Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Az első NB I-es futballmeccs Veszprémben

2023. augusztus 29. 6:02
Harmincöt éve, 1988. augusztus 12-én, vasárnap 11 órai kezdettel játszotta első NB I-es mérkőzését a Veszprémi SE labdarúgócsapata a budapesti Vasas SC ellen a Wartha Vince utcai stadionban. Az egész ország szemtanúja lehetett a sporttörténelmi pillanatnak, ugyanis a meccset élőben közvetítette a Magyar Televízió, ami akkoriban közel sem volt olyan természetes, mint manapság.
 

Lázas tevékenység kezdődött a királynék városában, miután a VSE az NB II-t megnyerve feljutott a magyar labdarúgás élvonalába. Sok volt a teendő, hiszen a személyi és tárgyi feltételek nem ütötték meg a kívánt szintet. Mindössze szűk két hónap állt rendelkezésre az NB I-es rajtig. Két lelátórész létesítésével növelték a stadion befogadóképességét, jobb híján mechanikus eredményjelző táblát készítettek, kijavították az igencsak ütött-kopott gyepszőnyeget, a szertárban lecserélték a felszerelés nagy részét, kibővítették az öltözőt, és az anyagi lehetőségeknek megfelelően megerősítették a játékosállományt. Olyan futballisták érkeztek Veszprémbe, mint a korábbi válogatott Csongrádi Ferenc, akkor a győri Rába ETO-ból, Kakas László, aki előtte az Újpesti Dózsában játszott, valamint Markó Zsolt (Honvéd Szabó Lajos SE), Mónos Tamás (Rába ETO), Süle János (Rába ETO), Udvardi Zoltán (Pécsi MSC) – később Berta Ernő (Mosonmagyaróvár), és a sokszoros válogatott Kiss László, aki akkor az ESMTK-ba volt leigazolva, mert 33 évesen már levezetni készült, de sikerült reaktiválni.

Az 1988-1989. évi bajnokság sorsolásakor a technikai részletek egyeztetése során megkérdezték, hogy szeretnének-e hazai pályán kezdeni az újoncok – Veszprém és Dunaújváros –, melyre igen volt a csapatok képviselőinek a válasza. Külön igényt jelentett be a Tatabánya: bányásznapon otthon akartak játszani, méghozzá a Ferencváros ellen, ami jelentős bevétellel kecsegtetett. Előbbi kérést akceptálták, utóbbit nem. Aztán elkészült a sorsolás, mely szerint a VSE az MTK ellen játszotta volna az első meccset, de a tatabányaiak azonnal tiltakoztak, mert bányásznapon idegenben kellett volna pályára lépniük, ezért újra sorsoltak. Ekkor a budapesti Vasas SC-t kapták ellenfélnek a bakonyiak, Vitár Róbert, a Telesport képviselője pedig azonnal bejelentette, hogy Veszprémből közvetítik az idény első mérkőzését.

Nagy futball-láz volt akkor a megyeszékhelyen, ennek részeként a VSE vezetői kaptak egy üzleti ajánlatot. Csabai Béla, a Bramac Kft. ügyvezető igazgatója 150 ezer forint reklámpénzt ígért, ha a tévés meccsen fehér mezben piros Bramac-logóval lépnek pályára a veszprémiek. Nagy pénz volt ez akkor, nem lehetett kihagyni a lehetőséget. De volt egy bökkenő: akkoriban a vendégcsapat döntötte el, hogy milyen színű mezben játszik, és a hazainak kellett alkalmazkodni. Minden bizonnyal vasárnap délelőtt 11 órakor a nagy hőségben fehér szerelést választott volna a Vasas, ám annak szakosztályvezetője, Genzwein Ferenc nem akarta megfosztani a VSE-t a bevételtől, ezért beleegyezett abba, hogy a hazaiak játsszanak fehérben.

A kánikulában a Vasas piros-kékben is jobbnak bizonyult az MTI szerint 8 ezer, a Népsport szerint viszont 10 ezer néző előtt lejátszott első veszprémi NB I-es mérkőzésen. Már az első félidőben kétgólos előnyt szereztek a fővárosiak a nagy akarattal, de megilletődötten futballozó VSE ellen, és ez lett az összecsapás végeredménye is: 0-2.

Glázer Róbert vezetőedző döntése alapján ők léptek pályára elsőként az élvonalban veszprémi mezben: Palla Antal – Bognár Péter, Baranyi Sándor, Csik Ferenc, Sánta László – Csomai József, Csongrádi Ferenc, Kelemen Miklós – Rugovics Vendel, Horváth I László, Udvardi Zoltán. Csereként lépett pályára az 59. percben Udvardi helyett Süle János, 10 perccel később pedig Horváth I helyett Gáspár Zoltán.

Az NB I-be jutott csapat ünneplése a Hangvillában a 30 éves jubileum alkalmával 2018-ban

Darcsi István
további cikkek
Egy ezüstérem, ami bearanyozta a karácsonyt sporttörténet Egy ezüstérem, ami bearanyozta a karácsonyt Futballból sosem elég és semmi sem sok – állították, akik több mint fél évszázada megálmodták majd nagy közönségsikerrel lebonyolították Magyarországon az első rangos teremfocitornát. Ezzel kiengedték a szellemet a palackból, és már nem volt megállás. Harmincöt évvel ezelőtt az akkor NB I-es újonc Veszprémi SE is elindulhatott az élvonalbeli csapatok terembajnokságán, és nem csak játszhatott, hanem csupán hajszálnyival maradt le az aranyéremről. 2023. december 26. 6:02 Ötkarikás játékok egykor és ma sporttörténet Ötkarikás játékok egykor és ma A 33. nyári olimpiai játékokat rendezik jövőre Franciaország fővárosában, Párizsban, ahol remélhetően népes magyar csapat fog versenyezni az érmekért. Közöttük lesz a veszprémi Rasovszky Kristóf is, aki nyíltvízi úszásban a dobogó második fokára állhatott a legutóbbi ötkarikás játékokon Tokióban. 2023. december 5. 6:02 Veszprémi kézilabdázók a magyar válogatottban sporttörténet Veszprémi kézilabdázók a magyar válogatottban Eddig 416 férfi kézilabdázó ölthette magára a felnőtt korcsoportos magyar válogatott mezét. Közöttük szép számmal akadnak olyanok, akik válogatottságuk idején veszprémi csapatban játszottak. 2023. október 30. 22:25 Veszprém és a labdarúgó Magyar Kupa (4. rész) sporttörténet Veszprém és a labdarúgó Magyar Kupa (4. rész) A bajnokság után a Magyar Kupa a második legpatinásabb hazai labdarúgó trófea, melyet először 1910-ben emelhettek a magasba. Sorozatunkban visszatekintünk a torna 114 éves történetére, melynek számos helyi vonatkozása van, annak ellenére, hogy a veszprémiek sosem értek el kiemelkedő sikert ebben a versengésben. 2023. október 17. 5:00

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.