósított Tiszta Balaton, Tiszta Művészet (TBTM) programsorozat alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők. Az elkészült műveket a fenntarthatóság, friss gondolatiság, dekoratív elemek, új alkotói módszerek és a régió környezeti értékeiből merített alkotói benyomások jellemzik.
2021 nyarán a HybridCycle elindította első rezidenciaprogramját, ami a Tiszta Balaton, Tiszta Művészet egyik hosszú távú projekteleme volt. A program idén is a veszprémi régió kiemelkedő térségében valósulhatott meg, a Káli-medencében: a festői Köveskálon, már hagyományosan fenntarthatósági, lokális környezeti, természeti témákból építkezve. A rezidenciaprogram helyszínválasztása nem volt véletlen; a környék hegyei és lankái, a csendes elvonulás inspiratív közeget teremt az alkotásra. A program célja elsősorban a fenntarthatóság és a képzőművészet ötvözésének, határterületeinek kutatása, az ezen alapuló alkotás bátorítása, támogatása.
Júniustól-októberig 3 hetes időszakokra költöztek be a művészek a köveskáli alkotóházba, ami a kreatív, fenntarthatóság fókuszú alkotói tevékenység helyszínéül szolgált. A 2022-es pályázatot elnyert alkotók: Hatala Péter (képzőművész), Kiss Zsuzsanna (fotóművész), Kusovszky Bea (festőművész), László Kiss Dezső (képzőművész), Selyebi Dániel (grafikus), Tihanyi Anna (fotóművész), Végh Júlia (festőművész).
A TBTM programsorozat egyik kiemelt programja a 2022-es Hybridart Camp alkotótábor volt. A kiállítás részeként bemutatkozik majd a táborban készült látványos fiktív hullám installáció is, amit a tábor lelkes alkotói és mentora Békési Ervin szobrászművész koncepciója alapján készítettek, a több mint 100 éves múltra visszatekintő helyi gyár, a Balaton Bútor nem használt faipari hulladékainak felhasználásával. “A hullám reflektál életünk hullámzására és kiszámíthatatlanságára, a globális válságra.” - fogalmazott Békési Ervin, a tábor mentora.
A tárlat december végéig ingyenesen látogatható a Balaton Plaza nyitvatartási idejében. További Tiszta Balaton, Tiszta Művészet programokért látogass el a https://www.hybridcycle.hu/tisztabalaton oldalra.