A művészetnek van egy érdekes ága, amitől ugyan sokan idegenkednek, mégis egyre nagyobb teret hódít. Megfelelő kezekben pedig igazi közönségszórakoztató remekművek születhetnek. Ez a digitális művészet, ami egészen az 1960-as évekig nyúlik vissza, de csak a jelen korban került a mainstream érdeklődés középpontjába, főleg a mesterséges intelligencia térhódításával.
Veszprém legújabb kulturális projektje erre épül. A Fixir névre keresztelt digitális kiállítótér és labor ugyanis a high-tech technológia minden fontosabb vívmányát felsorakoztatja azzal a csavarral, hogy mindezt a művészeteknek szenteli.
A Foton mellett – amiről ebben a cikkünkben írtunk részletesen – ugyanis felépült egy speciális, interaktív élményre alapozó kiállítótér, valamint egy olyan labor, ami alkalmas lesz tréningek, workshopok megtartására is.
Ez, hogy Veszprém művészeti világa a digitalizáció felé is nyisson már 2005-ben felmerült a Művészetek Házában, az akkori igazgató, Hegyeshalmi László Áfrány Gábor és Németh Orsolya kollégáival együtt fogalmazták meg terveiket, amik sokáig megmaradtak ezen a szinten. Az eltelt idő alatt aztán a technológia is fejlődött, végül az EKF-nek köszönhetően megjött a lehetőség is, hogy újragondolva, de alapjaiban ugyanazt a tervet, amit 2005-ben kitaláltak megvalósítsák.
Így jött létre a Fixir, aminek ünnepélyes megnyitóját szombat este tartották a Vár utca 17. szám alatti új kulturális központban.
A megjelent vendégeket elsőként Grászli Bernadett, a Művészetek Háza igazgatója köszöntötte, ő külön kiemelte az ötletgazdákat is, valamint hozzátette, hogy mindezt a Művészetek Háza 30. születésnapján, 2023-ban sikerült megvalósítani, ami egy hatalmas ajándék a kulturális intézménynek.
A köszöntők sorát Porga Gyula polgármester folytatta, ő egy Ottlik Géza idézettel készült, miszerint a világot nem csak megismerni kell, hanem hozzátenni valamit. Az EKF infrastrukturális fejlesztései, amivel a régi, használaton kívüli épületeket újítják fel, az ottliki gondolat első részét teljesíti, de az olyan beruházásokkal válik teljessé, mint amilyen Fixir is, ami szintén egy több száz éves épületben, a Fotonnal együtt kapott helyet.
A helyszín egyébként sokáig kérdéses volt, végül a legjobbat sikerült megtalálni neki a Várban. Erről már Mike Friderika, az EKF programfejlesztési igazgatója beszélt a megnyitón. Ő külön kitért a Fixir médiaműhely funkciójára is, ahol számos szoftverrel és modern technológiával lehet majd megismerkednie művészeknek. A számítógépes programok mellett 3D-nyomtató és VR-szemüveg is van a központban.
Mike Friderika arra is kitért, ezt az edukációs vonalat szeretnék majd nemzetközivé tenni, tehát a magyar művészek mellett külföldieket is várnak majd Veszprémbe, direkt a Fixirbe.
A megnyitón szakmai oldalról Orosz Márton, művészettörténész, a Vasarely Múzeum igazgatója szólt a megjelentekhez. Ő beszédében kitért arra is, hogy a mesterséges intelligenciától sokan tartanak, holott, ha jó kezekben van, akkor számos lehetőséget rejt magában, ezt lehet „adatművészetnek” is nevezni. Maga a digitális művészet pedig már az informatika megjelenése óta jelen van, ami az 1960-as évekre tehető, azóta pedig a művészettörténet részévé vált.
A megnyitó után mindenkinek lehetősége volt megtekintenie a médialabort, valamint mellette a Fixir kiállítóterét is, ahol elsőként az NXY / a kiégő izzók és Andristyák Marcell kiállítását lehetett nem csak megtekinteni, hanem interaktív módon élvezni, ahogy folyamatosan átalakult a látványvilág a látogató körül. Mindeközben az udvaron emelvén az esemény hangulatát DJ Mesteházy (Syrup) zenélt.
A Művészetek Háza és a Fixir legközelebb a jövő hétvégén, a Múzeumok Éjszakáján készül újabb nagy dobásra, ekkor a most bemutatott kiállítás és rendezvénytér is ugyanúgy látogatható lesz.