Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Csendéletek a nanovilágból

2023. február 15. 22:39
Elektronmikroszkóppal készült fotókból nyílt kiállítás a Pannon Egyetem aulájában. A képek elsősorban a tudományos értékük miatt érdekesek, de a tárlat összeállításakor az esztétikum is fontos szerepet játszott.

A kiállítást dr. Vonderviszt Ferenc, a Pannon Egyetem professzora nyitotta meg kedd délután. Mint mondta, az elektronmikroszkópok segítségével olyan világba nyerünk bepillantást, amellyel a hétköznapokban nincs kapcsolatunk. Az egyszerű, fénnyel működő mikroszkópok számára korlátokat szab a fizika, ezekkel csak a fény hullámhosszával összevethető méretű, néhány száz nanométeres tárgyakat és élőlényeket lehet megfigyelni. A professzor példaként megjegyezte, hogy egy covid vírust már nem tudunk ilyen hagyományos mikroszkóppal górcső alá venni, mert annyira parányi. 

Turmalin ásvány atomi felbontású felvétele. Készítette: Pekker PéterTurmalin ásvány atomi felbontású felvétele. Készítette: Pekker Péter

Ha ennyire pici dolgokat szeretnénk szemügyre venni, akkor a fénynél jóval kisebb hullámhosszú sugárzásra van szükség. Ezt nyújtják nekünk az elektronok, amelyek létezéséről ugyan régóta tudott az emberiség, de korábban kizárólag részecskeként gondoltunk rájuk, és csak Louis de Broglie 1924-ben publikált elmélete révén derült ki, hogy hullámként is viselkednek. 

Gránát ásvány elektrondiffrakciós felvétele. Készítette: Pekker Péter.Gránát ásvány elektrondiffrakciós felvétele. Készítette: Pekker Péter.

Az elektronhullámok felhasználásával sokkal nagyobb felbontásban, precízebben lehet feltérképezni az anyagok tulajdonságait. A mai modern elektronmikroszkópok már milliószoros nagyításra is képesek – ilyen berendezést találhatunk a Pannon Egyetem NANOLAB-jában is, amit 2018-ban mintegy egymilliárdos összköltségvetésű projekt révén szereztek be. Az egyetemen dr. Pósfai Mihály professzor vezetésével alakult egy kutatócsoport, ami szép eredményeket ért el, már több mint harminc tudományos publikációt produkált és ipari megrendelésekre is dolgozik.

Ikerhatár balatoni vándorkagyló héját alkotó aragonit ásványban. Készítette: Pekker PéterIkerhatár balatoni vándorkagyló héját alkotó aragonit ásványban. Készítette: Pekker Péter

Pósfai maga is megszólalt a kiállítás megnyitóján. Mint mondta, a mikroszkóp lencséje alatt elénk tárulnak a természetben rejlő szimmetriák, amik nem egyszer egy absztrakt tárlat munkáit juttathatják eszünkbe. A professzor szerint már a képek elkészítése is művészet: egy elektronmikroszkóp nem úgy működik, mint a mobiltelefonok gombnyomásra tökéletes fotót készítő kamerái, az eszköz használata nagy hozzáértést igényel. 

A PE NANOLAB képeiből nyílt kiállítást az egyetem aulájában lehet megtekinteni. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Újabb mérnöki sikerek a Pannon Egyetemen közélet Újabb mérnöki sikerek a Pannon Egyetemen A Pannon Egyetem a mérnöki tudományok terén 2022 óta folyamatosan tartja biztos helyezését az egyre dinamikusabban növekvő ranglistán – derült ki a felsőoktatási intézmények egyik legnevesebb rangsora, a Times Higher Education (THE) legfrissebb jelentéséből. ma 10:35 BIDF: Veszprémben ismét átélhetjük a valóságot kultúra BIDF: Veszprémben ismét átélhetjük a valóságot A magyar társadalom sok ezer forrásból származó adományának köszönhetően január 25-én Budapesten kívül 11 városban indul a 11. BIDF, az ország legnépszerűbb nemzetközi filmfesztiválja. 2025. január 22. 11:45 Nyílt nap a Pannon Egyetemen Nyílt nap a Pannon Egyetemen Január 17-én, pénteken került sor a Pannon Egyetem második nyílt napjára, melynek célja, hogy segítséget nyújtson a felsőoktatásba jelentkezőknek és minden érdeklődőnek a felvételi eljárásban való eligazodásban. A rendezvény során az egyetem vezetői és oktatói bemutatták az intézmény programjait, a legfontosabb tudnivalókat és a legújabb trendeket, amelyek segíthetik a diákokat a döntésük meghozatalában. 2025. január 18. 8:49 Digitális zónát nyitott a Pannon Egyetemen az MBH Bank közélet Digitális zónát nyitott a Pannon Egyetemen az MBH Bank Az MBH Bank újabb innovatív lépéssel erősíti digitális jelenlétét: megnyitotta nyolcadik Digitális Zónáját a veszprémi Pannon Egyetem területén. Az új kioszk kifejezetten a fiatal generáció számára készült, lehetővé téve számlanyitást és egyéb banki ügyintézést személyes ügyfélszolgálat nélkül. Az MBH célja, hogy modern, kényelmes és fenntartható megoldásokkal segítse ügyfeleit. 2025. január 16. 15:33

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.