A Szakipark megvalósítása nem is látványosságában, sokkal inkább a helyi gazdaságban betöltött szerepe miatt volt fontos a városvezetésnek. Még 2016-ban kötötte meg Porga Gyula polgármester Orbán Viktor miniszterelnökkel azt a megállapodást, ami biztosította a forrást arra, hogy a Házgyári út mellett felépülhessen egy hangárszerű épület, aminek a falain belül aztán számos ipari és oktatási tevékenység is helyet kapott.
A projekt arra a gazdasági kihívásra igyekezett választ adni, ami elsősorban a szakképzett munkaerő alacsony számában nyilvánult meg, főleg a CNC-technológia területén. Ezzel a problémával küzdött több veszprémi és környékbeli cég is, ami kihatással volt a gazdasági termelésükre is. Tehát humánerő kapacitás hiánya miatt nem tudtak olyan ütemben fejlődni, amire egyébként képesek lettek volna.
A Házgyári úton ezért egy olyan központ indult el tavaly nyáron, amelyben a legmodernebb CNC-gépeket és a hozzájuk kapcsolódó szoftvereket gyűjtötték össze. Ezek egyszerre szolgálják a bevételszerzést, azaz piaci alapon gyártanak alkatrészeket, mellette pedig gyakorlati képzőhelyként ide érkeznek a környék iskoláiból a 16 év körüli fiatalok, hogy az elméleti tudásukat ne egy leharcolt, elavult technológiának számító gépen váltsák gyakorlati tapasztaltra, hanem az iparág legmodernebb és legkeresettebb eszközein.
„Tavaly 38 diák végzett a Szakiparkban, de ami a számoknál is többet elmond az itteni képzés eredményességéről az az, hogy közülük többen országos versenyen is kiválóan szerepeltek, sőt, volt, amit meg is nyertek” – mesélte Sasvári Tamás, a Szakipark ügyvezetője, amikor meglátogattuk az épületben.
Szeptemberben, amikor folytatódik az iskola ismét fogadnak majd osztályokat, akkor 45-50 főre számítanak, de a nyáron a nyári gyakorlatok időszakában is rendszeresen jönnek veszprémi diákok a központba.
A Szakipark tehát első évében már hozta azokat a számokat, amelyekkel kezdetben kalkuláltak és még a megemelkedett energiaárak ellenére is sikerült úgy menedzselni a parkot, hogy az ne legyen veszteséges.
Mindezek az elmúlt egy év számai, viszont a Szakipark végleges profilja még mindig nem alakult ki. Sőt, valószínűleg soha nem is fog véglegesen, ennek pedig egyszerű oka van. Sasvári Tamás elárulta, hogy folyamatosan egyeztetnek a környékbeli nagyobb ipari vállalatokkal és monitorozzák az ő igényeiket, miszerint, hogy milyen szakképzettségű kollégákra van szükségük elsősorban. A Szakiparkban pedig ehhez igazítják a képzéseiket. Most például körvonalazódik egy robot-programozási képzés, amit a környéken csak a Szakipark tud majd ilyen magas minőségben kínálni.