Az elmúlt évben forró témává vált a mesterséges intelligencia. Ahogy a ChatGPT az átlagember számára is hozzáférhetővé és nyilvánvalóvá tette az évtizedes AI-fejlesztések eredményeit, sokan ráébredtek, hogy a technológia már a spájzban van, és jó eséllyel hamarosan megváltoztatja a világot. Egyetemi oktatók fejezték ki aggodalmukat amiatt, hogy az algoritmusok már-már képesek megírni a hallgatók beadandóit, és bizony felhangosodtak azok a félelmek is, hogy a robotok majd elveszik a munkánkat. (Arról nem is beszélve, hogy majd elpusztítják az emberiséget, de egyelőre úgy tűnik, ezt mi magunk is meg tudjuk oldani, a gépek segítsége nélkül.)
Vannak azonban, akik számára a munkaerőpiacon nem hátrányt, hanem előnyt jelenthet a mesterséges intelligencia forradalma. Ők a Z-generáció. Azok a fiatalok, akiknek a középiskolai vagy egyetemi tanulmányaikat súlyosan érintette a covid, a lezárások miatt sok fejlődési lehetőségtől, tapasztalattól, gyakornoki lehetőségektől estek el. Ezt azonban ellensúlyozhatja az a képességük, hogy ők még gyorsan tanulnak – az AI kezelése pedig számukra csak egy a sok képesség közül. Láttunk már erre példát.
Amikor az internet elterjedt, sokan digitális analfabéták maradtak. Ma már a legtöbb munkakörben elképzelhetetlen, hogy valaki még egy ímélt sem tud megírni, az internet-korszak berobbanásakor viszont a többség ilyen volt, ijesztőnek hatott a gondolat, hogy elszakadjunk a papír alapú világtól, és akkor is a fiatalok voltak azok, akiknek ez nem jelentett problémát. Ma ugyanez a helyzet a mesterséges intelligenciával. A fiatalok eszközként tudják használni, és végső soron nekik lesz igazuk: könnyen lehet, hogy tíz-tizenöt év múlva már azokra tekintünk őskövületként, akik nem tudnak hatékony promptokat adni az AI-nak.
“A fiatalok nem kérdőjelezik meg a technológiát, egyszerűen csak lehetőséget látnak benne, hogy hatékonyabbá tegyék a munkafolyamatokat. Mivel az AI mindenkinek új, a pályakezdő fiatalok egyenlő esélyekkel indulnak ezen a területen a tapasztaltabb kollégákkal. (…) Az előrelátó cégeknek lehetőségük van arra, hogy tanuljanak a fiataloktól, hogyan lehet hatékonyabbá válni a technológia segítségével” – nyilatkozta a BBC-nek Stephanie Forrest, egy londoni stratégiai kommunikációs konzultációs cég alapítója.
Különösen hasznos lehet ez a készség azokban az iparágakban, ahol gyorsan tudják alkalmazni a mesterséges intelligencia megoldásokat: a tech vagy a pénzügyi szektorban, a marketingben vagy a gyártásban. A BBC által megkérdezett szakemberek ugyanakkor azt is megjegyzik: hiába fejlődik a technológia észveszejtő gyorsasággal, a legtöbb cégnek évekbe telik majd, mire alkalmazkodik ehhez és megtalálja az AI helyét a működésében.
Mindenesetre arra lehet számítani, hogy az AI elterjedése feleslegessé tesz egyes munkaköröket, ugyanakkor a korábbi technológiai váltásokhoz hasonlóan új munkaköröket is teremt majd. Ahogy a gőzgépekre épülő első gyártósorok elvették a kézművesek munkáját, de létrehozták a gépészettel foglalkozó szakmákat, ahogy az elektromosság elvette az utcai lámpásgyújtók munkáját, de megteremtette az energetikai szektort. A mesterséges intelligencia nem mindenható, szükség lesz szakemberekre, akik hatékonyak tudják majd használni.