A rezidenciaprogram céla, hogy a művészek ismerjék meg a tájat, hallják meg a fenntarthatóság és a környék legfontosabb üzeneteit és adjanak hangot a Balatonnak, a természetnek a művészet sokszínű eszköztárával. Cikksorozatunk ezeket az üzeneteket és a mögöttük álló alkotókat kívánja bemutatni.
Végh Júlia (magyar, 1990-ben született) Budapesten élő és alkotó festőművész, a BalaTones rezidenciaprogram ötödik művésze. Júlia kortárs képzőművész legfőképpen a látványos, figuratív festményeiről ismert, amelyek magabiztosan veszik górcső alá a kortárs kultúrát, társadalmat és a mindennapi környezetet.
A rezidencia alatt kollázsolt papír alapú kisméretű képeket készített, melyeken néhol újrahasznosított textíliák és divat magazinokból kivágott elemek is megjelennek. A hat darabos sorozat lírai témájú, álmaiból inspirált, melyek az absztrakt festészet határát súrolják, a vastag festékrétegek pasztózus használata és a harmónikus színhasználata által. Légies növényi motívumok egy belső lelkiállapot kivetülése, aminek a valós üzenete, hogy az ember visszataláljon a természethez.
Kusovszky Bea (magyar, 1986-ban született) Budapesten élő és alkotó festőművész, a BalaTones rezidenciaprogram hatodik művésze. Az utóbbi években inkább a nonfiguratív festészetben bontakozott ki. A korábbi munkáinál már megjelentek a raszterpontos felületek. Ezek egymásra helyezve egy vibráló, végtelenség érzetet adnak, ezzel új kapukat nyitott meg a művészetében. Mind képileg, mint fizikailag újra felhasználja, vagy beépíti az alkotásokba azokat az anyagokat, amik alapvetően sablonként szolgálnak.
Bea a HybridCycle-nek adott interjúban elmesélte, hogy nagyon inspiráló volt a környezet, annyira, hogy már a megérkezéskor eltervezte, hogy a körülötte lévő színekből indul majd ki. Minden munkájához felhasznál valami olyan anyagot, ami ipari technológiák mellékterméke, de számomra mégis fontos alapanyag.
Hata Péter magyar, veszprémi születésű, jelenleg Budapeten élő és alkotó képzőművész, a BalaTones rezidenciaprogram hetedik művésze. Legismertebb a kollázsszerkezetű, színes, figuratív olajfestményeiről, ahol különféle stíluselemeket ötvöz különböző szubkulturális jelenségekkel.
Péter külön kiemelte, hogy az alkotási idők közötti szüneteket, amikor sokat kirándultak a közelben és meglátogatták a helyi nevezetességeket. A jóízű beszélgetések mellett szép estéket töltöttek el a többi művésszel. A fenntarthatóság évek óta lényeges szempont számára, mert professzionális ipari anyagokkal tud dolgozni. Előfordul, hogy nyomda vagy design stúdió biztosít számára olyan maradék anyagokat amiket műtárgyak formájában tudnak tovább élni, amivel cégek ökológiai lábnyomát is tudja redukálni.
A HybridCycle a rezidenciaprogramon készült alkotásokat a Tiszta Balaton, tiszta művészet kiállításon mutatja be elsőként a veszprémi Balaton Plázában október 28. és december 30. között.