A Nébih adatai szerint Magyarországon átlagosan 65 kg élelmiszerhulladékot termelünk egy évben fejenként, amelynek a fele elkerülhető lenne. Az ünnepek idején, az ízletes ételektől és italoktól roskadozó asztalokról még több élelmiszerhulladék kerül a szemetesbe.
Hogyan tudjuk elkerülni a túlfogyasztást és a pazarlást az ünnepi forgatagban? Hogyan csökkentsük a vásárlási lázunkat a ránk zúduló marketing kampányok ellenére? Hogyan tudunk új életet adni egy kidobásra ítélt tárgynak?
3 tipp a tudatos ünnepi vacsorához
- Tervezzük meg előre a menüt! Számoljunk a létszámmal és a szükséges hozzávalók mennyiségével potosabban, akár a korábbi évek tapasztalatai szerint! Az előre kitalált adagokat vásároljuk meg hulladékmentes boltban és vigyünk annyi üveget, zsákot amennyire szükségünk van.
- A maradékból lehet ajándék! Ha mégis több étel készül, csomagolhatunk a vendégeknek is.
- A megmaradt ételekből kreativitással új fogások is készülhetnek. Az ünnepek előtt érdemes átlapozni a maradékmentéssel foglalkozó receptfüzeteket.
A karácsony közeledtével gyakran akkor is költünk, ha nem is akarunk. Az ajándékok beszerzésére buzdító marketing kampányok már hónapokkal az ünnepek előtt indulnak és a kisebb-nagyobb meglepetések beszerzése vásárlási lázhoz vezetnek.
3 tipp a tudatos ajándékozáshoz
- Figyelj egész évben! A tudatos ajándékvásárlásnál jó tipp lehet, ha már előzetesen felmérjük, hogy mire is lehet szüksége családtagjainknak, barátainknak, így elkerülhetjük a felesleges tárgyak halmozását.
- Vegyél hazait! Érdemes szétnézni a magyar márkák, kisvállalkozók kínálatában, ahol sok kreatív, szép apróságot találhatunk. A termékek vásárlásával pedig támogathatunk egy hazai alkotót.
- Csináld magad vagy legyen közös élmény! Az újrahasznosítás menő, az újrafelhasznált pedig sokszor jobb mint a vadonatúj. Nem beszélve arról, ha még egy közös élményt is ajándékozhatunk.
Kiégett villanykörte, üres borospohár, elszakadt tollaslabda? Nem is gondolnánk, de egy-egy kidobásra ítélt tárgyat könnyedén formálhatunk karácsonyi dekorációvá, ami kicsiknek és nagyoknak egyaránt szórakoztató program lehet.
3 tipp kézműves karácsonyi díszek elkészítéséhez
1. Villanykörte mikulás
Kiégett villanykörtéknek könnyűszerrel adhatsz új jelentést. Fess rá tetszés szerint mikulást, angyalkát, rénszarvast, jegesmedvét és már akaszthatjuk is a fára. Rögzítéshez használj cérnát, szalagot, zsinórt.
2. Borosüveg festés
Mielőtt az üveg szelektívbe vinnéd a üvegeket, a téli hónapokra könnyedén karácsonyi dísszé alakíthatod őket. Az üvegek festéséhez használj természetes alapú festékeket, dekoráláshoz pedig vattát, gombokat, parafadugót.
3. Tollaslabda Angyalka
A gyerekeknek kifejezetten érdekes kézműves program lehet a kidobásra ítélt, elszakadt tollaslabdák újraformálása angyallá. A angyalszárnyak kivágásához türelmet, pontosságot gyakorolhatnak játékos módon.
Tudatos karácsonyi készülődéssel Vár a Manófaktúra!
December 18-án egy igazi “zöld karácsonyi” program várja az ünnepre készülődő családokat Veszprémben, a Hangvillában. A Manófaktúrában kicsik és nagyok ismerkedhetnek meg a környezettudatos dekoráció és ajándék készítés fortélyaival. A kreatív kézműves foglalkozásokon és zenés programokon megtanulhatják a gyerekek, hogyan is lehet okos ötletekkel a hulladékból ajándék.
Hamarosan további részletek a Manófaktúra programokról a HybridCycle közösségi oldalain.