Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Nem a mesterséges intelligencia fogja elvenni a munkád, hanem a fiatalok, akik tudják használni

2023. augusztus 13. 16:00 // Forrás: Címlapfotó: Nguyen Dang Hoang Nhu / Unsplash
A fiatalokat nem akasztja ki az AI, mert ők már egy digitális világban nőttek fel. Tőlük nem vesz el semmit, inkább lehetőséget ad nekik.

Az elmúlt évben forró témává vált a mesterséges intelligencia. Ahogy a ChatGPT az átlagember számára is hozzáférhetővé és nyilvánvalóvá tette az évtizedes AI-fejlesztések eredményeit, sokan ráébredtek, hogy a technológia már a spájzban van, és jó eséllyel hamarosan megváltoztatja a világot. Egyetemi oktatók fejezték ki aggodalmukat amiatt, hogy az algoritmusok már-már képesek megírni a hallgatók beadandóit, és bizony felhangosodtak azok a félelmek is, hogy a robotok majd elveszik a munkánkat. (Arról nem is beszélve, hogy majd elpusztítják az emberiséget, de egyelőre úgy tűnik, ezt mi magunk is meg tudjuk oldani, a gépek segítsége nélkül.)

Vannak azonban, akik számára a munkaerőpiacon nem hátrányt, hanem előnyt jelenthet a mesterséges intelligencia forradalma. Ők a Z-generáció. Azok a fiatalok, akiknek a középiskolai vagy egyetemi tanulmányaikat súlyosan érintette a covid, a lezárások miatt sok fejlődési lehetőségtől, tapasztalattól, gyakornoki lehetőségektől estek el. Ezt azonban ellensúlyozhatja az a képességük, hogy ők még gyorsan tanulnak – az AI kezelése pedig számukra csak egy a sok képesség közül. Láttunk már erre példát. 

Illusztráció: Annie Spratt / UnsplashIllusztráció: Annie Spratt / Unsplash

Amikor az internet elterjedt, sokan digitális analfabéták maradtak. Ma már a legtöbb munkakörben elképzelhetetlen, hogy valaki még egy ímélt sem tud megírni, az internet-korszak berobbanásakor viszont a többség ilyen volt, ijesztőnek hatott a gondolat, hogy elszakadjunk a papír alapú világtól, és akkor is a fiatalok voltak azok, akiknek ez nem jelentett problémát. Ma ugyanez a helyzet a mesterséges intelligenciával. A fiatalok eszközként tudják használni, és végső soron nekik lesz igazuk: könnyen lehet, hogy tíz-tizenöt év múlva már azokra tekintünk őskövületként, akik nem tudnak hatékony promptokat adni az AI-nak. 

“A fiatalok nem kérdőjelezik meg a technológiát, egyszerűen csak lehetőséget látnak benne, hogy hatékonyabbá tegyék a munkafolyamatokat. Mivel az AI mindenkinek új, a pályakezdő fiatalok egyenlő esélyekkel indulnak ezen a területen a tapasztaltabb kollégákkal. (…) Az előrelátó cégeknek lehetőségük van arra, hogy tanuljanak a fiataloktól, hogyan lehet hatékonyabbá válni a technológia segítségével” – nyilatkozta a BBC-nek Stephanie Forrest, egy londoni stratégiai kommunikációs konzultációs cég alapítója. 

Különösen hasznos lehet ez a készség azokban az iparágakban, ahol gyorsan tudják alkalmazni a mesterséges intelligencia megoldásokat: a tech vagy a pénzügyi szektorban, a marketingben vagy a gyártásban. A BBC által megkérdezett szakemberek ugyanakkor azt is megjegyzik: hiába fejlődik a technológia észveszejtő gyorsasággal, a legtöbb cégnek évekbe telik majd, mire alkalmazkodik ehhez és megtalálja az AI helyét a működésében. 

Mindenesetre arra lehet számítani, hogy az AI elterjedése feleslegessé tesz egyes munkaköröket, ugyanakkor a korábbi technológiai váltásokhoz hasonlóan új munkaköröket is teremt majd. Ahogy  a gőzgépekre épülő első gyártósorok elvették a kézművesek munkáját, de létrehozták a gépészettel foglalkozó szakmákat, ahogy az elektromosság elvette az utcai lámpásgyújtók munkáját, de megteremtette az energetikai szektort. A mesterséges intelligencia nem mindenható, szükség lesz szakemberekre, akik hatékonyak tudják majd használni.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Köszi szépen, ChatGPT! közélet Köszi szépen, ChatGPT! Van egy furcsa szokásom: teljesen tudatosan igyekszem emberségesen bánni a mesterséges intelligenciával.  2024. november 24. 21:19 Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Music Hungary Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Mi a helyzet a mesterséges intelligenciával generált zenével? Kinek van joga ilyent készíteni, és mihez kezdenek a zenei streaming oldalak a rájuk ömlő szeméttel? Erről beszélgettek a Music Hungary egyik keddi paneljén. 2024. november 22. 21:11 Nemcsak kockázat, lehetőség is lehet a médiahasználat a gyerekek fejlődésében Pannon Egyetem Nemcsak kockázat, lehetőség is lehet a médiahasználat a gyerekek fejlődésében A digitális eszközök és az online tér általában úgy jelennek meg a közvélekedésben, mint a gyerekek fejlődését fenyegető tényezők, pedig több módszert is ismer már a pedagógia, amikor ezeket a kompetenciafejlesztésben is sikeresen lehet alkalmazni. A Nemzeti Média- És Hírközlési Hatóság (NMHH) a Pannon Egyetemmel közösen szervezett konferenciát, ahol elsősorban ezeket a módszereket mutatták be, de kiderült az is, hogy egy egyszerű család életét hogyan teheti harmonikusabbá, ha tudatosan használják a mesterséges intelligencián alapuló eszközöket és alkalmazásokat. 2024. november 13. 21:06 A mesterséges intelligencia elhozhat egy szép jövőt, de csak, ha kellő módon koordináljuk! mesterséges intelligencia A mesterséges intelligencia elhozhat egy szép jövőt, de csak, ha kellő módon koordináljuk! Co-evolúció, szingularitás, transzhumanizmus… csak néhány olyan fogalom, amik mostanra már kijutottak a tudományos értekezletek falain túlra is, és egyre többször megjelennek a közbeszédben, ha éppen a mesterséges intelligencia térhódítására terelődik a szó. Az Élő könyvtár előadás-sorozat keretében dr. Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora segített eltájékozódni ebben a világban, előadásának pedig az egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy félni nem kell, de a szemünket rajta kell tartani, hogy milyen irányba fejlődik a mesterséges intelligencia. 2024. október 15. 11:59

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.