A BalaTones - Impressions of nature című pályázatra olyan alkotók jelentkeztek, akik kihívást és feltöltődési lehetőséget láttak egy három hetes balatoni elvonulásban és akik szívesen alkottak a fenntarthatóság témakörében, a varázslatos Balaton-felvidék környezetéből inspirálódva. A program “főhadiszállása” Köveskál, ahol a térségből merített inspiráció kerül fókuszba, legyen az akár egy jellegzetes tájegység, lokális környezeti kérdés, szociológiai, társadalmi mintázat, helyi természetes vagy mesterséges érték. Cikkünk röviden összefoglalja László Kiss Dezső, festőművész továbbá Kiss Zsuzsanna, fotóművész tapasztalatait és a Köveskálon készült munkáik koncepcióját.
László Kiss Dezső (magyar, 1953-ben született) Budapesten élő és alkotó képzőművész, a BalaTones rezidenciaprogram harmadik művésze. Dezső a fenntarthatóság és a környezetvédelem kérdésekről kritikusan vélekedik: hisz is benne meg nem is. Hiszi, hogy megvalósítható lenne, de a döntéshozók inkább a gazdasági szereplők profit iránti igényei szerint döntenek, és nem a közös, azaz a globális szempontok szerint.
A rezidencián készült alkotásai a téma iránti kettős érzéseit dolgozzák fel: míg az igazi változáshoz a globális szempontoknak kellene uralkodónak lennie, addig jelenleg sok esetben a gazdasági igények győznek a fenntarthatóság kárára a művész szerint.
Kiss Zsuzsanna (magyar, 1991-ben született) Budapesten élő és alkotó fotóművész. Az elsősorban 80-as, 90-es évekből inspirálódó művész szeretettel kísérletezik analóg kamerákkal, akár lejárt filmekkel. A divat iránti szeretete sokszor megjelenik művészetében, a téma a Balaton-felvidéken töltött ideje alatt készülő alkotásaiban is központi szerepet kapott. A rezidenciaprogramon készült fotó sorozatával a művész a használtruha piacot szeretné népszerűsíteni. A program alatt Tapolcán, Devecseren és Veszprémben is felkeresett több üzletet és bolhapiacot, ahol végül igazán különleges darabokra akadt!
Divatkedvelő emberként nagyon károsnak gondolja a fast fashion marketing módszereit, ami arra ösztönzi a vásárlókat, hogy folyamatosan új ruhákat vegyenek. A ruhák előállításával hatalmas méretű környezetszennyezést okoznak az ezzel foglalkozó cégek. Képein a “ruhahegyek” erre a túlzott gyártásra és fogyasztásra hívják fel a figyelmet.
A rezidenciaprogramon készült alkotások elsőként a Tiszta Balaton, tiszta művészet kiállításon debütálnak a veszprémi Balaton Plázában. Az elkészült festmények, fotók és a fenntarthatóság üzenetét közvetítő vizuális alkotások izgalmas látványosságként várják a bevásárlóközpont látogatóit október 28. és december 30. között.
Megnyitó: október 28. péntek, 11 óra
A kiállítás megtekintése ingyenes.