Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 10. Judit
Veszprém
5°C
2024. december 10. Judit
Veszprém
5°C

Dr. Pogátsa Zoltán Veszprémben: az idei évet még ki kell bírni, utána stabilizálódhat a gazdaság

2024. február 21. 23:09
Dr. Pogátsa Zoltán, szociológus, közgazdász volt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényének a vendége szerda délelőtt a kamara nagytermében. Az országosan is elismert szakember előadásában feltárt olyan összefüggéseket a globális gazdaság mechanizmusaiban, amik választ adhatnak számos gazdaságot érintő kérdésre. A jövőkép optimista, de nem magától értetődő.

Az Iparkamara immáron hagyományos évnyitó rendezvényén a helyi vállalkozások ügyvezetői mellett szép számmal képviseltették magukat a térség polgármesterei, társintézmények és kamarák vezetői is. Őket elsőként Dr. Markovszky György, a vármegyei iparkamara elnöke köszöntötte. Beszédében elsőként kihangsúlyozta, hogy a mai kor számos kihívást tartogat a gazdasági élet szereplőinek, de ezekkel csak akkor lehet felvenni a versenyt, ha elég tudással rendelkeznek a folyamatok, a miértekről.

Rövid világpolitikai kitekintőjében megemlítette, hogy a háborúk és ebből következő feszültségekből egy ország sem tud kimaradni, ráadásul a kisebbeket a kitettség miatt, mint Magyarország esetében is tapasztalható sokkal jobban sújtja. Az iparkamara elnöke ezért az együttműködést és a közös gondolkodást sürgette a vállalkozások között, hogy legalább a mostani szintet meg tudják őrizni, amíg túllendül a világ a mostani helyzeten. Ahogy fogalmazott, reális célokat kell kitűzni, ez pedig most a szinten tartás.

Mrkovszky György első mondatához, azaz a megfelelő tudás megszerzéséhez kapcsolódott az évnyitó első előadójának fellépése is. Pogátsa Zoltán, szociológus, habilitált egyetemi docens, a nemzetközi politikai gazdaságtan szakértője számos országos elemzőműsor vendége, Veszprémben pedig legutóbb a Madách 200 gondolatfesztivál beszélgetésein járt itt tavaly ősszel.

Pogátsa Zoltán szerint abban, hogy az orosz-ukrán háború kitörése után az infláció hazánkban ugrott meg leginkább az EU tagállamai közt – Magyarországon 25% közelében volt, normál esetben ez 15%-on szokott tetőzni – főleg az ország fosszilis energiáknak való kitettsége Oroszország felé játszott szerepet, illetve az, hogy kevés volt az ország valutatartaléka, ez a kettő tényező együtt pedig elüldözte a befektetőket.

A közgazdász itt is kiállt azon álláspontja mellett, hogy Magyarország attól messze volt, amivel sokan riogattak, miszerint államcsődöt jelentsenek, de a fizetésképtelenség sokáig ott lebegett az ország fölött.

Az infláció azóta visszatért a Kormány által megjósolt egy számjegyű értékhez, ebben annak is nagy szerepe volt, hogy az EU azóta lecsatlakozott az orosz gázról, ez pedig visszakorrigálta az árakat, valamint stabilizálta a forint és euró árfolyamát. Zárójelben megemlítette, hogy az orosz gáz helyett az unió már sokkal környezetszennyezőbb palagázt vásárol az USA-ból, vagy éppen katari cseppfolyós gázt, az arab országgal kapcsolatban pedig sokszor felmerült, hogy nem is annyira burkoltan támogatja a Hámász terrorszervezetet, de ez a kérdés más lapra tartozik.

A jelenlegi problémák közt egyértelműen a költségvetési hiányt jelölte meg. Pogátsa itt is felvázolt egy ok-okozati térképet, miszerint az energiapolitika monetáris problémákat okozott, annak kezelése pedig együtt járt a most tapasztalható költségvetési hiánnyal.

Azaz a jegybank folyamatosan kamatot emelt, ami ugyan visszacsábította a befektetőket, ezeket a kamatokat viszont most kell kifizetni, főleg a lakosságnak nyújtott rendkívül kedvező állampapírok után. Ezen a ponton megjegyezte, hogy bár valóban komoly terhet jelent mindez az államkasszára nézve, de legalább az állampapírok után kifizetett kamat a magyar embereknél marad, nem külföldi hitelezőkhöz vándorol.

Előadásában szót ejtett a 27%-os ÁFA-kulcsról is, amivel Magyarország az élen jár Európában, ellenben nálunk a társasági adó és más adónemek is kisebbek, mint a többi országban. Ez az állapot azt eredményezi, hogy, ha pörög a gazdaság, akkor az állam ÁFA-bevétele is nagyobb, így meredeken tud fejlődni az ország, recesszió esetében viszont ennek ellenkezője érvényesül, ezt nyögi most az ország.

Az egyébként rendkívül tényszerű és objektív előadásában a közgazdász a gazdasági statisztikákra alapozva elmondta, hogy lassan, de már kifelé tart az ország ebből a gödörből. 2025 és 2030 között pedig elindulnak azok az autóipari gyárak, amelyek főleg az elektromos autók gyártására specializálódtak – itt kifejezetten az akkumulátor gyárakra és az erre épülő külföldi befektetőkre gondolt – ez pedig önmagában megpörgeti majd a magyar gazdaságot. Hozzátette, hogy személyes véleménye szerint a híresztelésekkel ellentétben még csak ökológiai katasztrófát sem fognak okozni ezek a gyárak.

Az idei év nehézségeit még ki kell bírnia a magyar cégeknek, de utána már egyértelműen körvonalazódik egy stabil és fejlődőképes gazdaság.

Az ünnepség további részében a megjelentek meghallgathatták még Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatójának előadását a megújult a Széchenyi Kártya Programról, majd az iparkamara és a VOSZ Veszprém Vármegyei Szervezete együttműködési megállapodást írtak alá ünnepélyes keretek közt.

Hajas Bálint
Szalai Csaba
további cikkek
Megújult formában mutatták be Veszprém vármegye háromszáz legkiválóbb vállalkozását Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Megújult formában mutatták be Veszprém vármegye háromszáz legkiválóbb vállalkozását Teljesen megújult arculattal és kibővült programmal készült a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara hagyományos üzleti találkozójára, ami sokkal inkább egy elegáns gála képét mutatta az ActiCity-ben péntek délután. Az idén harmincéves kamara legújabb, Business Eminence kiadványában bemutatta a vármegye háromszáz legnagyobb vállalkozását, a jelenlévő cégvezetők pedig első kézből kaptak információkat a térség és az egész ország gazdasági helyzetéről Navracsics Tibor, területfejlesztési és közigazgatási minisztertől. 2024. november 30. 11:32 Az EU eljárást indított a Temu ellen gazdaság Az EU eljárást indított a Temu ellen Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt. 2024. október 31. 15:24 „A jövő a tapasztalatban rejlik” – Veszprémből indul egy országos előadás-sorozat a nyugdíjasok munkavállalásáról nyugdíjas „A jövő a tapasztalatban rejlik” – Veszprémből indul egy országos előadás-sorozat a nyugdíjasok munkavállalásáról Sokáig élt a magyar társadalomban az a berögződés, hogy a nyugdíjas kor beköszöntével az addig pezsgő életritmus törvényszerűen lelassul, a munkát felváltja a rejtvényfejtés, kertészkedés és megannyi pihentető dolog. A valóság viszont azt mutatja, hogy sok nyugdíjas még érez magában energiát, hogy a nyugdíjkorhatár után is aktív szereplője legyenek a munkaerőpiacnak. 2024. október 31. 14:08 24 év után távozik az Iparkamara éléről Parragh László közélet 24 év után távozik az Iparkamara éléről Parragh László Az Index értesülései szerint mandátuma lejártát követően nem marad a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara élén Parragh László. Az MKIK közgyűlésén utódjára is fény derült. 2024. október 30. 13:13

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.