Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A (nem is annyira) titkos fegyver a téli lehangoltság ellen

2024. január 4. 20:21 // Forrás: BBC // borítókép: Roan Lavery on Unsplash
Bár már látszik a fény az alagút végén – szó szerint, hiszen egyre hosszabbak a nappalok –, a karácsonyi csillogás elmúltával a január és a február az év leginkább hangoló hónapjainak számítanak.

A negatív körülmények összejátszanak: nemcsak a fény mennyisége kevés az évnek ebben a szakaszában, de hideg is van, a kettő együtt pedig sokak hangulatát letöri, elveszi a kedvet a kimozdulástól, és szorongást, lehangoltságot okozhat, ami depresszióhoz is vezethet. Mit tehetünk ez ellen, és mit tanulhatunk azoktól, akik a sarkkörön túl élve novembertől februárig egyáltalán nem is látják a napot? 

Arne Lowden, a Stockholmi Egyetem alváskutatója a BBC kérdésére kifejtette: a testünk számára a fény változása segít az éjszakai alvásban és a nappali aktivitásban is. (Mint korábban írtuk, emiatt többet is alszunk télen.) Napfényre van szükségünk ahhoz, hogy a belső óránkat a külvilághoz igazítsuk: a napfény hatására állítja le az agyunk a melatonin nevű, alvást segítő hormon termelését. Kellő mennyiségű fény hiányában a belső ritmusunk elcsúszik a külvilághoz képest. 

A napsütés és a mozgás a kulcs (Fotó: Daniel Frank on Unsplash)A napsütés és a mozgás a kulcs (Fotó: Daniel Frank on Unsplash)

A fény emberekre gyakorolt hatását kutató brazil-kubai tudós, Mariana Figueiro szerint ez sokaknak problémát okoz az életritmusuk fenntartásában, olyan időszakokban kell ugyanis ébren lenniük, amikor az agyuk szerint még/már aludniuk kellene. Ez kiválthat szorongást, depressziót, és hatással lehet a táplálkozásra és ezáltal az elhízásra. 

Lowden szerint már az is segíthet rendet tenni a szervezetünkben, ha legalább napi húsz percig intenzív napfénynek tesszük ki magunkat – ez praktikusan valamilyen a szabadban végzett tevékenységet jelent, lehetőleg a reggeli, kora délelőtti órákban. Természetesen a testmozgás is sokat segíthet abban, hogy kellő energiaszintre kerüljünk, de ezen a téren is érdemesebb a kinti sportolási lehetőségeket választani a konditermek helyett. 

Bár az igazán hideg téli hetek még előttünk állnak (ha lesznek egyáltalán…), a világosságra már csak alig több mint két hónapot kell várnunk. Idén március 20-án következik be a tavaszi nap-éj egyenlőség, attól kezdve pedig egészen szeptemberig hosszabbak lesznek a nappalok, mint az éjszakák. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A személyes és szakmai fejlődés iránti vágy mindenki életében jelen van, ám gyakran kihívást jelent a célok meghatározása és elérése. A mai dinamikus világban gyorsan amortizálódnak az ismeretek, a korábban elsajátított viselkedési formák nem működnek, egyetlen megoldás az élethosszig tartó tanulás. Ezt a folyamatot támogatja a coaching, ami egy eszköz a fejlődéshez, egy segítő beszélgetés, amely teret ad az ügyfélnek, hogy elgondolkodjon, mit szeretne változtatni az életében, hogy kitűzze a céljait, mérlegelje a lehetőségeit, megtervezze, hogyan tudja azt megvalósítani.  2024. december 9. 14:20 Számos helyen okozott nehézséget a havazás TÉL Számos helyen okozott nehézséget a havazás Elakadt kamionok, megcsúszott autók adtak munkát a tűzoltóknak, miközben a Bakonyban vastag hótakaró alakult ki. 2024. november 22. 11:06 A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.