Ebben az évben a BalaTones - Impressions of nature hívószóra olyan művészek jelentkezését várták, akik a fenntarthatóság témakörének kiemelt üzeneteire reflektáltak vagy az alkotási folyamatukat jellemzi a újrafelhasználás. A Balaton és a Balaton-felvidék egyedi tájegysége különböző lokális környezeti, társadalmi, szociális gondolatokat vet fel, amelyek egyfajta mintaként nagyobb globális kérdésekkel is rezonálnak.
A három hetes elvonuláson a pályázatot elnyert alkotók megismerhették a tájat, megfigyelhették a fenntarthatóság és a környék legfontosabb üzeneteit és lehetőségük volt hangot adni a Balatonnak, a természetnek a művészet különféle eszköztárával. A művészek olyan aspektusokból mutathatják meg a Balaton-felvidéket, amelyek újszerű látásmódokat tükröznek. A cikksorozat a rezidencia program művészeit, az ott készült alkotásokat és azok mögött rejlő gondolatiságokat mutatja be a következő időszakban.
Selyebi Dániel (magyar, 1995-ben született) Budapesten élő és alkotó grafikusművész, a BalaTones rezidencia program első művésze. Műveihez leginkább egy adott előhely és az ott élő társulások megfigyeléséből és textúráiból merít ihletet. Rajzaiban a figuratív és nonfiguratív elemek keverednek ezzel kiemeli a természet erejét, lendületességét.
Dániel a vele készített interjúban elmesélte, hogy véleménye szerint “az ökoszisztéma önmegújító képessége hozhat egyfajta fenntarthatóságot”. Ezt az üzenetet szeretné megerősíteni a rezidancia alatt készült rajzaival is. Elmondása szerint a három hét segített neki kifelé és befelé figyelni egyaránt. Sok időt töltött sétával a térségben és ösztönző volt számára látni a folyamatos zizegést az avartól a fák lombjáig. Leginkább egy-egy érintetlen környezet sejtelmességét igyekezett visszaadni rajzain tűfilc segítségével, megkeresve azokat az arányokat, melyek nem vezetnek káoszhoz.
Tihanyi Anna (magyar, 1979-ben született) Lucie-díjas budapesti fotóművész, a BalaTones rezidenciaprogram második művésze. Munkásságára jellemző a megrendezettség, törekszik a filmszerű hatásokra, elgondolkodtató vizuális narratívákra. A rezidencia alatt is fontos volt számára a gyűjtés, és az apró részletek összeillesztése.
Anna kérdésünkre a Balatonról, az interjúban az alábbi választ adta: “Elsősorban valami eltűnt dolgot. Nosztalgikus képeim vannak róla, osztálykirándulások, gyerek- és tinikor, színesebb-szagosabb, és sokkal szelídebb, mint ma.”
Ezzel a nosztalgikus-melankólikus érzéssel fedezte fel a környéket újra. Rátalált a Káptalantóti piacra, ahol a régiségek között talált öt magyar vizitkártyát, amiket kollázs-szerűen párosított egy helyi ABC-ben vett magazinból kivágott fejekkel.
Az így készült kollázsokat fotózta középformátumú filmre és nagyítottam le. Végül az elkészült öt re-porté az újrahasznosítás, fenntarthatóság, a múltunkkal, örökségünkkel kapcsolatos kérdéseket feszegeti.
A rezidencia program alatt készült alkotásokat élőben is megtekinthetik az érdeklődők a Tiszta Balaton, tiszta művészet kiállításon a Balaton Plaza egy jelenleg üresen álló üzlethelyiségben, 2022. október 28. - december 30. között. Érdemes lesz már a megnyitón is részt venni, ahol sok újdonságot hallhatnak az érdeklődők az alkotásokról pénteken 11 órától.