Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 4. Barbara, Borbála
Veszprém
6°C
2024. december 4. Barbara, Borbála
Veszprém
6°C

Nem lehet megúszni a béremelést – az új kihívások sok vállalkozásnak okoznak majd fejtörést

2024. május 29. 11:35
Mit várhatnak a jövőtől a vállalkozások? Ebben a témában szervezett rendezvényt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Veszprémben kedden.

A tanácskozást –  amire szép számmal érkeztek a környékbeli vállalkozók – Markovszky György, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg. Mint mondta, az állandóan változó világban egyre gyorsabbak az átalakulások, és a vállalkozások egy részét ezek megijesztik, mert a megszokott gyakorlataink nem működnek az új körülmények között. Még a legnagyobb cégek is húsz százalékos forgalomcsökkenéssel néznek szembe a megyében, ezt nem könnyű túlélni, és emiatt ők is új gondolkodásmódra kényszerülnek, csakhogy ott olyan felkészült vezetés van, akik tudnak reagálni a változó körülményekre. 

dr. Markovszky Györgydr. Markovszky György

Markovszky rámutatott: sok vállalkozónak el kell gondolkoznia azon, hogy nem lenne-e praktikusabb alkalmazottként, biztos jövedelemért és biztos nyugdíjalapért dolgozni, mert ugyan bármilyen vállalkozást életben lehet tartani ideig-óráig trükkökkel, azonban előbb-utóbb eljön az idő, amikor ez már nem elégséges.  Annál is inkább, mert hazánkban a környező országokhoz – például Ausztriához, Csehországhoz – képest rendkívül népes a kis- és közepes vállalkozók tábora, és a szűkülő piacon nem jut mindenkinek hely.

Veszprém vármegyében egyébként több mint kilencezer kkv működik, akikhez összesen 1,7 milliárd forintnyi támogatást juttatott el a kormányhivatal az elmúlt évben – ezt az adatot már Takács Szabolcstól, a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal vezetőjétől tudtuk meg. Takács megjegyezte: a járási hivatalok foglalkoztatási osztályán segítséget tudnak nyújtani a vállalkozóknak a pályázati forrásokkal, állami ügyintézéssel kapcsolatos témákban. A kormány jelenleg is biztosít a munkába járásra, lakhatásra, képzésekre irányuló támogatást. 

Takács SzabolcsTakács Szabolcs

Hogy milyen utat járt be a magyar gazdaság az elmúlt években, hol tartunk most, és mit hoz a közeljövő, arról dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszélt. Mint mondta, a tízes évek gazdasági növekedése megtorpant, egymást érték az előre nem látható válságok: a covid, a háború és az energiaárak elszaladása, az infláció felerősödése, a kamatszint emelkedése, amelyek napról napra újabb kihívások elé állították a vállalkozókat. Mostanra azonban nagyjából visszaállt a növekedési pályára az ország. 

Ezt megerősítette Suppan Gergely makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkár is. Az általa bemutatott adatokból az látszik, hogy Magyarország fejlődése újraindult, az inflációt le tudtuk törni – köszönhetően a termelői árindex beesésének és a nyersanyagárak csökkenésének. Mostanra már az élelmiszerárak is csökkenő tendenciát mutatnak. Újraindult a növekedés, az exportpiacaink azonban gyenge állapotban vannak. 

Suppan GergelySuppan Gergely

Suppan fontos feladatnak nevezte a fogyasztás ösztönzését, amely a belső piacra termelő vállalkozások növekedésének záloga; illetve a munkaerőpiac serkentését. Mint mondta, az év első három hónapjában az inflációt meghaladó mértékű átlagos béremelkedést regisztráltak az országban, a kiskereskedelmi forgalom azonban nem követte ezt a trendet. Ennek több oka is van: a háztartások egyelőre még óvatosak, tartalékolnak, és a fogyasztási cikkek helyett egyre inkább szolgáltatásokra költik el a pénzüket: élményeket vásárolnak, utaznak, a turizmus nálunk és külföldön is dübörög. 

Ami a jövőt illeti, a kamatcsökkentési ciklus várhatóan lassulni fog és hat százalék körüli szinten áll majd be a kamatszint. A béremelkedés tovább folytatódik, mert az elvándorlók nagy száma miatt roppant feszes a munkaerőpiac – ennek a folyamatnak az lesz a vége, hogy egy ponton, évtizedes  folyamat eredményeként a bérszínvonal el fogja érni a nyugati országokét, mert csak így lehetünk versenyképesek, és tudjuk nemcsak megtartani, de visszacsábítani is a munkaerőt. 

Az iparkamara rendezvénye kerekasztal-beszélgetésekkel, előadásokkal folytatódott, és a vállalkozóknak arra is lehetősége volt, hogy kötetlenebb formában építsék kapcsolati hálójukat. 

Schöngrundtner Tamás
Vámosi Patrik
további cikkek
Megújult formában mutatták be Veszprém vármegye háromszáz legkiválóbb vállalkozását Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Megújult formában mutatták be Veszprém vármegye háromszáz legkiválóbb vállalkozását Teljesen megújult arculattal és kibővült programmal készült a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara hagyományos üzleti találkozójára, ami sokkal inkább egy elegáns gála képét mutatta az ActiCity-ben péntek délután. Az idén harmincéves kamara legújabb, Business Eminence kiadványában bemutatta a vármegye háromszáz legnagyobb vállalkozását, a jelenlévő cégvezetők pedig első kézből kaptak információkat a térség és az egész ország gazdasági helyzetéről Navracsics Tibor, területfejlesztési és közigazgatási minisztertől. 2024. november 30. 11:32 Az EU eljárást indított a Temu ellen gazdaság Az EU eljárást indított a Temu ellen Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt. 2024. október 31. 15:24 „A jövő a tapasztalatban rejlik” – Veszprémből indul egy országos előadás-sorozat a nyugdíjasok munkavállalásáról nyugdíjas „A jövő a tapasztalatban rejlik” – Veszprémből indul egy országos előadás-sorozat a nyugdíjasok munkavállalásáról Sokáig élt a magyar társadalomban az a berögződés, hogy a nyugdíjas kor beköszöntével az addig pezsgő életritmus törvényszerűen lelassul, a munkát felváltja a rejtvényfejtés, kertészkedés és megannyi pihentető dolog. A valóság viszont azt mutatja, hogy sok nyugdíjas még érez magában energiát, hogy a nyugdíjkorhatár után is aktív szereplője legyenek a munkaerőpiacnak. 2024. október 31. 14:08 24 év után távozik az Iparkamara éléről Parragh László közélet 24 év után távozik az Iparkamara éléről Parragh László Az Index értesülései szerint mandátuma lejártát követően nem marad a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara élén Parragh László. Az MKIK közgyűlésén utódjára is fény derült. 2024. október 30. 13:13

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.