Valójában a könyvtár épületének egy olyan műszaki problémája indította el a Zug gondolatát, ami már hosszú évek óta jelen volt az intézményben, és sokáig úgy látszott, hogy megmarad a tervek szintjén. Az épület földszinti részén, közvetlenül az Iskola utca alatti területen a falak oly mértékben vizesedtek, hogy alkalmatlanná tették a könyvtár egy egész szárnyának hasznosítását, csupán raktárként tudták használni az ott dolgozók. Pedig maga az épületrész ennél sokkal többet hordozott magában. A boltíves falak leginkább egy középkori lovagterem stílusát tükrözték vissza, de ezt eddig csak a könyvtár raktáros kollégái ismerhették.
Egészen mostanáig, ugyanis az EKF közel 300 millió forintos támogatásának köszönhetően fél éve megnyílt a lehetőség, hogy a könyvtár felújítsa és átalakítsa, ezzel együtt új funkciót találjon a „lovagtermének”.
Amikor kiderült, hogy zöld utat kapott az intézmény a beruházáshoz, több lehetőség is adódott. Erről már Baranyai Tamás, a könyvtár igazgatója beszélt szerda délután a Zug megnyitóján. Ő elmondta, hogy klubkoncerteknek való helyszín is felmerült az ötletek között, de a kornak megfelelő játékterem, vagy éppen digitális eszközökre építő közösségi tér koncepciója is eléjük került, végül leginkább ezek ötvözete lett a végeredmény. Egyedül az volt biztos, hogy amit csinálnak, azzal a fiatalokat szeretnék megszólítani, bevonzani őket a könyvtár épületébe, ezzel pedig nem titkolt céllal közelebb hozni őket az olvasáshoz is.
Hogy aztán pontosan hosszú távon mi fog történni itt és milyen programok kapcsolódnak majd a Zughoz, azt a könyvtárigazgató nyitva hagyta, pontosabban rábízta a megnyitón is jelenlévő tizenéves korosztályra.
Annyi biztos, hogy a következő fél évben egy többalkalmas anime worshopot szerveznek, ahol a műfaj jeles képviselői mutatják be ennek történetét és az anime-készítés kulisszáit. De ősztől képregényekkel is foglalkoznak majd hasonló megközelítéssel, valamint a hip-hop zenei stílus kedvelőit is várják, amikor ugyancsak a műfaj elismert alakjai vezetik be az érdeklődőket a dalszövegírás rejtelmeibe.
Mindegyik esetében adott a lehetőség, hogy akár az animék, akár a képregények, vagy a művészlélekkel rendelkező fiatalok klubbokba tömörüljenek és továbbvigyék a worshopokon elsajátított tudást, immáron önszervező módon, húzta alá Baranyai Tamás.
A Zug szolgáltatásai itt viszont még nem értek véget, ugyanis építettek egy podcast stúdiót is, amit bárki kibérelhet a könyvtártól, valamint közösségi irodaként is használható lesz, ha szabadúszók számára olyan hely kell, ahol napközben nyugodtan, szélessávú internetelérés biztosításával szeretnének dolgozni.
A Zugon kívül a projekt érintette még a szomszédos gyerekkönyvtár részlegét is. Sőt, e két könyvtári egység között lehetővé tették az átjárást, valamint itt is megoldották a vizesedés problémáját, ami ugyanúgy jelen volt.
A könyvtárigazgató köszöntőjében felsorolta azokat is, akik valamilyen módon segítettek a Zug létrehozásában. Kiemelte Navracsics Tibort, akinek elsőként mesélt a terveiről, de a felsorolásban ott volt még az önkormányzat, Ovádi Péter országgyűlési képviselő, a Veszprém 2030 Kft. mint a projekt műszaki menedzsere, a VeszprémBer mint kivitelező és természetesen a VEB 2023 Zrt. is, akik a forrást biztosították.
A város részéről Halmay Gábor önkormányzati képviselő köszöntötte a megnyitón összegyűlteket. Ő gratulált a beruházáshoz, aminek kapcsán kiemelte: a Zuggal sokat javult a fiatalok hozzáférése a kultúrához a városban, miközben lett egy saját közösségi helyük, ami minden szempontból az ő igényeik szerint készült el. Ezen kívül kitért a könyvtár digitalizációs fejlesztéseire is, többek közt a pár héttel ezelőtt átadott biblioboxra, ami segít a kultúra érvényesülésében a 21. században is.
A megnyitó hivatalos része után két olyan húzónév is színpadra állt a múzeum és az Íródeák kávézó közti téren, akik szintén a tizenéves korosztályt szólították meg. Varga Vencel TikTok influencer tartott előadást, valamint Vajda Fanni fiatal énekesnő lépett fel.