Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 17. Hortenzia, Gergő
Veszprém
2°C
2024. november 17. Hortenzia, Gergő
Veszprém
2°C

Az önirónia fontos erény, de van, amikor nincs itt az ideje. Ez is olyan

2024. június 30. 20:58 // Forrás: Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
„Rossi az isten; Rossi takarodjon! Egy a nemzet, egy a szív; túlfizetett és agyonsztárolt focisták!” A magyar szurkolók (?) egy része úgy váltogatta álláspontját a nemzeti csapat megítélése kapcsán az elmúlt héten, mint a futballpályákon előszeretettel becsmérelt Románia a szövetségeseit a II. világháborúban.

Múlt szerdán hosszú idő után végre az orbánfóbiás ellenzékieknek is volt egy jó napja. Orbán Viktornak – és még néhány millió magyarnak – pedig egy rossz. Azzal, hogy a georgiaiak az Európa-bajnokság egyik legnagyobb meglepetését okozva megverték a Cristiano Ronaldóval felálló portugálokat eldőlt, hogy a magyarok nem jutottak tovább a csoportjukból, két vereség és egy győzelem mérleggel búcsúztak a kontinensviadaltól. Ezzel pedig lelki muníciót adva azoknak a hangoknak, amelyek a magyar focit csak abban a dimenzióban képesek értelmezni, hogy ha a miniszterelnök kedvenc sportágában sikereket érünk el, az Orbán hatalmát megszilárdítja, ha pedig az ellenfél megzörgeti a magyar hálót, az olyan, mintha a Karmelita üvegablakait törte volna be egy jól irányzott szabadrúgás a tizenhatoson kívülről.

Egy idős rokonom mondta, akit ’56-ban még elvittek, hogy ő többre becsüli Thürmer Gyulát, mint Gyurcsány Ferencet, mert ő legalább hű az elveihez, még ha azok kommunisták is – igaz, amikor ezt mondta, akkor még sehol nem volt Magyar Péter. Ezek az ellenszurkolók is legalább abban konzekvensek, hogy kitartanak az amúgy sportszakmailag értelmezhetetlen álláspontjuk mellett, az Európa-bajnokság legnagyobb katarzisáért pedig nem is kellett várniuk a döntőig, megkapták már a csoportmeccsek alatt.

MTI/Koszticsák SzilárdMTI/Koszticsák Szilárd

Van viszont egy másik véleménytípus is a futballal kapcsolatban, ami sokkal gumigerincűbb ennél, és aminek a képviselői csupán a közösségi média kommentszekciójában való megjelenésük tükrében szintén tömegként értelmezhetőek.

Ők azok, akik dagadó mellel üzentek az UEFA oldalain magyarul, hogy vigyázat, mert magyar csapat egy veretlenül megvívott selejtező után érkezik az Eb-re, hogy aztán ott is megmutassa a magyar virtust. Szintén ők voltak azok, akik őszintén felháborodtak a Svájc elleni mérkőzés alatt az azóta mémmé vált svájci táblán, miszerint „Fondue is better than Goulash” és már többen visszahívták volna a berni nagykövetünket is. Hogy aztán a meccs után már Szoboszlaiékra zúdítsák a szidalmakat, akik úgy sétáltak a pályán, mintha a Fekete-erdőben gombásznának futballmérkőzés helyett. Jött aztán a német vereség és a tisztes helytállás, ahol megállapították, hogy a németek rózsaszín meze felér egy LMBTQ-kiállással, a holland játékvezető pedig a videóbírókkal együtt valószínűleg túl sok gandzsát szívott el a meccs előtt, de a mi fiaink így is igazi harcosok voltak a pályán. Abban sem volt ezután vita, hogy a továbbjutás azon a tizenhat játékoson nem múlott, akik – cserékkel együtt – pályára léptek a skótok ellen, kár volt elcseszni a svájci első félidővel!

MTI/Koszticsák SzilárdMTI/Koszticsák Szilárd

Ezután jött három nap reménykedés és matematika, hogy milyen kombinációkkal juthatunk tovább, de a balsors ismét megtépte a magyarokat és a már említett portugál meccs visszataszította a totális negatívizmusba a fotelkommentelőket és szertefoszlatta Varga Barnabás véráldozatát és Csoboth Kevin Macaulay Culkinnál is nagyobb népszerűségét Magyarországon. Ismét fontosabb lett, hogy mennyi is landol havonta a játékosok számláján és az, hogy vajon Rossi mester mit csinál két válogatott meccs között, mert hogy taktikát nem épít, az biztos. Jöttek a mémek is, hogy még véletlenül se nyissa ki senki a Nemzeti Sportot, mert a végén még abból is kiesik a magyar válogatott és a többi…

Az önirónia fontos erény, szokták mondani, de van olyan helyzet, amikor nincs itt az ideje. Ez is olyan.

Sorozatban harmadszor jutott ki a magyar válogatott a kontinensviadalra. Volt már bravúros továbbjutás, várható kiesés egy halálcsoportból és most egy előre nem várt kudarc, hiszen megjelent egy új érzés is: esélyesek voltunk, legalább a továbbjutásra. A futball szurkolói oldaláról most érdemes lenne kipróbálni egy új dolgot: milyen az, ha egy ilyen csalódást keltő eredmény után még inkább megerősítenénk Rossit és a csapatot? Mert ez egy új helyzet, amikor a magyar válogatott kiesése nem a papírformának volt megfelelő. És erre nem csak a szakmai stábnak kell jól reagálnia, hanem a szurkolóknak is! 

A sors most kegyes lesz a magyarokhoz, hiszen szeptember 7-én a Nemzetek Ligája első csoportkörében éppen a németek ellen lehet ezt bizonyítani, sőt revansot venni.

Hajas Bálint
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. ma 21:18 Azt hittem, ha úgy élek, ahogy mások akarják, attól majd mind boldogak leszünk véleménycikk Azt hittem, ha úgy élek, ahogy mások akarják, attól majd mind boldogak leszünk Harmincéves koromra jöttem rá, hogy milyen gyorsan kihűl a kávé. Persze ez csupán egy metafora, amit meglepő módon mindjárt kibontok, mert – szerencsére vagy sem - alapvetően azért ennél többre is rájöttem ennyi idő alatt, de ez mégis csak olyan költőien hangzik. 2024. november 13. 14:37 Esetem a veszprémi kórházzal – happy end? véleménycikk Esetem a veszprémi kórházzal – happy end? A cikk némileg ironikus megjegyzéseket tartalmaz a sürgősségi osztályon való várakozásról és az ottani emberekről. 2024. november 2. 20:02 Magyar Péter, a magyarok 'Schrödinger macskája' politika Magyar Péter, a magyarok 'Schrödinger macskája' Schrödinger macskája egy híres gondolatkísérlet, amelyet az osztrák fizikus, Erwin Schrödinger alkotott meg 1935-ben. A kísérlet célja, hogy bemutassa a kvantummechanika paradoxonait, különösen az állapotok szuperpozícióját. 2024. október 26. 10:47

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.