Kék áfonya, a kiváló antioxidáns forrás
A kék áfonya csodás színe a polifenolokból származik, magas az antocianin tartalma. Az antocianinek antioxidáns hatóanyagok, melyek a káros szabadgyökök hatásától védik a szívet, csökkentik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját, csökkenti a rákos megbetegedések kockázatát. Segít a húgyúti fertőzések esetén, javítja a memóriát. Képes megállítani sejtszinten a szervezet oxidációs folyamatait, így lassítja az öregedési folyamatokat. Alacsony kalóriatartalmú, mégis rengeteg tápanyagot tartalmaz. 150 gramm gyümölcsben 84 kalória található 15 gramm szénhidrát, 5 gramm rost és közel 85%-a víz. Az áfonya szezon július legvégétől kezdődik és szeptember elejéig tart, de télen és tavasszal mirelit formában is fogyasztható. Készülhet belőle házi gyümölcsjoghurt, cukor mentes lekvár vagy akár smoothie is.
Gyömbér, az immunrendszer és az izületek támogatója
A gyömbérben vírus- és baktériumellenes hatóanyagok is találhatóak, így támogatja az immunrendszerünk működését. Hatékonyan csökkenti ízületi fájdalmakat gyulladásokat is. Kávé helyett érdemes a reggelt gyömbér forrázattal indítani. Reszeljünk le egy kis darab gyömbért, forrázzuk le 2 deci vízzel, hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le, és az elkészült italt kortyolgassuk el.
Brazil dió a pajzsmirigy egészségéért
A brazil dió vagy más néven paradió kiváló E vitamin és szelénforrás. Utóbbinak nagy jelentősége van a pajzsmirigy hormon képzésben, aktív T3 előállításában és felhasználásában. Naponta 3-4 szem mindenkinek javasolt 50 év felett.
Cottage cheese, a kiváló fehérje és kálcium forrás
A csontritkulás 50 év felett egymillió magyart érint és főként a hölgyek körében gyakori. A cottage cheese magas fehérje és kálcium tartalma segít a csontritkulás megelőzésében és könnyen hasznosuló fehérjeforrást biztosít a szervezet számára. Sószegény, zsírszegény, így magas vérnyomással küzdők is bátran fogyaszthatják. Ízesíthetjük különböző zöldfűszerekkel, reggelire, vacsorára kiváló.
Extra szűz olívaolaj a szív és érrendszer védelmére
A hidegen sajtolt olívaolaj készítése során az olajbogyót péppé zúzzák, majd mechanikus prés segítségével kisajtolják belőle az olajat. Egyszeresen telítetlen, omega 9 típusú zsírsavtartalma, valamint értékes antioxidáns hatóanyagai hozzájárulhatnal a gyulladások csökkentéséhez. A szívbetegség a vezető halálokok közé tartozik mind a nők, mind pedig a férfiak körében. A magas telített zsírsavtartalmú ételek (állati eredetű zsiradékok) hidegen sajtolt olívaolajjal történő helyettesítése segíthet csökkenteni a magas LDL koleszterinszintet és a vérnyomást. Érdemes kerülni a magas hőfokra hevítését, inkább pesztókba, salátákra csorgatva javasolt fogyasztani.
Külsőleg alkalmazva a száraz bőr és haj ápolására alkalmas. Hajmosás előtt az olajat a hajvégekre dörzsöljük és 15-20 percig hagyjuk hatni, majd a szokásos módon hajat mosunk.
Zabpehely a bélflóra egészségéért
A zab nagy mennyiségben tartalmazza a béta glükán nevű vízoldékony rostot, mely prebiotikus hatású, azaz a jótékony bélflórát támogatja. Szelektíven elősegíti a számunkra kedvező hatású Lactobacillusok és a Bifidobaktériumok szaporodását és a rövid láncú zsírsavak termelését is. Utóbbiak a bélhámsejteket táplálják. 100 gramm zabpehely 10,6 gramm rostot tartalmaz. A pozitív, bélflóra regeneráló hatás eléréséhez naponta összesen 30-40 gramm rost elfogyasztása javasolt. Készülhet zabból házi granola, melynek rosttartalmát a hozzá kevert lenmag őrleménnyel és friss szezonális gyümölcsökkel is fokozhatjuk.
Lenmag őrlemény, a természetes koleszterin csökkentő
Egy evőkanálnyi lenmag őrlemény körülbelül 3 gramm rostot tartalmaz, mely hatékonyan csökkenti az éhségérzetet. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy az elfogyasztást követően béta-glükán típusú vízoldékony rosttartalma “kocsonyásodik”, megduzzad. A béta-glükán típusú rostok az epesav felszívódását csökkentik, így növelik az epe oldékonyságát. A bevitt zsiradékok egy része nem szívódik fel teljesen, így csökkentik a triglicerid és koleszterin szintet. Ebből következik az őrölt lenmag szív és érrendszeri betegségeket megelőző hatása is.
A szerző, Nyikos Ráhel dietetikus a tudatosdieta.hu alapító-szerkesztője.